Kasta basta. Dyrektor Sądu Apelacyjnego w Krakowie z aktem oskarżenia - zdjęcie
30.04.20, 11:57Zdjęcie ilustracyjne

Kasta basta. Dyrektor Sądu Apelacyjnego w Krakowie z aktem oskarżenia

7

Prokuratura Regionalna w Rzeszowie skierowała 30 kwietnia 2020 r. do Sądu Okręgowego w Krakowie akt oskarżenia przeciwko byłemu dyrektorowi Sądu Apelacyjnego w Krakowie, byłej Głównej Księgowej tego Sądu, byłemu Zastępcy Dyrektora Departamentu Budżetu i Efektywności Finansowej w Ministerstwie Sprawiedliwości, innym osobom pełniącym inne funkcje administracyjne w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie, pracownikom tego Sądu oraz trzynastu przedstawicielom firm zewnętrznych współpracujących z tym Sądem.

Łącznie aktem oskarżenia objęto 46 osób.

Akt oskarżenia to efekt trzyletniej pracy powołanego zarządzeniem Prokuratora Krajowego do rozpoznania tej sprawy zespołu prokuratorów Wydziału I do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie.

W śledztwie stosowano tymczasowe aresztowanie wobec 16 osób. Dokonano zabezpieczeń majątkowych w kwocie 11 milionów zł na poczet między innymi naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem.

Zgromadzono obszerny materiał dowodowy, liczący ponad 250 tomów akt i załączonych dokumentów.

Mechanizm przestępczego działania

Większości oskarżonych zarzuca się udział w okresie od 4 września 2011 roku do 26 października 2016 roku w zorganizowanej grupie przestępczej ( art. 258 par. 1 k.k.), kierowanej przez Andrzeja P. – byłego dyrektora Sądu Apelacyjnego w Krakowie ( art. 258 par. 3 k.k. ).

Kilkanaście osób z tej grupy  dokonało przywłaszczania środków pieniężnych, przekazywanych przez Skarb Państwa do dysponowania Sądowi Apelacyjnemu w Krakowie
w łącznej kwocie prawie 35 milionów zł, stanowiącej mienie znacznej wartości (art. 284 par. 2 k.k. w zw. z art. 294 par. 1 k.k.). Członkowie wspomnianej grupy podejmowali również czynności ukierunkowane na udaremnienie lub znaczne utrudnienie ustalenia przestępnego źródła pochodzenia przywłaszczonych przez przedstawicieli firm zewnętrznych objętych aktem oskarżenia środków pieniężnych (pranie pieniędzy – art. 299 par. 1 i 5 k.k.) w kwocie ponad 16,5 miliona zł na szkodę Skarbu Państwa – Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

Udział pracowników Sądu w procederze przestępczym polegał na podpisywaniu fikcyjnych umów cywilno–prawnych na wykonanie usług z przedstawicielami firm zewnętrznych objętych aktem oskarżenia. Sprawcy także poświadczali  nieprawdę w rachunkach potwierdzających rzekomą realizację usług i przekazywali te dokumenty zamawiającym.

Zawierane umowy miały charakter fikcyjny i w rzeczywistości nie były realizowane, bądź obejmowały zakres prac wykonanych przez te osoby w ramach obowiązków służbowych wynikających z zatrudnienia w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie. Przedstawiciele firm wypłacali pracownikom sądowym środki pieniężne, uprzednio przywłaszczone z Sądu.

Śledztwem objęto także wątek dotyczący ujawnionych nieprawidłowości w gospodarowaniu przekazanymi przez Skarb Państwa środkami pieniężnymi w Centrum Zakupów dla Sądownictwa Instytucja Gospodarki Budżetowej. Jak ustalono, Marcin B. – były dyrektor CZdS IGB, działając wspólnie i w porozumieniu z Główną Księgową Sądu i innymi osobami, poprzez zawieranie fikcyjnych umów cywilno – prawnych w imieniu tej instytucji, przywłaszczył  środki pieniężne w łącznej kwocie prawie 87 tysięcy  zł.

Zarzucane oskarżonym przestępstwa zagrożone są karami nawet  do 10 lat pozbawienia wolności.

