Kancelaria Prezydencka opublikowała oświadczenie wyjaśniające prezydenckie weto wobec głośnej ustawy o uzgodnieniu płci. Prezydent Andrzej Duda sięgnął dziś po raz pierwszy po przynależącą do jego urzędu możliwość blokowania szkodliwych dla państwa ustaw. Zrobił to, by chronić małżeństwo i polskie dzieci. Ogromnie dziękujemy panu prezydentowi - gdyby nie jego jasna decyzja, Platforma Obywatelska po raz kolejny wyrządziłaby niepowetowaną stratę polskości, nurzając naszą Ojczyznę w bagnie chorych lewackich ideologii.

OŚWIADCZENIE KANCELARII PREZYDENCKIEJ

W piątek 2 października 2015 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podjął decyzję o skierowaniu do ponownego rozpatrzenia ustawy z dnia 10 września 2015 r. o uzgodnieniu płci.
 

W opinii Prezydenta RP ustawa ta jest pełna luk i nieścisłości, a także stoi w sprzeczności z dotychczasową praktyką orzeczniczą. Rozwiązania przyjęte przez parlament dopuszczają  m.in. wielokrotną zmianę płci metrykalnej na podstawie uproszczonych procedur oraz nie wymagają wykazania trwałości poczucia przynależności do określonej płci. Ustawa dopuszcza także zawarcie małżeństwa przez osoby tej samej płci biologicznej oraz adopcję  przez takie pary dzieci. 

bjad