Duda rozmawiał z Poroszenką - zdjęcie
11.11.17, 18:42zdj. Youtube/Prezydent.pl

Duda rozmawiał z Poroszenką

Jak poinformował szef gabinetu prezydenta, Krzysztof Szczerski, głowa państwa rozmawiała dziś przez telefon ze swoim ukraińskim odpowiednikiem. Petro Poroszenko złożył życzenia z okazji Dnia Niepodległości. Prezydenci uzgodnili spotkanie Komitetu Konsultacyjnego. Odbędzie się ono w przyszłym tygodniu, w kontekście planowanej wizyty Andrzeja Dudy w Charkowie. 

Prezydencki minister poinformował, że rozmowa telefoniczna trwała pół godziny.

"Prezydent Poroszenko zadzwonił do prezydenta Dudy i złożył życzenia z okazji Dnia Niepodległości podkreślając, że Polska jest strategicznym partnerem i przykładem dla Ukrainy"- podkreślił Krzysztof Szczerski. 

Rzecznik ukraińskiego prezydenta, Swiatosław Cehołko poinformował natomiast, że w związku z napiętymi ostatnio relacjami między Polską a Ukrainą, Poroszenko inicjuje nadzwyczajne posiedzenie Komitetu Konsultacyjnego przywódców obu państw.

"Głośne oświadczenia ze strony przedstawicieli polskich władz pod adresem Ukrainy i jej kierownictwa, z którymi mamy do czynienia w ostatnim czasie, wywołują poważne zaniepokojenie i nie powinny pozostać bez należytej reakcji"- napisał na Facebooku Cehołko. 

Celem nadzwyczajnego posiedzenia ma być, według rzecznika prezydenta Ukrainy, wzmocnienie "partnerstwa strategicznego między Ukrainą a Rzeczpospolitą Polską oraz uniknięcie dalszej eskalacji napięcia, mając świadomość konieczności rozwiązania wszelkich problematycznych kwestii w stosunkach dwustronnych wyłącznie w cywilizowany sposób".

yenn/PAP, Fronda.pl