ENDECJA, czyli Bezpartyjny Front Jedności Narodu, dogorywa! - zdjęcie
21.11.17, 17:10Oba zdj. Youtube/WSensie TV

ENDECJA, czyli Bezpartyjny Front Jedności Narodu, dogorywa!

Publicysta Rafał A. Ziemkiewicz obawia się o stowarzyszenie Endecja. Na swojej stronie internetowej dziennikarz apeluje o oddzielenie stowarzyszenia, w którego tworzenie mocno się zaangażował, od struktur politycznych.

Jak uważa Ziemkiewicz, istnieniu Endecji zagroziły spory pomiędzy posłami wybranymi z list Kukiz'15, mimo że publicysta włożył w nie "wiele serca", natomiast "setki działaczy z całej Polski – wiele nadziei i pracy". Dziennikarz i pisarz zaapelował do tych ostatnich o przeciwstawienie się temu zagrożeniu.

W ocenie Rafała Ziemkiewicza, upadła koncepcja budowy wokół Kukiz'15 szerokiego ruchu obywatelskiego, który łączyłby różne nurty. jego częścią miała być Endecja, obecnie więc warunki funkcjonowania stowarzyszenia uległy zmianie. 

"Obecnie Paweł Kukiz zdecydowany jest na budowę wokół siebie własnej „pierwszej kadrowej”, wzorem Jarosława Kaczyńskiego i jego „Zakonu PC”, na który to przykład kilkakrotnie już powołał się ostatnio w wywiadach. Nie mam żalu o to, że zderzywszy się z realną polityką i jej problemami zmienił plany, ale w tak rozumianym Kukiz’15 jako stowarzyszenie nie mamy nic do roboty"- ocenił publicysta, postulując zdecydowane oddzielenie Endecji od jakichkolwiek struktur politycznych. Członkami stowarzyszenia- podkreślił Ziemkiewicz, mogą być działacze różnych partii, zainteresowani promowaniem idei Romana Dmowskiego. To byłby, w jego ocenie, optymalny stopień odpartyjnienia ruchu. 

"Nie jestem zainteresowany działalnością polityczną ani angażowaniem się w budowę projektów o charakterze partyjnym, ale w działalności społecznej i przygotowaniach do wyborów samorządowych na poziomie gminy i powiatu będę nadal w miarę posiadanego czasu i sił brać udział (mam nadzieję, że od przyszłego roku, dzięki zakończeniu prowadzonych obecnie prac, tych sił i czasu będę mógł poświęcić sprawie więcej)"- napisał w oświadczeniu publicysta. Jednocześnie zaapelował do działaczy Endecji, aby powstrzymali się od politycznych oświadczeń i publicznych sporów, ponieważ to szkodzi stowarzyszeniu.

"Wierzę głęboko, że przetrwamy ten kryzys i będziemy dalej zmieniać Polskę na lepsze"- napisał Ziemkiewicz.

yenn/uziemkiewicza.pl, Fronda.pl