Dr Jerzy Bukowski: Niezręczny wpis ukraińskich dyplomatów - zdjęcie
01.12.19, 10:05(fot. youtube)

Dr Jerzy Bukowski: Niezręczny wpis ukraińskich dyplomatów

9

Z ogromnym zdumieniem przeczytałem poniższy wpis na facebookowym profilu Ambasady Ukrainy w Polsce:

Pochopna i nieprzemyślana decyzja Rady Miejskiej w Przemyślu w sprawie cofnięcia nazwy ulicy Błogosławionego Biskupa greckokatolickiego Jozafata Kocyłowskiego. Manipulacja autorów uchwały argumentami wyrwanymi z kontekstu, niechęć wysłuchania obywateli RP narodowości ukraińskiej - równoprawnych mieszkańców Przemyśla, tym razem niestety zwyciężyły. Podniesiona ręka na dobre imię Błogosławionego, a więc na decyzję kościoła katolickiego i Św. Jana Pawła II, który beatyfikował Biskupa Jozafata w roku 2001, jest rzeczą bezprecedensową w Polsce i nie może być usprawiedliwiona!

Nie wchodzę w meritum sporu, chcę tylko wyrazić zdziwienie niedyplomatycznym zachowaniem zawodowych dyplomatów, a przecież chyba tacy powinni pracować w każdej ambasadzie.

Władzom jednego państwa może nie podobać się to, co robią władze drugiego, zwłaszcza jeżeli sprawa dotyczy ich wzajemnych relacji, także na podłożu historycznym, które w przypadku Polski i Ukrainy obfituje w wielorakie problemy. Istnieje jednak mnóstwo sposobów dyskretnego, zakulisowego określenia swojego stanowiska. Dopiero kiedy one zawiodą przychodzi czas na upublicznienie sporu.

Ambasada Ukrainy w Warszawie zachowała się wysoce nieprofesjonalnie, co może doprowadzić do niepotrzebnego zaognienia i tak niełatwych stosunków między oboma państwami, które ostatnio - dzięki prezydentom Andrzejowi Dudzie i Wołodymyrowi Zełenskiemu - wreszcie zaczęły się poprawiać.

Jerzy Bukowski

Komentarze (9):