Według ustaleń śledztwa były dyrektor Sądu Apelacyjnego w Krakowie wielokrotnie osobiście lub za pośrednictwem innych oskarżonych udzielał osobom pełniącym funkcje publiczne korzyści majątkowych znacznej wartości w łącznej kwocie ponad 3 milionów 600 tysięcy zł. Wśród tych osób znaleźli się  m.in. były prezes Sądu Apelacyjnego w Krakowie,  były Zastępca Dyrektora Sądu Apelacyjnego w Krakowie, były Zastępca Dyrektora Departamentu Budżetu i Efektywności Finansowej w Ministerstwie Sprawiedliwości, dziewięciu byłych dyrektorów sądów apelacji krakowskiej i dyrektor Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. Osoby te usłyszały zarzuty przyjęcia korzyści majątkowej w zamian za zachowanie stanowiące naruszenie przepisów prawa (art. 228 § 3 k.k.). Zarzuty dokonania czynów z art. 229 par. 3 kk ogłoszono przedstawicielom firm zewnętrznych współpracujących z Sądem Apelacyjnym w Krakowie, jak i innym sprawcom, którzy udzielili korzyści majątkowej osobom pełniącym funkcje publiczne celem skłonienia jej do naruszenia przepisów prawa. W przypadku udzielenia przez sprawcę  korzyści majątkowej znacznej wartości były to czyny kwalifikowane z  art. 229 par. 4 kk. Grożą za nie kary do 10 i 12 lat pozbawienia wolności.

Jest to kolejny akt oskarżenia w sprawie działania na szkodę Sądu Apelacyjnego w Krakowie. 30 lipca 2018 r. Prokuratura Regionalna w Rzeszowie w  skierowała do Sądu Okręgowego w Krakowie akt oskarżenia przeciwko dziesięciu byłym dyrektorom sądów obszaru apelacji krakowskiej i wrocławskiej w tym : Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, Sądu Okręgowego  w Tarnowie, Sądu Okręgowego w Kielcach, Sądu Okręgowego w Nowym Sączu, Sądu Okręgowego w  Krakowie, Sądu Rejonowego w  Zakopanem, Sądu Rejonowego w Oświęcimiu, Sądu Rejonowego w Chrzanowie, Sądu Rejonowego w Olkuszu i  Sądu Rejonowego w Wadowicach.

22 sierpnia 2017 roku Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej skierował  do Sądu Okręgowego w Krakowie akt oskarżenia przeciwko Krzysztofowi S. – byłemu prezesowi Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

 

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

 

pk.gov.pl

Komentarze (7):

gośka2020.04.30 22:37
gdyby istniała sprawiedliwość dla maluczkich takich jak np. ja...to po nosie oberwałaby Policja która nie zabezpieczyła mi dowodów do Sądu Pracy tj. komputera, Prokuratura i Sąd Rejonowy za mataczenie...i sprzyjanie oszustom..bandzie urzędniczej super zorganizowanej..która prawie już mnie wrobiła w kanał...ale resztką sił odmówiłam to się zemścili pomawiając mnie zbiorowo...a ileż chętnych się zgłosiło za profity na świadków...mam marzenie: wziąć ich wszystkich za ryj i do pomyj...cuchnące złem g...wno
MaxFiend2020.04.30 19:05
A gdzie niby ta "kasta"? Znowu propagandowa gadzinówka? Przecież dyrektor sądu nie jest sędzią. :-D
KASTA2020.04.30 13:22
To nie było żadne przywłaszczenie tylko ROZTARGNIENIE !
sędzia Dredd Bolec po wypiciu żurka z burakiem sok2020.04.30 12:44
tyPowy PISowski fakenjuwz - nie wierzę, że sędzia z nominacji nadzwyczajnej kasty lub Rady Państwa PRL robi przekręty, kradnie, gwałci lub zajmuje się działalnością polityczną
katolicka kretynizacja polski 2020.04.30 12:13
Kiedy wy trolle zaczniecie myśleć, jak ten powyżej?! Księgowa czy pracownik administracyjny Sądu to nie sędzia! A według was do kasty należą sędziowie, no chyba że sprzątaczka myjąca kible w sądzie też należy do układu!
Precz z 🌈 zarazą!2020.04.30 12:35
Jasne, teraz rozumiem wreszcie! Mój mózg goja nie nadąża, rozumiesz chyba. Oczywiście, "były dyrektor Sądu Apelacyjnego" nie ma nic wspólnego z tymże Sądem. To tak jak w PRL. Najpierw wywalali z PZPR, a potem robili zarzuty. No bo to już nie był swój i można go było niszczyć. I tak PZPR była zawsze nieskazitelna.
Precz z 🌈 zarazą!2020.04.30 12:08
Niesamowite! A facet z kasty był niby nie do ruszenia. Wreszcie sprawiedliwość. Brawo Ziobro! I co, "Po 11, NIE BADZ itd."? Znajdziesz jakieś sprytne usprawiedliwionko dla złodzieja? Na pewno znajdziesz. Stara szkoła Talmudu.