26.08.19, 16:45Fot. Lukas Plewnia via Flickr, CC BY-SA 2.0

Dr Marcin Piątkowski: Nowy złoty wiek Polski stał się faktem

Nowy złoty wiek Polski przepowiadam już od dekady i sądzę, że stał się on faktem” - powiedział w rozmowie z Obserwatorem Finansowym dr Marcin Piątkowski, ekonomista Banku Światowego w Pekinie.

W rozmowie z Magdaleną Krukowską ekspert podkreślił, że jego zdaniem Polska bardzo szybko rozwijać się będzie co najmniej do 2030 roku, kiedy to osiągniemy nawet 80 proc. dochodu Europy Zachodniej.

Zauważył, że Polska już teraz osiąga najwyższe w historii wskaźniki dochodu na mieszkańca oraz jakości życia, również w stosunku do Europy Zachodniej.

Polacy nigdy wcześniej w historii nie byli bardziej zadowoleni ze swojej sytuacji ekonomicznej”

- zauważa dr Piątkowski.

Pytany o kwestię nierówności w dochodach wskazał, że liczone wskaźnikiem Giniego są one bliskiej średniej europejskiej.

Jesteśmy też coraz bliżej wskaźników Niemiec czy Szwecji, jeśli chodzi o rozpiętość dochodów między 20 proc. najbogatszych i najbiedniejszych mieszkańców”

- mówi w wywiadzie.

Przyznaje jednak, że jeśli chodzi o ankiety, można mieć wątpliwości co do ich wiarygodności, ponieważ nie docierają one do najbogatszych oraz najbiedniejszych Polaków i jeśli chodzi o dane pochodzące np. z deklaracji PIT, to pokazują one, że nierówności dochodowe są znacznie wyższe. Dodaje jednak, że są one i tak mniejsze niż we wcześniejszej historii Polski i nie większe niż wśród podobnych do nas krajów.

Społeczna inkluzywność, dodatkowa wzmocniona programem 500+ i bardziej progresywnymi podatkami, jest i będzie kluczowa dla dalszego rozwoju Polski”

- zauważa ekspert.

Dziennikarka w rozmowie z dr Piątkowskim poruszyła też kwestię kontrowersyjnej tezy, stawianej przez niego w jednej z książek, gdzie stwierdza, że ów inkluzywny wzrost Polska zawdzięcza… komunizmowi. Dr Piątkowski odparł:

Nie jestem apologetą komunizmu. Był to system okrutny społecznie i ekonomicznie nieefektywny, który ostatecznie doprowadził do naszego bankructwa w 1989 roku”.

Zaznaczył jednocześnie, że mimo fundamentalnych wad, to PRL podłożył podwaliny pod polski sukces gospodarczy po 1989 roku poprzez zlikwidowanie po 1945 roku starych, ekstraktywnych struktur społecznych, opartych na supremacji wąskich elit, które miały według niego uniemożliwiać Polsce rozwój przez długie stulecia i skazywały ją na gospodarcze zacofanie i peryferyjność.

Stwierdza też:

Gdyby po wojnie nie było PRL-u nie stalibyśmy się automatycznie bogaci, jak twierdzą niektórzy. Może by nam się udało, ale może nie. Po pierwsze, utrzymałyby się szkodliwe wpływy ekstraktywnej elity polityczno-gospodarczej, niechętnej do zmian”.

Na koniec rozmowy stwierdza również, że czas już najwyższy pisać o złotym wieku bez cudzysłowu:

Jeszcze nigdy w historii nie żyło się nam lepiej, jeszcze nigdy w historii nie byliśmy mistrzem Europy i świata we wzroście gospodarczym, bo od 25 lat rośniemy szybciej niż Korea Południowa, Tajwan, Singapur czy jakikolwiek innych kraj na świecie na podobnym do nas poziomie rozwoju”.

