Duda: Trzeba, by chleb był sprawiedliwie dzielony - zdjęcie
06.09.15, 12:23

Duda: Trzeba, by chleb był sprawiedliwie dzielony

15

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w corocznych dożynkach na Jansej górze. W czasie swojego przemówienia powiedział do kilku tysięcy zebranych na częstochowskich błoniach:

Ekscelencjo księże arcybiskupie, ekscelencje księża biskupi, czcigodni ojcowie i księża, panie ministrze, szanowni państwo posłowie, drodzy wspaniali pielgrzymi, drodzy polscy rolnicy!

To wielki zaszczyt dla mnie, że mogę stanąć tutaj na Jasnej Górze w dniu Waszej wielkie tradycyjnej pielgrzymki jako prezydent Rzeczypospolitej i modlić się z Wami. Ta pielgrzymka przychodzi tutaj po raz 33. Przyszli tutaj rolnicy na wezwanie NSZZ „Solidarność” w czasie stanu wojennego - było Was wtedy 300 tysięcy. Zawsze przychodzicie tu dziękować naszej jasnogórskiej królowej Polski za Wasz ciężki trud, chleb, rodziny i wszelkie dobro. I modlić się o łaskę na rok następny.

Na sztandarach, pod którymi stają polscy rolnicy i chłopi od dziesięcioleci jest napisane: „Żywią i bronią”. Polscy rolnicy nigdy nie zawiedli, także wtedy, gdy trzeba było bronić ojczyzny. To przecież w 1920 roku na wezwanie Wincentego Witosa stanęli, by własną piersią bronić Polski przed sowiecką nawałą. W czasie II wojny światowej w Batalionach Chłopskich, Wojsku Polskim i na wszystkich frontach wszędzie byli ludzie polskiej wsi. Wszędzie byli młodzi chłopcy spod strzech gotowi własną piersią bronić i wyzwalać Polskę, walczyć o niepodległość.

To właśnie w rolniczych rodzinach jest utrzymywana nasza wielka tradycja - patriotyzmu, wiary i ciężkiej pracy, modlitwy. Tego, co dla nas najważniejsze - tego, dzięki czemu trwamy jako naród. Ale to nie tylko bezpieczeństwo bezpośrednie. (…) To także bezpieczeństwo energetyczne, o które musimy dbać i walczyć o nasze prawa i interesy, także na forum UE. Ale musimy unowocześniać naszą energetykę dla dobra wszystkich: dla dobra tych z miast i ze wsi. To wielkie zadania na najbliższe lata.

Ale to także bezpieczeństwo żywnościowe całego naszego narodu, bezpieczeństwo zdrowotne. Polską służbę zdrowia trzeba naprawić - trzeba, by wreszcie konstytucyjne prawo do ochrony zdrowia finansowanej z środków publicznych było realizowane w sposób należyty. To wymaga pracy. (…) Ale wspomniałem o bezpieczeństwie żywnościowym - to był dla polskich rolników trudny rok. Susza, która dotknęła polskie gospodarstwa rolne, która wiele z nich zniszczyła, jest ogromnym problemem dzisiaj i nie mam wątpliwości, że polskim rolnikom potrzebna jest adekwatna pomoc ze strony państwa polskiego, a jeśli da się to zrealizować - a wierzę, że się da - ze strony UE.

Straty idą dziś w miliardy. To taka pomoc, która będzie sprawnie rozdzielana i dotrze tam, gdzie będzie rzeczywiście potrzebna. To straty, które będą w rzetelny sposób oszacowane - ten system nie działa dziś sprawnie i wymaga naprawy. To także wyzwanie na najbliższe lata - by pomoc przychodziła na czas i pozwalała w tych najtrudniejszych sytuacjach odbudowywać gospodarstwa. Wierzę, że pomoc dotrze i uda się nam ten system naprawić i usprawnić.

Dziękujemy dziś za chleb i wielki trud pracy polskich rolników i ich rodzin. Ale potrzeba nam w kraju jeszcze jednego - nie tylko tego, by ten chleb był, ale także tego, by był on sprawiedliwie rozdzielany. Dziś tak nie jest - i taki stan jest od lat. Spadają na to na mnie gromy, ale ja się prawdy nie boję. A prawda jest taka, że wzrasta produkcja w polskim rolnictwie, wzrasta eksport produktów rolnych, ale w tych samych latach spada dochód gospodarstw. Czy to jest sprawiedliwe? Czy to jest dobra polityka realizowana wobec rolnictwa? Czy państwo polskie spełnia swoje obowiązki wobec tych, którzy żywią i bronią? Odpowiedź jest jednoznaczna - to wielkie zadania na przyszłość, które władze w Polsce muszą zrealizować. Jeszcze jako kandydat zobowiązywałem się do tego, że będę walczył o państwa sprawy. (…) I będę to czynił, podtrzymuję absolutnie to moje zobowiązanie. Trzeba za wszelką cenę starać się o to, by dopłaty bezpośrednie były wyrównane. To zadanie trudne, ale trzeba je podjąć. Polski rolnik nie może być traktowany gorzej niż rolnicy z innych krajów UE. (…)

Proszę państwa, tak jak przed chwilą powiedział pan minister - podpisałem w ostatnich dniach ustawę, która ma przyczynić się do ochrony polskiej ziemi. To dla mnie bardzo ważne - dobrze, że ta ustawa powstała. Ona nie jest doskonała, trzeba będzie jeszcze kilka rzeczy poprawić, ale dobrze, że jest i niezwłocznie złożyłem pod nią podpis. Wierzę, że ochrona polskiej ziemi będzie realizowana sprawnie, a jako prezydent dołożę starań, by te regulacje były jak najlepsze. Będziemy nad tym pracowali. Wierzę, że zajmie się tym przyszły Sejm i że ta regulacja będzie adekwatna do potrzeb, a te są wielkie.

