Ewa Wójciak może być ścigana za obrazę papieża! Koniec politycznej kariery?  - zdjęcie
17.03.14, 10:14Wywiad z Ewą Wójciak w Gazecie (fot. archiwum fronda.pl)

Ewa Wójciak może być ścigana za obrazę papieża! Koniec politycznej kariery?

10

Ewa Wójciak, dyrektor poznańskiego Teatru Ósmego Dnia, w dniu ogłoszenia kard. Jorge Bergoglio napisała na Facebooku: „No i wybrali ch***a, który donosił wojskowym na lewicujących księży”. Wójciak oskarżyła Ojca Świętego o współpracę z wojskową juntą, która rządziła Argentyną na przełomie lat '70 i '80.

Od roku poznańska prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie dyrektorki poznańskiego teatru. Śledczy badają, czy doszło do publicznego znieważenia głowy obcego państwa, za co grozi kara do trzech lat więzienia. Mają jednak wątpliwości, czy można ścigać polskich obywateli za znieważanie papieża (prawo wymaga w tym przypadku zasady wzajemności, to znaczy, że Watykan musiałby zapewnić, że będzie ścigał swojego obywatela, jeśli ten znieważy prezydenta Polski). Prokurator Mateusz Pakulski poinformował, że z opinii eksperta KUL wynika, iż taka zasada zostaje zachowana, a więc ściganie Wójciak za znieważenie papieża jest jak najbardziej możliwe.

To jednak nie rozstrzyga jeszcze, czy Wójciak stanie przed sądem, bo najpierw trzeba orzec, czy jej wpis na Facebooku miał charakter publiczny. Prokuratura czeka obecnie na opinię biegłego informatyka, dotyczącą tego, ile osób mogło się zapoznać z wpisem dyrektorki poznańskiego teatru. Ona sama przekonywała, że wpis miał charakter prywatny, a jego odbiorcami byli wyłącznie znajomi.

Po opinii informatyka, śledztwo może mieć dwa zakończenia – albo zostanie umorzone, albo Wójciak zostaną postawione zarzuty. Decyzja powinna zapaść w ciągu dwóch miesięcy, co jest ważne dla dyrektorki poznańskiego teatru, bowiem startuje ona z list Twojego Ruchu w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Postawienie jej zarzutów zakończyłoby jej karierę polityczną, jeszcze zanim na dobre się ona rozpoczęła.

MBW/Gazeta.pl 

Komentarze (10):

anonim2014.03.17 10:19
Tej Pani nie należy się wyrok, ale ostracyzm.
anonim2014.03.17 10:41
"doszło do publicznego znieważenia głowy obcego państwa"....... W ostatnich dniach możemy czytać wiele wypowiedzi znieważających niejakiego Putina.Konsekwentnie prokuratura powinna ścigać ich autorów.
anonim2014.03.17 10:42
Donoszenie na kolegów po fachu jest głęboko nieetyczne, ale żeby tak od razu wobec pomówionego stosować anatomiczne porównania? Przesada. Z szacunku wobec mężczyzn, którzy wciąż mogą i bliskich im kobiet, epitet nawiązujący do męskiego przyrodzenia należy zarezerwować nie dla niegodziwców, lecz duchów zwycięskich, niepokornych i żądających uległości. W stosunku do pomówionego o donosicielstwo używa się bardziej adekwatnych epitetów i za to p. Wójciak powinna dostać 25 lat więzienia.
anonim2014.03.17 11:06
Twój Ruch bije rekordy wszystkich głupot.Gdyby głupota mogła fruwać to byliby już w kosmosie!!
anonim2014.03.17 11:21
A niech sobie startuje, przecież to jawna kretynka, i tak nikt (poza może takimi samymi jak ona) nie będzie na nią głosował.
anonim2014.03.17 11:28
Czyżby tylko znajomi się z tym wpisem nieetycznym zapoznali? + A co znajomi znajomych swoim jej wpisu nie przekazali! i znajomi znajomych swoim znajomym dalej nie kolportowali jej wpisu? Trzeba się liczyć z konsekwencjami jeżeli jest się osobą publiczną i zajmuje się takie wysokie stanowisko w społeczeństwie, a tym bardziej - że jest się na stołku dyrektorskim z nominacji Ministra Kultury i Sztuki!
anonim2014.03.17 11:28
#LazarzPrawdziwy Bardzo wnikliwa i przydługa twa analiza jednego krótkiego epitetu..
anonim2014.03.17 12:15
@Nikt22- Najpierw ktoś musi prokuraturę poinformować.
anonim2014.03.17 16:18
@LazarzPrawdziwy Problem w tym, że tego rodzaju oskarżenia względem osoby Papieża dziś możemy już uznać za absolutnie fałszywe, niesłuszne i nieprawdziwe. Sprawa została bowiem wyjaśniona, odpowiednie dokumenty poświadczają faktyczny stan rzeczy, a te zarzuty obecnie uchodzą za zupełnie bezpodstawne. Więc w tym przypadku mamy do czynienia nie tylko z samą wulgarną w formie obrazą, ale ze świadczeniem nieprawdy, manipulacją, pomówieniem. Czy ta Pani powinna zostać osądzona? Myślę, iż jest to raczej kwestią sprawiedliwości. Pewnym jest natomiast fakt, że promocja jej osoby winna się natychmiast zakończyć. Pozdrawiam ;)
anonim2014.03.17 19:52
#Sylabariusz "Czy ta Pani powinna zostać osądzona? Myślę, iż jest to raczej kwestią sprawiedliwości. Pewnym jest natomiast fakt, że promocja jej osoby winna się natychmiast zakończyć." Promocja to w marketach. Ostratyzm jej konieczny a nie twe intelektualne nad nią biadolenie!