Dodaje też, że jeśli chodzi o rozwój Polski po 2030 roku, to zależy on między innymi od podejścia do rozwiązywania problemów demograficznych czy innowacyjności. Stwierdza, że to Polska, a nie Unia Europejska, sama wyznaczy sobie koniec owego złotego wieku.

dam/obserwatorfinansowy.pl,Fronda.pl

Komentarze

bezlitosny internauta2019.08.26 20:49
W propagandzie złoty wiek a tymczasem - już w prawdziwym świecie - pisowska rzeczywistość skrzeczy: „PKP PLK pochwaliła się pierwszymi efektami modernizacji linii E59 Poznań - Szczecin. Na stacji Wronki otwarto nowy, wyższy peron. Co jednak zaskakujące, wyłożono go starymi, nierównymi płytkami. Jak czytamy w informacji, na stacji Wronki otwarto przebudowany peron nr 2. "Są ławki oraz nowe oznakowanie. Przy krawędziach peronowych jest już antypoślizgowa nawierzchnia" - chwali się PKP PLK, oznaczając informację znacznikiem "#EfektyKPK". Jak jednak można zauważyć, zasadnicza część nawierzchni peronu wyłożona została starymi, nierównymi płytkami. Rzecznik PKP PLK Mirosław Siemieniec obiecuje, że nowe płytki pojawią się w tym miejscu w przyszłości. - Staramy się pokazywać kolejne etapy prac - wyjaśnia.” https://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/wronki--podrozni-wygodniej-wsiadaja-do-pociagow--93230.html
TombakowaPropagandaPiSowskaNadPrzepaścią2019.08.26 18:46
Propaganda PiSowska sięgnęła już po hasło "złoty wiek"? Dzieci i młodzież chodzą do szkół na dwie zmiany. Zamiast lekarstw jest infolinia w ministerstwie zdrowia. Prąd drożeje po kilkadziesiąt procent rocznie. Smog z węglowych kotłów zabija co roku 45 tysięcy Polaków. Za obronę Wojska Polskiego płaci się amerykańskim żołdakom.
ja2019.08.26 19:12
>>>Smog z węglowych kotłów zabija co roku 45 tysięcy Polaków. A skąd takie bzdurne dane, naucz się czytać statystyki. Sprytnie podano że smog przyczynia się do śmierci 45 tys. Polaków a nie powoduje śmierć 45 tys. Polaków. Czyli smog przyczynia się do śmierci wszystkich Polaków mieszkających w mieście którzy umarli z innych powodów.
LekarstwaPrzyjmujciePrzezInfolinięMinistra2019.08.26 23:13
Smog z węglowych kotłów POWODUJE przedwczesną śmierć 45 tysięcy Polaków. Bez wdychania węglowego smogu ta grupa ludzie żyłaby długo i szczęśliwie.
ANDRZEJ2019.08.26 18:29
chyba wam sie POLSKA pomyliła z urzędniczą bandą nierobów która nią rządzi, dla nich to rzeczywiście złoty wiek,szlachcie w czasach Zygmunta Starego kiedy wprowadzała pańszczyznę też się wydawało że to złoty wiek ,skończyło się na Auguście Poniatowskim ,nieroby przefrymarczą ,przepiją i rozkradną Polskę a potem będą się dziwić że chłopi pańszczyżniani nie chcą za nią umierać.
Kazimierz2019.08.26 17:32
Gratulacje dla rządzących, na pohybel lewakom.
Andrzej2019.08.26 17:25
Byłem ciekaw kiedy to nastąpi... przebicie Gierka w prymitywnej propagandzie.... A więc to dziś . Brawo! Teraz czekam na hasło - wyjścia z Unii, bo przecież tak wspaniały kraj jej nie potrzebuje
Reytan2019.08.26 17:16
Autor pochwala ludobojstwo komuchow na polskiej inteligencji. I na tym dosyc.
JS2019.08.26 17:10
