TK odpowiada Dodzie - kara zgodna z konstytucją - zdjęcie
06.10.15, 12:29Dorota Rabczewska (fot. media)

TK odpowiada Dodzie - kara zgodna z konstytucją

5

Karanie za obrazę uczuć religijnych jest zgodne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Skargę w tej sprawie złożyła Dorota Rabczewska. Jej zdaniem karanie za obrazę uczuć religijnych jest niekonstytucyjne. Doda została ukarania za słowa o autorach Biblii „naprutych winem”.

Dorota Rabczewska musiała zapłacić 5 tys. zł kary za stwierdzenie, że „ciężko wierzyć w coś, co napisał jakiś napruty winem i paląc jakieś zioła”. Słowa te padły w wywiadzie prasowym. Skarga piosenkarki do TK wnosi, że przepis o obrazie uczuć religijnych jest niekonstytucyjny, bo uniemożliwia swobodne wyrażanie poglądów.

Za obrazę uczuć religijnych był sądzony Adam Darski ps. „Nergal” i „Holocausto”, swego czasu partner Dody. Podczas jednego z koncertów podarł on Biblię, krzycząc: „żryjcie to g.”. Sąd uznał, że skoro stało się to na zamkniętej imprezie z udziałem fanów „Nergala” to do obrazy nie doszło. 

KJ/tvn24.pl

Komentarze (5):

anonim2015.10.6 12:44
doda i nergal to prymitywy a o tym trzecim nigdy nie slyszalam
anonim2015.10.6 12:58
Obrażanie ludzi oraz ich uczuć religijnych może być wstępem do ich dyskryminacji, a nawet prześladowania. Są na to w historii różne przykłady. Nie należy jednak z tym za bardzo przesadzać, ponieważ każda sprawa ma różny wymiar i kontekst.
anonim2015.10.6 13:12
@Dudencjusz. Powiedziała to jednak inaczej niż przedstawiasz i zrobiła to publicznie, a nie prywatnie. Takie opinie ludzie mogą różnie odbierać. Należy brać pod uwagę także ich wpływ na dzieci. Przecież powinny być one wychowywane w jakimś minimum szacunku dla dziedzictwa kulturowego, w którego skład niewątpliwie Biblia wchodzi.
anonim2015.10.6 13:52
Słowao dnoszą się do niej samej nadprutej winem (oby tylko tym) i otumanionej jakimiś ziołami.
anonim2015.10.6 16:16
niech sie mozg wytapetowanej rurze lasuje