Dr Jerzy Bukowski: Radosne wymachiwanie flagą - zdjęcie
03.05.19, 12:48Zdj. P. Tracz, KPRM, Flickr, domena publiczna CC0

Dr Jerzy Bukowski: Radosne wymachiwanie flagą

4

Radosne wymachiwanie flagą

Przyznaję, że długo miałem spore wątpliwości, czy uchwalony 15 lat przez nasz parlament na 2 maja Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej spotka się z pozytywnym przyjęciem rodaków, czy też będzie obchodzony wyłącznie urzędowo i „na siłę”.

Teraz ich już nie mam, ponieważ z roku na rok to nowe święto jest coraz bardziej popularne i powszechne, a co najważniejsze przebiega spontanicznie, bez odgórnych nakazów. Owszem, władze państwowe i samorządowe dają niekiedy cenne impulsy, proponują różne inicjatywy i zapewniają ich finansowanie, ale nie zdałoby się to na nic bez oddolnego entuzjazmu przybierającego często formę pięknej, patriotycznej rywalizacji.

Z radością patrzę na Polki i Polaków w różnym wieku, którzy dumnie dzierżą w rękach 2 i 3 Maja biało-czerwone flagi traktując to jako coś całkiem naturalnego. Nikt nie wstydzi się narodowych barw, dla nikogo eksponowanie ich nie stanowi powodu do obciachu czy wstydu, nikomu nie przychodzi do głowy, że może zostać uznany za nacjonalistę, albo nawet za szowinistę.

Zawsze głosiłem potrzebę radosnego świętowania i optymistycznego demonstrowania patriotyzmu. Cieszę się, że ten sposób myślenia przyjął się w Polsce i podejmują go kolejne pokolenia, również w Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej .

Jerzy Bukowski

 

Komentarze (4):

uriah2019.05.3 19:09
Materiał o święcie flagi zobrazowaliście fotką na której na pierwszy plan wybija się jakaś co prawda biało czerwona ale nie flaga a zwykła chorągiewka . Może autor tego art. i redaktor niech poczytają jak wygląda flaga RP.
kaszel2019.05.4 11:24
Ów jegomość z chorągiewką to zapewne taki patriota "barzy" niż inni, może z sekty smoleńskiej. Ale poważnie mówiąc nie ma się co czepiać, mnie to nie przeszkadza, nawet na gaciach można mieć barwy narodowe, dlaczego by nie? Ustawy i normy owszem regulują kwestie od strony urzędowej, ale spontanicznie to żyje swoim życiem.
JanP2019.05.3 15:54
Optymista z waszmości. Gdyby tylko 10% naszych rodaków wywiesiło flagę, to byłoby coś a w moim otoczeniu można je policzyć na palcach jednej dłoni.
michu2019.05.3 13:51
Na radosne wymachiwanie flagą jeszcze nam pozwalają ;). Jak będziemy realizować ustawę 447 też będziemy mogli machać (jak kto będzie chciał radośnie, albo inaczej) ;).