Dziękując za możliwość wspólnej modlitwy i przybycie, chcę powiedzieć: Polska musi się rozwijać równomiernie. Na polskiej wsi musi być zapewniony dobry poziom edukacji, nowoczesność - tak, by młodzi ludzie nie uciekali, by również tam mogli się realizować. Wierzę, że zdołamy to zrealizować - także dzięki opiece Królowej Polski i Pani Jasnogórskiej, do której pielgrzymujemy. Niech Matka Jasnogórska błogosławi polskim rolnikom - na ten rok i na następny. Szczęść Wam Boże!

mm/wpolityce.pl

Komentarze (15):

anonim2015.09.6 13:04
jezus duda...
anonim2015.09.6 13:06
Czyli jeden będzie pracował na swój chleb po czym PAD zabierze mu 1/2 albo i więcej, żeby oddać komuś komu pracować się nie chce.
anonim2015.09.6 13:27
"na Jansej górze"?? oj, chyba autor z korektorem pójdą do piekła...
anonim2015.09.6 14:42
Prawda jest taka, że nie ma bezpieczeństwa żywnościowego! Sprawdzałem osobiście. Międzynarodowe koncerny biochemiczne w "trosce" o większe plony powoli wycofały z rynku nasiona zbóż, które otrzymaliśmy od Boga...Do zboża prowadzony został gen "terminatora", którego skutkiem jest to, że takie ziarno nie wydaje plonu w następnym roku. Tylko kupiony u nich "materiał siewny" daje chleb... W ubiegłym roku pozbierałem z okolicznych pól różne nasiona zbóż, następnie to zasiałem u siebie i sprawdziłem, bo nie chciałem w to uwierzyć... Niestety to prawda. Kłosy nie miały w sobie ziarna, lub było słabo wykształcone...Mogą w dowolnym czasie regulować cenami żywności, jak im się podoba...To nie jest teoria spiskowa. To jest praktyka spiskowa!!! Rolnik, który co miesiąc ma do spłaty 20 tysięcy za fantastyczne unijne maszyny, musi posiać to, co mu się dostarczy. Rzepak, rzepak, rzepak...Paliwo musi być. Wszystko w temacie. Ps. W tym roku też zebrałem "próbki"
anonim2015.09.6 16:05
Socjaliści niech nie dzielą cudzego chleba. Odbierają nam zasługę jałmużny, bo po zapłaceniu podatków z nikim już nie możemy się podzielić z własnej woli i mieć zasługę wobec Boga. Tę zasługę odbiera nam państwo, które i tak do nieba nie pójdzie, ani do piekła- tam pójdą politycy tego chorego systemu.
anonim2015.09.6 17:13
To nie chleb trzeba dzielić, tylko spowodować, żeby KAŻDY miał 100% z własnego wysiłku a nie po 1% z wysiłku setki innych ludzi. I to wszystko.
anonim2015.09.6 18:54
"Trzeba, by chleb był sprawiedliwie dzielony"... A mi się wydaje że socjalistyczne "szydło" zaczyna "wychodzić z worka"?
anonim2015.09.6 20:58
Dowalcie rolnikom taką składkę przymusowego ubezpieczenia, jaką musi płacić małomiasteczkowa krawcowa albo osiedlowy sklepikarz, a wbijecie ostatni gwóźdź do trumny polskiego narodu - i wygonicie rolników za granicę tak samo, jak zrobiliście to z najmniej zarabiającymi (tak mało, ze po zapłaceniu haraczu nie zostało na chleb) drobnymi przedsiębiorcami.
anonim2015.09.6 22:20
@mora Nie zapominaj, że rolnik się ZAWSZE wyżywi...Wystarczy z półtora ha ziemi na własne potrzeby. Problem to będą mieli "mieszczanie"
anonim2015.09.6 22:30
@marekwu Mylisz się, Marku. Jesli warsztat pracy małomiasteczkowej krawcowej można obłożyć haraczem takim, by musiała ona zrezygnować z samozatrudnienia i przejść na zasiłek dla bezrobotnych lub wyjechac z kraju, to da się i warsztat pracy rolnika - czyli ziemię - obłożyć haraczem wystarczającym, by musiał się on wyzbyć ojcowizny... Wszystko się da w państwie, w którym pracę (konieczną przecież do życia!) opodatkowano tak, jakby była luksusowym towarem...
anonim2015.09.6 22:34
@marekwu Ciekawe są te spostrzezenia o ziarnie... Jesli tak naprawdę jest, to pojawia sie problem ocalenia puli genetycxznej "normalnego" (czyli zdolnego do kiełkowania w kolejnych pokoleniach) zboża... Az się nasuwa na myśl teoria spiskowa (NWO)...
anonim2015.09.6 22:54
@eee Trafnie napisane
anonim2015.09.7 9:55
"Duda: Trzeba, by chleb był sprawiedliwie dzielony" Coś o tym wie ten drugi Duda
anonim2015.09.7 10:19
sam początek to lizanie biskupich d...a reszta to jak by przemawiał Bierut . Otóż p prezydencie na chleb trzeba sobie zapracować , zdaje sie ze tacy co chcieli dawać każdemu według potrzeb już byli jak to sie skończyło każdy wie
anonim2015.09.7 16:12
Zdzierają z nas skórę potem dzielą.