29.08.19, 08:40Zdj. screen Youtube/Oфіс_президента_україни

Ekshumacje na Wołyniu: Przełomowa decyzja Zełenskiego

Już w tę sobotę ukraiński przywódca, Wołodymyr Zełenski zaproponuje polskiemu prezydentowi, Andrzejowi Dudzie możliwości wznowienia ekshumacji na Wołyniu- czytamy w dzisiejszym wydaniu "Rzeczpospolitej".

Choć, jak odnotowuje dziennik, prezydent Ukrainy przylatuje do Polski dopiero cztery miesiące po oficjalnym objęciu urzędu, to jego wizyta może być przełomowa. Chodzi o odblokowanie ekshumacji ofiar Rzezi Wołyńskiej.

"W czasie spotkania w Pałacu Prezydenckim w sobotę Zełenski ma przedstawić bardzo konkretne propozycje w sprawie odblokowania ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej. Na razie nie wiadomo, na czym dokładnie miałyby one polegać, a także, czy obejmą modyfikację ustawy gloryfikującej UPA z 2015 r."-podaje gazeta. 

"Rz" cytuje źródła w Kijowie, podając, że władzom Ukrainy zależy na wznowieniu współpracy z Polską w sprawie pamięci historycznej.

"Liczymy na nowe otwarcie, nowy etap w stosunkach Ukrainy z Polską. Z takim przesłaniem do Warszawy przylatuje prezydent Zełenski. Uważamy, że jest powód do optymizmu"-powiedział ambasador Ukrainy w Warszawie, Andrij Deszczyca w rozmowie z gazetą. 

To jednak nie wszystko. Również cytowana przez "Rz" deputowana partii Sługa Narodu do Rady Najwyższej, Iryna Wereszczuk zapowiada "wielki reset relacji z Polską".

yenn/Rp.pl, Fronda.pl

Komentarze

nikt2019.08.29 13:03
Nic nowego . Żyd Zełensky pozwoli . Słowianin Jelcyn nie pozwolił . Historia się powtarza . Żydówka Premier Suchocka pierwsze , co zrobiła gdy została premierem , to sprowadziła do Polski prochy Hanki Ordonówny ( też Żydówki ) . Katyń , Wołyń , prochy " Kwiatu Polskiej Inteligencji ".......sami Żydzi . Sprawdziłam zdjęcia . Ktoś poddaje to w wątpliwość ? Można to genetycznie sprawdzić przy okazji ekshumacji zwło0k .Nadarza się okazja .
Bizon2019.08.29 10:33
No proszę, gest na który czekali Polacy. Tymczasem w kampanii wyborczej ukrainofile, którzy cały czas wywierali presję na Polskę w sprawie zaangażowania się w konflikt na Ukrainie, próbowali oczerniać Zełenskiego i agitowali za Poroszenko, który nie robił nic, gdy na Ukrainie dochodziło do antypolskich ekscesów...
NY2019.08.29 8:56
bardzo na rękę moskwie, dlatego proruski prezydęt zgadza się na ten krok
Jan Statystykiewicz2019.08.29 8:54
W artykule brakuje 1 ważnej informacji: Wykopaliska archeologiczne były prowadzone, ale tylko dotyczące I wojny światowej i wojny 1920r. Znaleziono m. in. groby legionistów na podstawie informacji z pamiętników ich kapelana ks. Panasia. Nie wolno było szukać niczego mającego związek z II wś - w domyśle: żeby nie znaleźć śladów rzezi wołyńskiej. Obawiam się, że tych poszukiwań co do II wś jeszcze długo nie będzie można prowadzić, ale dobrze, gdyby pozwolili choć na tyle, ile było wolno jeszcze 2 lata temu.