Dr Bukowski pyta ministra Ziobrę: Jak długo jeszcze będzie działać KPP? - zdjęcie
03.05.19, 16:00Zdj. Publicdomainpictures, CC0

Dr Bukowski pyta ministra Ziobrę: Jak długo jeszcze będzie działać KPP?

9

Jak długo jeszcze będzie działać KPP?

Szanowny Pan Zbigniew Ziobro

Minister Sprawiedliwości-Prokurator Generalny RP

W jednoznacznie kojarzącym się Polakom z sowieckim zniewoleniem dniu 1 maja Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie apeluje do Pana o zintensyfikowanie działań mających na celu delegalizację Komunistycznej Partii Polski wpisanej 4 września 2002 roku (!) do rejestru partii politycznych przez Sąd Okręgowy w Warszawie.

Z doniesień prasowych wiemy, że Prokuratura Krajowa od ponad roku zajmuje się tą sprawą, ale niepokoi nas, że jej dochodzenie trwa tak długo i stąd nasza prośba do Pana jako Prokuratora Generalnego, aby jak najszybciej je zakończyć. Mamy nadzieję, że jego rezultatem będzie złożenie przez Pana oczekiwanego przez nas od wielu lat wniosku o zdelegalizowanie KPP do Trybunału Konstytucyjnego, w którego kompetencji leży ostateczna decyzja w tej materii.

Jest dla nas niezrozumiałe i oburzające, jak partia odwołująca się swoją nazwą i programem do zbrodniczej ideologii, w której statucie znajduje się zapis: „Dopiero komunizm uwolni ludzkość od niepewności jutra, od strachu przed wojnami, od nędzy i poniżenia”, a na stronie internetowej widnieją sierp i młot, czyli symbole ludobójczego systemu, mogła zostać zarejestrowana przez sąd w niepodległej Polsce, zwłaszcza że w swym manifeście programowym domaga się ona „zniesienia burżuazyjnej własności prywatnej” i utworzenia „zrębów republiki rad”.

Przypominamy w tym kontekście brzmienie artykułu 13. Konstytucji RP:

Zakazane jest istnienie partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu, a także tych, których program lub działalność zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową, stosowanie przemocy w celu zdobycia władzy lub wpływu na politykę państwa albo przewiduje utajnienie struktur lub członkostwa.

Warto też przytoczyć artykuł 256. kodeksu karnego:

1. Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch.

2. Tej samej karze podlega, kto w celu rozpowszechniania produkuje, utrwala lub sprowadza, nabywa, przechowuje, posiada, prezentuje, przewozi lub przesyła druk, nagranie lub inny przedmiot, zawierające treść określoną w pkt. 1 albo będące nośnikiem symboliki faszystowskiej, komunistycznej lub innej totalitarnej.

Na koniec pytanie retoryczne, ale adekwatne: czy jakikolwiek sąd w niepodległej Rzeczypospolitej zarejestrowałby Narodowo-Socjalistyczną Partię Polski, która jawnie nawiązywałaby w swoim statucie do ideologii nazistowskiej, a gdyby tak się stało, to czy Minister Sprawiedliwości-Prokurator Generalny RP nie zażądałby natychmiast jej delegalizacji?

Z poważaniem - dr Jerzy Bukowski, rzecznik prasowy POKiN


 

Komentarze (9):

Mirek2019.05.4 6:04
"komunistyczny lub inny...." - czy nie powinien być wymieniony system komunistyczny jasno i wyraźnie? Byłoby więcej jasności.
Albert2019.05.3 17:32
"Jak długo jeszcze będzie działać KPP?" Tak długo, jak długo nie będzie naruszać obowiązującego prawa, ze szczególnym uwzględnieniem Konstytucji. KPP prawa nie narusza, więc działa. Dla pana Bukowskiego jest to najwyraźniej jednak niepojęte, że jak to w Polsce śmie działać legalna partia o innych poglądach, niż pana Bukowskiego. Totalitaryzm i zamordyzm wylewa się panu uszami panie Bukowski.
Wojtek Polak2019.05.3 21:25
Albercik ty jesteś taki głupi za pieniądze czy taki po prostu się urodziłeś.
Mirek2019.05.4 6:08
Sam sobie przeczysz. KPP jako organizacja zakorzeniona w komunistycznym systemie totalitarnym nie ma prawa istnieć. Ja się dziwię że toczy się sprawa. To powinna być decyzja administracyjna. Rozumiem ze partia nawiązująca do NSDAP też ma prawo istnieć?
Andrzej Malik2019.05.3 16:56
Co do nazioli- oczywiście że nie. Obecnie naziole są jawni, robią sobie imprezki ku czci kolesia z wąsikiem, machają prawą łapą i takie pierdułki. Obecna władza bardzo lubi naziolków
Valentynka2019.05.3 21:54
Czarna księga komunizmu. Zbrodnie, terror, prześladowania Andrzej Paczkowski, Karel Bartosek i inni...
michu2019.05.3 16:17
To zależy kto wygra wybory ;). Taka jest odp na tytułowe pytanie ;)
Cogito ergo sum2019.05.3 16:15
Komunizm z nazizmem w jednym domu stali. Tylko z komunizmem sympatyzowało trochę lewicowej inteligencji jak tzw użyteczni idioci i teraz ich lewaccy potomkowie czują się niezręcznie i nie potępiają tak komunizmu jak nazizm. Tymczasem komunizm ma na sumieniu o wiele więcej ofiar aniżeli nazizm. Dzisiaj taki zapał bolszewicki mają genderowcy.
Valentynka2019.05.3 21:54
Dodaj źródło o czym mówisz ale ja dodam 100 milionów ofiar "Czarna księga komunizmu. Zbrodnie, terror, prześladowania" Andrzej Paczkowski, Karel Bartosek i inni...