Kolejne państwa w Europie znoszą restrykcje związane z pandemią koronawirusa. W Anglii trwa oczekiwanie na przedstawienie przez premiera Johnsona nowego planu życia z COVID-19, w ramach którego spodziewane jest całkowite zniesienie obostrzeń. Podobne decyzje podejmują rządy innych państw.

W Austrii od wczoraj do miejsc, do których wcześniej mogli wejść wyłącznie zaszczepieni lub ozdrowieńcy, mogą wejść również osoby posiadające negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Większość ograniczeń sanitarnych ma zostać zniesiona 5 marca. Rządzący zapowiadają jednak, że w mocy zostanie utrzymany nakaz noszenia masek FFP2 w wyznaczonych miejscach.

W Portugalii nie obowiązują od wczoraj certyfikaty covidowe. Rządzący wycofali też rekomendację dot. pracy zdalnej i znieśli limity w placówkach handlowych. Osoby, które miały kontakt z zakażonymi nie będą już poddawane kwarantannie.

Od piątku dyskoteki i kluby nocne znowu są otwarte w Holandii. We wtorek natomiast przestanie obowiązywać nakaz noszenia maseczek z wyjątkiem transportu publicznego. 25 lutego przestanie obowiązywać przepustka sanitarna.

Prawie wszystkie restrykcje zostały zniesione w czwartek w Szwajcarii. Pozostał jedynie obowiązek noszenia maseczek w środkach transportu publicznego i placówkach służby zdrowia. Do końca marca będzie też obowiązywał nakaz pięciodniowej izolacji dla zakażonych.

Dyskoteki i kluby nocne ponownie zostały też otwarte we Francji. Od środy nie obowiązuje też zakaz organizowania koncertów i konsumpcji w kinach. W połowie marca władze mają znieść nakaz noszenia maseczek w zamkniętych pomieszczeniach.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ma przedstawić w poniedziałek plan życia z COVID-19 dla Anglii. Anglicy spodziewają się, że w jego ramach zniesiona zostanie ostatnia restrykcja, jaką jest obowiązek izolacji zakażonych. Ma on zostać zastąpiony zaleceniem.

Prawie wszystkie restrykcje zniósł 12 lutego rząd Norwegii. W tym kraju nie ma już obowiązku noszenia maseczek, zachowywania dystansu ani izolacji dla zakażonych.

Wszystkie restrykcje jako pierwszy kraj w Europie zniosła 1 lutego Dania.

kak/PAP