08.03.16, 12:00

Dzień kobiet. Wymysł komuny czy stara tradycja?

W kulturze europejskiej Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony jest 8 marca, ale na przykład w Tunezji- dzień ten obchodzony jest 13 sierpnia. Dla przykładu- 8 maja 1965 roku dekretem Prezydium ZSRR Międzynarodowy Dzień Kobiet ustanowiono dniem wolnym od pracy "w celu upamiętnienia (…) wkładu kobiet w umacnianie przyjaźni między narodami i walkę o pokój".

Przekazy mówią, że początki Dnia Kobiet sięgają starożytnego Rzymu. Dzień Kobiet był wówczas oddaniem czci bogini Junony, która była opiekunką życia kobiet. Kobiety modliły się o szczęście w życiu małżeńskim, a mężowie w tym dniu obdarowywali swoje żony prezentami. Są przekazy mówiące, że  oddawanie czci kobietom związane jest z rzymskimi obchodami Matronaliów, święta macierzyństwa, płodności i pierwiastka żeńskiego w naturze. Wtedy też kobiety były traktowane w sposób wyjątkowy, dawano im prezenty i spełniano ich życzenia. 

Z założenia Międzynarodowy Dzień Kobiet jest uczczeniem pamięci sufrażystek walczących o równouprawnienie kobiet, równe traktowanie w pracy i taką samą wypłatę za jednakowo wykonaną pracę.

Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Za początek tego święta uznaje się rok 1857, kiedy to pracujące w fabryce bawełny, kobiety zorganizowały strajk, domagając się krótszego dnia pracy oraz takiego samego wynagrodzenia, jakie otrzymywali mężczyźni. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych. Zapoczątkowane zostały one przez Socjalistyczną Partię Ameryki. W 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet, który służyć miał krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet. 19 marca 1911 roku po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzono w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii. Domagano się prawa kobiet do głosowania i obejmowania stanowisk publicznych, praw kobiet do pracy i szkoleń zawodowych oraz zaprzestania dyskryminacji w miejscu pracy. W Polsce święto Dnia Kobiet zaczęto zauważać i obchodzić dopiero po drugiej wojnie światowej. Jednak już nie 19 marca, a 8 marca. Data ta pochodzi podobno od strajku kobiet w Rosji, w 1913 roku, a później w 1917, które strajkowały mimo zakazu władz. Data ta jest również utożsamiana z walką angielskich sufrażystek o prawa polityczne.

Prawdziwymi „latami świetności” Dnia Kobiet w Polsce był faktycznie okres PRL-u. W zakładach pracy czy szkołach był obchodzony obowiązkowo. Była to „okazja” do uzupełniania braków w zaopatrzeniu, dlatego wręczano paniom takie dobra materialne jak rajstopy, ręcznik, ścierka, mydło, kawa.

wbw/policja.pl/Fronda.pl

Komentarze

anonim2016.03.8 13:03
@ Anna + Diabeł działa i dlatego ustanawia poprzez swoich ludzi swoje święta, po to by świętujący przy alkoholu i ect tj. przy wtórze i rechocie demonów ludzie w piekle się znaleźli
anonim2016.03.8 13:15
72 mln 696 tys. 501 zł - tyle zebrano podczas 24. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Kurduplowatych hejterow z frondy prosimy o wzmożony hejt WOŚP i Jurka, już w listopadzie :)))
anonim2016.03.8 13:39
powiedzmy w latach 80-tych nie bylo kamer, monitoringu. ale jesliby byly, to wiele tych pracujacych kobiet i bioracych udzial w tych libacjach zakladowych by sie dzisiaj zapadlo pod ziemie. Do chlopa moczymordy czlowiek sie juz przez lata przyzwyczail, ale jak sie w tym jednym dniu zaczely pokazywac kobiety narabane jak bela rozkladajace sie po ulicach, to juz byl totalny odlot, odraza.
anonim2016.03.8 13:55
Pelikan a teraz przedstaw ile państwo wydało na organizację tej szopki
anonim2016.03.8 15:30
Krystyna80 A skąd wiesz?
anonim2016.03.8 19:20
soulfly to ci się spodoba: organizacja wg danych prawicowych to około 68 mln, 2,3 mln wg danych prawicowych to sam Jerzy. Spodobało się nie? to jest po linii właściwej, nie? a że to g..no prawda to co z tego, ciemny lud kurskiego z nadania kaczorka, wszystko kupi.