PO-PSL miało swój czas dla Polski ale woleli pustoszenie Polski przez państwa zachodnie i w ogóle kto chciał mógł wyrwać coś, kawał kraju dla siebie. Obłowili się nierzadko nieczystymi interesami po uszy i teraz trzęsą się, że zostaną pociągnięci do odpowiedzialności i krzyczą, wołają o pomoc bratnim państw UE, krzyczą na Konstytucję, którą miel w .... zależności od interesu albo do użytku albo do połamania. Albo będziemy silni i będą się z nami liczyli albo nas nie będzie. Już zaczynają się z nami liczyć. Pozdr.
Lech Keller-Krawczyk - eine kleine jüdisch läuse2019.08.26 17:10
Mendy blogowe po-bolszewickie, "Słowiczek" to nie ja, "Barbi" to nie ja - możecie wierzyć albo nie, goowno mnie to obchodzi. Szukałem tego "słowiczka" po archiwach Frondy - nigdzie go nie znalazłem. Musiał wam larwom dobrze zajść za skórę. Alleluja! Zgadywajcie mendy dalej. A teraz przyjrzycie się sobie. Debil dzielnicowy, JPIII, Agnieszka Dz., oficer LWP, kalinka, Urszula to przecież jeden i ten imbecyl. Siedzi od rana do nocy i rozrzuca goowno. Nowak-robaczek kolejny debil blogowy, podobnie jak jego kolega leningradzki nadaje od rana do nocy. Następny który ma poważne problemy z samym sobą: Stachu, Jonasik, guess who i pewnie tuzin innych kretyński nicków - od rana do nocy. Reytan - Zerro dwa stare bolszewickie Żydy, na szczęście na wylocie. Maryśka Błaszczyk, jakaś tłusta lesbo tyra u "państwa" kompletnie niedoyebana. Kup se Maryśka większy wibrator koloru czarnego. A kim ja jestem? Katolem, prawakiem, moherem i będziecie mieli ze mną przeyebane.
Katol2019.08.26 18:02
Dobrze im dowaliłeś! Zboczeni frustraci nie mają nic lepszego do roboty jak bluzgać do wszystkiego, co się rusza. Tak im się śpieszy do piekła? Jak tam trafią (czego nikomu nie życzę), to wszelki ich rechot i bluzgi się skończą.
emeryt2019.08.26 18:21
taki z ciebie prawak jak z koziej dopy trąba
Katol2019.08.26 18:57
Wpis nie mówi nic o prawaku, ale bardzo dużo o twoim poziomie.
pytanie pomocnicze2019.08.27 21:33
Bo cię nazwał żydem? ;-)
Kubiak2019.08.26 17:08
Jak sie juz wzbogacimy to łatwo będzie ludzi przekonać, że do utrzymania dobrobytu potrzebna jest siła robocza w postaci imigrantów. Nie oszukujmy sie. To nie wspaniali Polacy dali opór immigrandom tylko ci nie chcieli do Polski przyjeżdżać.
edi2019.08.26 17:00
Rozwój Polski to nie rozdawnictwo pieniędzy tylko tworzenie nowych miejsc pracy inwestowanie w nowoczesne technologie czy poprawa infrastruktury! Ale co może wiedzieć o tym żoliborski impotent który nigdy fizycznie nie pracował i którego rodziną są koty...
robaczek 2019.08.26 16:56
a ktos kogos posądzał o propagande sukcesu ;] hossa to nie sukces PIS miśki ;] no ale to trzeba troszeczke myslec.
ja2019.08.26 19:10
Wystarczy nie kraść. Jeśli to nie sukces PIS to słucham czyj ?
edi2019.08.26 16:50
Jedyna Prawdziwa Matka, Królowa Polski to Matka LGBTowska Tęczochowska! Króluj nam Jasnogórska Panienko i miej LGBT w swojej opiece! Wszyscy jesteśmy dziećmi Boga...
ja2019.08.26 19:09
Nie wszyscy jesteśmy dziećmi Boga .... niektórzy świadomie lub nie wybrali bogów/kosmitów/demony
jozef2019.08.26 16:48
Fakty na nie mity.