Frank-Walter Steinmeier: Chylę czoła przed ofiarami niemieckiej tyranii - zdjęcie
01.09.19, 08:40

Frank-Walter Steinmeier: Chylę czoła przed ofiarami niemieckiej tyranii

7

"Chylę czoła przed ofiarami ataku na Wieluń. Chylę czoła przed polskimi ofiarami niemieckiej tyranii. I proszę o przebaczenie" - mówił dziś rano w Wieluniu prezydent Niemiec, Frank Walter-Steinmeier. Polityk uczestniczył w obchodach rocznicy wybuchu II wojnyświatowej.

Steinmeier wskazał, że za niemieckim atakiem "poszło zniszczenie, poniżenie, poszły wszelkie prześladowania, tortury i morderstwo dokonane na milionach polskich obywateli i na polskich i europejskich Żydach".

"Nie zapomnimy, będziemy zawsze o tym pamiętać, chcemy o tym pamiętać. Bierzemy na siebie tę odpowiedzialność, którą narzuca na nas historia" - zapewniał Steinmeier.

"Nie możemy odwrócić biegu historii, ale Polska mimo wszystko wyciągnęła rękę do Niemiec w celu pojednania. Jesteśmy dogłębnie wdzięczni za tę wyciągniętą rękę" - dodał.

"Polska jest teraz wolnym krajem w wolnej Europie, również z uwagi na to, że obywatele polscy nigdy nie stracili z oczu swojego celu" - zapewniał Steinmeier.

Polityk mówił, że Niemcy będą zawsze wdzięczne Polakom i innym, że po tym, co wyrządzili w trakcie II wojny światowej, zostali ponownie przyjęci do kręgu Europy.

Steinmeier wspomniał też o polskiej walce o wolność za komuny.

"Niemcy będą zawsze wdzięczne za walkę wyzwoleńczą i wolnościową Polski, dzięki czemu doszło do upadku żelaznej kurtyny i dzięki czemu droga do wolnej, zjednoczonej Europy była otwarta" - powiedział.

bsw/Polskie Radio

Komentarze (7):

poPO=dno szamba2019.09.1 22:52
oddaj dziela sztuki , kase za zniszczenia i zbrodnie przedstawicielu rasy zlodzieji, tchórzów i morderców-Polak
anonim2019.09.1 11:23
no to wzorowy i niezawodny sojusznik Polski i Polaków. tylko on nie odwołał wizyty zawsze chętny do potępienia nazistów i polskich antysemitów
Aleksander2019.09.1 10:58
Nie wiem czemu zaprasza się szwabów 1 września do Polski i słucha ich kłamliwej gadki. Niech płacą reparacje i nigdy się tu już nie pokazują.
andrzejhahn32019.09.1 11:02
racja.............to dotyczy takze zbrodniczego kosciola katolickiego ,niech odda to co nakral i wypada do watykanistanu
Luzifer®2019.09.1 21:10
Wsadz sobie "reparacje" w bajki z tysiaca i jednej nocy. Nic nie bedzie, nic! Brandzluj sie tematem, nie bedzie ani jednego €
andrzejhahn32019.09.1 10:47
a kiedy zbrodniczy kosciol katolicki uchyli czola nad swoimi ofiarami
OLI2019.09.1 9:57
Steinmeier zapomniał dodać, że na polską rękę wyciągniętą do zgody szwaby nas*ali i nadal to robią. Jak nas prześladowali przez ostatnie kilkaset lat, tak nas dalej prześladują. Jak potrzebowali przestrzeni życiowej w Mitteleuropie, tak dalej potrzebują. Swoje pochylanie głowy przed ofiarami może sobie zatem w buty wsadzić. Tanio im to, niemieckim barbarzyńcom wychodzi: jedno pochylenie głowy za ile? 100 tysięcy ofiar? Może za 500 tysięcy ofiar? Ofiar było 6 milionów, w ramach rekompensaty za te ofiary schyliło głowy coś ze 3-ch przedstawicieli bandyckiej nacji. Taniocha. Można porozumieć się z Rosją i zaczynać od nowa.