Druh Ryszard 2019.12.2 8:17
Co niektóre wpisy sugerują, że wydający opinie nie zrozumieli o czym pisze Jerzy Bukowski. Faktem jest, że zwyczaje i szkoła dyplomacji jest po to, żeby ją przestrzegać i w praktyce realizować. Jeśli dyplomaci z Ambasady Ukrainy w Polsce, nie przestrzegają tych form cywilizowanego świata, to polski minister spraw zagranicznych powinien na to zareagować kanałami dyplomatycznymi do "centrali" w Kijowie. W końcu państwo ukraińskie istnieje już trochę czasu ( od roku 1991 jest państwem suwerennym ) ażeby jego przedstawiciele nauczyli się w między czasie zasad dyplomacji.
Janek2019.12.1 14:05
Pamięć o Wołyniu niewygodna? Prokuratura ucisza działaczy kresowych youtu.be/I2aJnxiApUQ?t=74
Janek2019.12.1 13:45
Panie Bukowski, czy nie uważa Pan, że pluje pan rodzinom ukraińskim i polskim rodzinom, co przeżyli banderowskie mordy w służbie hitlerowskiej prosto w twarz? Dlaczego Pan zajmując stanowisko w sprawie Przemyśla nie informuje Pan, kto to był ten biskup greckokatolicki Jozafaty Kocyłowski, i czy faktycznie był kolaborantem Hitlera? Nie wszyscy muszą znać Kocyłowskiego. Dlaczego Pan manipuluje czytelnikami? Szczyt bezczelności, proponować mieszkańcom Przemyśla nazwę ulicy imieniem kolaboranta hitlerowskiego biskupa greckokatolickiego Jozafata Kocyłowskiego. A co ci Przemyślanie są sobie winni? To może i mieszkańcy Przemyśla mają wymazać z pamięci Przemyskie Orlęta? To już miasto Przemyśl nie ma godniejszych bohaterów do upamiętnienia nazwą ulicy? Panie Bukowski, jak Pan chce, to proszę wnioskować o nową nazwę ulicy, np. ul. Stefana Bandery, z pewnością nie w Przemyślu, bo mieszkańcy znają banderowski sposoby mordowania Polaków z własnych doświadczeń i przekazów rodzinnych, i z pewnością takiej nazwy nie zaakceptują, ale w swoje miejscowości to i proszę bardzo, może Pan czcić nie tylko kolaboranta hitlerowskiego Jozafata Kocyłowskiego, ale i Stefana Banderę. Ale może by Pan nie uszczęśliwiał na siłę mieszkańców Przemyśla, bo jak mniemam, to dla nich wstyd i hańba. Ukraińcy na Ukrainie zmieniają sobie ulice jak chcą, i nie pytają się o zgodę mieszkańców Przemyśla, a nawet i mieszkańców Polski. Niemal w każdej miejscowości na Ukrainie jest ulica, plac, pomnik Bandery. Czy zmierza Pan do tego, aby taki stan rzeczy był również i w polskich miastach? A sprawa za Dziennikiem Narodowym wyglądała tak: Ambasada Ukrainy i mer Lwowa oburzeni zniesieniem w Przemyślu nazwy ulicy kolaboranta III Rzeszy dzienniknarodowy.pl/ambasada-ukrainy-mer-lwowa-oburzeni-zniesieniem-w-przemyslu-nazwy-ulicy-kolaboranta-iii-rzeszy/
MilionyImigrantówUPAińskichTryzubemWPlecyPolaków2019.12.1 11:31
Z PiSowskim błogosławieństwem bytuje w Polsce już ponad 3 MILIONY UPAińców, głównie młodych i bardzo młodych. To "błogosławieństwo" oznacza po prostu, że PiSocjaliści nie chcą, żeby Polacy bogacili się na wzroście dochodów, bo to zawsze prowadzi do uniezależnienia od państwa. Kto ma pieniądze w kieszeni, tego rząd nie ma za co kupić. A przecież PiS sięga po władzę kupowaniem głosów od niezamożnych. Więc stan niezamożności jest PiSocjalistom konieczny do trzymania władzy. Dlatego otwarto granice dla imigrantów z UPAiny, żeby pracowali za stawki niższe, niż Polacy. Bogacą się więc w Polsce UPAińcy, a Polacy wyjeżdżają z kraju. 3 miliony UPAińców to już 10% mieszkańców Polski. To jeszcze mniejszość, ale lokalnie niedługo sięgnie po władzę. Potem pojawią się ruchy separatystyczne, żądania autonomii, swobód na przygranicznych terytoriach, nazewnictwa, szkolnictwa itd. Po prostu tryzub w plecy Polski.
Pisowiec2019.12.1 10:25
Nie zadrażniajcie Bukowski, nie zadrażniajcie! Taka gadka to woda na młyn ruskim!!!! Polacy i Ukraińcy to jedna rodzina, musimy ich wspierać przeciw ruskiej agresji!! Ty to taka ruska onuca jesteś być może....zaczynasz podpadać.... Podgryzasz linię partii!!! Tylko PiS!! I przyjaźń polsko-ukraińska!!! Onuce won za Don, paszli won do swoich!
Jarek z Poznania2019.12.1 19:33
Na złość ruskim będę wspierał banderowców, którzy mają polską krew na rękach. Ani kacapy ani banderowcy NIE SĄ naszymi sojusznikami! Czas przyjąć to do wiadomości. 2 naszych wrogów walczy między sobą a interes RP polega na tym, aby do konfliktu się nie włączać a wojna toczyła się jak najdłużej i była bardzo wyczerpująca dla obu stron. Brutalne ale prawdziwe.
Stop kretynom2019.12.2 7:27
Święta prawda!
anonim2019.12.1 10:15
Dla mnie przełomem zgnilizny toczącej kościół w Polsce był ceremonialny pogrzeb pedofila i gwałciciela wesołowskiego! Od tej pory nie chce mieć nic wspólnego z organizacją, która z uroczystym ceremoniałem grzebie zboczonych przestępców!
Sutener z Krakowa Marian B.2019.12.1 10:14
Dziś w mojej Krakowskiej Kamiennicy Wielka ADWENTOWA promocja. !!!! Dla Pań z Kółek Różańcowych i Gospodyń Wiejskich oferujemy bezpłatne kursy. !!!! 1)Oburęczny Masaż Pały z Akcentem Francuskim i Aktywnym Połykiem. !!!! 2) Praktyczne sposoby Wypinania Sraki w Pozycji na Pieska. !!!! Po uzyskaniu DYPLOMU 30 minut z MURZYNEM GRATIS. !!!!! UWAGA !!!! Zaświadczenie od Proboszcza, nie jest wymagane. !!!!