Domowa produkcja nalewek niedługo będzie legalna! - zdjęcie
29.03.19, 11:13

Domowa produkcja nalewek niedługo będzie legalna!

8

W Poranku Rozgłośni Katolickich „Siódma9”, minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski mówił o ustawowej legalizacji rolniczej produkcji alkoholu. Zacytujmy go: „Bardzo o to zabiegam, by do końca tego roku, do końca kadencji, zalegalizować w Polsce rolniczą, domową produkcję nalewek. I pod kontrolą w małych gorzelniach produkcję destylatów i okowity”. Szef resortu rolnictwa dodał, że chodzi mu głównie o śliwowicę, gruszkowicę i wiśniowicę.

Zapytany zaś, o to, czy do końca tej kadencji sejmu przeforsuje wspomnianą legalizację, opowiedział „Mam zgodę właściwie kluczowych ministerstw, czyli finansów i zdrowia”.

Pytywany, czy nie zwiększy to problemu alkoholizmu w Polsce, Ardanowski powiedział: „Zagrożeniem jest bardzo tanie wino udające wino to coś, co się nie powinno nazywać piwem, a jest kupowane za 1 zł, 2 zł”. Dodał też:

„Wychowanie w trzeźwości to jest budowanie kultury korzystania z alkoholu, a nie wprowadzania jakiś prohibicji, bo to tylko dokładnie odwrotny skutek będzie przynosiło”f

Minister Ardanowski przypomniał również, że M.in. zakonnicy, kościół, księża produkowali znakomite nalewki prozdrowotne. To ja tu nie widzę żadnego zagrożenia, to są drogie, ekskluzywne trunki, nie każdy może też sobie na to pozwolić”. Oczywiście zastrzegł, że „na pewno nie będzie przyzwolenia na bimbrownictwo”. Jednocześnie zauważył, że rolnicy w innych krajach zajmować się produkcją alkoholi.

Zadał więc pytanie: „Dlaczego, by tego nie robić w Polsce”,? Zwłaszcza – jak dodał – alkohol to jest również produkt rolniczy.

erl/PAP/RIRM

Komentarze (8):

anonim2019.03.30 5:48
https://archiwum.radiozet.pl/Rozrywka/O-tym-sie-mowi/Alkoholizm-w-Polsce.-Kampanie-i-statystyki-o-polskich-alkoholikach-00020333
Rado2019.03.29 19:33
A kiedy w końcu PiS zlikwiduje bandycką akcyzę na samochody z USA o poj. pow. 2 litrów? Czy Honda Accord lub Mazda 6 o poj. np. 2.4 w benzynie smrodzą więcej niż miliony dwudziestoletnich diesli które jeżdżą po POLSCE... Panie Premierze gdzie tu logika...
słowiczek poznański2019.03.29 12:09
Dwaj panowie CEOs pomimo szabesu trollują. mazel tov juden
Piotr Nowak2019.03.29 12:15
Nie wydaje mi się żebym mógł być Żydem... Wyglądam raczej jak aryjczyk z SS.. ;) Ale gdybym się okazał Żydem to uwierz mi... W ogóle by to nic nie zmieniało. I tak mnie nie umiesz obrazić. Takie teksty są nie fajne. Pocałuj mnie w pierścień.
słowiczek poznański2019.03.29 13:53
Excuses are like assholes. Everyone has one & they all stink. - proverb.
Daria Danilczyk2019.03.29 12:07
Już niedługo: - USA zniosą wizy, - powstanie 3 mln mieszkań, - będziemy mieli 1 mln elektrycznych samochodów, - rząd Morawieckiego przeznaczy 1 bln (tysiąc miliardów) na inwestycje.
Auferetur Inferunt Insaniam2019.03.29 11:46
O! i wiadomo o co chodzi: "...przypomniał również, że „M.in. zakonnicy, kościół, księża produkowali znakomite nalewki prozdrowotne"
Piotr Nowak2019.03.29 11:22
No no "już niedługo" zapowiadane od iluś tam lat.... To co jest w tej "zdegenerowanej zachodniej Europie" normą, to w PL "będzie niedługo". Tylko u nas słowo "niedługo" liczone jest w skali geologicznej. Żal wam dupę ściska żeby paru groszy na akcyzie nie stracić. Niedługo....