Dobra wiadomość: Oprocentowanie polskich obligacji najniższe w historii - zdjęcie
29.02.20, 09:16fot. KPRM

Dobra wiadomość: Oprocentowanie polskich obligacji najniższe w historii

25

1. Jak poinformowało ministerstwo finansów w ostatni piątek padł rekord, rentowność polskich 10-letnich obligacji skarbowych spadła zdecydowanie poniżej 2% i wyniosła tylko 1,653%.   Wszystko wskazuje na to, że ta tendencja spadkowa może się jeszcze utrzymać, Polska jest bowiem postrzegana przez potencjalnych inwestorów w nasze papiery dłużne jak kraj o stabilnej gospodarce i dobrym stanie finansów publicznych.

To dobra informacja bo jeszcze w tym roku mamy do wykupienia obligacje emitowane 10 lat temu za rządów Donalda Tuska wartości blisko 24 mld zł, przy czym od obligacji o wartości 10 mld zł są zapłacimy odsetki w wysokości 5,25%.

Natomiast na rok następny przypada wykup obligacji w wysokości aż 111 mld zł z czego od obligacji wartości 16 mld zł mamy zapłacić odsetki w wysokości aż 5,75%, a od reszty w wysokości około 2%.

Gdyby więc oprocentowanie polskich obligacji 10-letnich utrzymywało się poniżej 2% jak to jest obecnie, udało się obniżyć koszt obsługi naszego długu publicznego przynajmniej o 10 mld zł rocznie.

2. Spadek oprocentowania polskich papierów skarbowych denominowanych w polskiej walucie jest kontynuacją tendencji która wystąpiła już na początku tego roku kiedy to naszemu ministrowi finansów udało się ulokować na rynku obligacje skarbowe denominowane w euro o ujemnej stopie procentowej.

Przypomnijmy, że najpierw w połowie stycznia ukazał się komunikat ministerstwa finansów informujący, że udało się ulokować na rynku obligacje wartości ok. 200 mln euro (a więc na około 1 mld zł), o rocznym okresie zapadalności, a ich rentowność wyniosła -0,31 procent co w uproszczeniu oznacza, że za pożyczone 1000 euro po roku oddamy 997 euro.

To było wydarzenie historyczne, w ten sposób Polska dołączyła do elitarnego grona państw, które takie obligacje emitują już od pewnego czasu na szerszą skalę mianowicie Niemiec i Szwajcarii, a także zdecydowanie rzadziej takich jak Holandia, Austria, Finlandia czy Dania.

3. Z kolei 3 lutego ukazał się kolejny komunikat ministerstwa finansów informujący, że tym razem ministrowi finansów udało się ulokować obligacje znacznie większej wartości denominowane w euro, o ujemnym oprocentowaniu.

Tym razem chodziło o obligacje 5-letnie o wartości aż 1,5 mld euro (czyli ponad 6 mld zł), a uzyskana rentowność wyniosła - 0,102%, co oznacza, że po 5 latach za każde pożyczone 1000 euro Skarb Państwa odda wierzycielom 999 euro.

W komunikacie ministerstwa znalazła się także informacja, że wartość ulokowanych na rynku obligacji nominalnie wyniosła 1,5 mld euro, ale zgłoszone oferty opiewały aż na 6,5 mld euro, a więc popyt na nie była ponad 4-krotnie wyższy.

To oznacza, że jeżeli w najbliższym czasie minister finansów zdecyduje się na kolejne emisje obligacji i to denominowanych w euro, ze średnim okresem zapadalności, to jest duża szansa, że uzyskają one także ujemne oprocentowanie. 

4. Spadek oprocentowania polskich obligacji w euro ( do rentowności ujemnej ), a denominowanych w złotych i to 10 -letnich zdecydowanie poniżej 2%, to wyraz uznania inwestorów w papiery wartościowe dla stanu polskiej gospodarki i naszych finansów publicznych.

 Polska przez ostatnie kilka lat takie zaufanie sobie zbudowała, poprzez wysoki poziom wzrostu PKB (w poprzednim roku aż blisko 7-krotnie wyższy niż gospodarka niemiecka, w Polsce wzrost PKB wyniósł 4,0%, w Niemczech zaledwie 0,6%), a także znaczący spadek długu publicznego z blisko 54% PKB do poniżej 47.% PKB.

Mimo wyraźnego spowolnienia gospodarczego w krajach Europy Zachodniej (wzrost PKB w wielu krajach także w tym roku będzie zdecydowanie poniżej 1% ), wzrost gospodarczy w Polsce będzie zdecydowanie przekraczał 3% PKB i w związku z tym będzie kilkakrotnie wyższy.

Z kolei sytuacja finansów publicznych mimo znaczących wydatków na cele społeczne z roku na rok się poprawia, spada zarówno deficyt sektora finansów publicznych jak i dług publiczny w relacji do PKB.

5. Potwierdzeniem znaczącej poprawy sytuacji finansów publicznych jest przedstawienie przez rząd po raz pierwszy od 30 lat zrównoważonego projektu budżetu na rok 2020.

Przypomnijmy, że ministerstwo finansów prognozuje na 2020 rok dochody budżetowe na poziomie 435,3 mld zł, na tym samym poziomie mają być zrealizowane wydatki budżetowe, co oznacza, że będzie to budżet zrównoważony.

Oznacza to, że od roku 2015 (ostatniego roku rządów PO-PSL), kiedy dochody budżetowe wyniosły tylko 289 mld zł, po 5 latach mają one wynieść o ponad 146 mld zł więcej i to jest miara sukcesu rządów Prawa i Sprawiedliwości.

W tej sytuacji deficyt sektora finansów publicznych wg. metodologii unijnej na koniec 2020 wprawdzie wzrośnie ale wyniesie tylko 1,2% PKB (kryterium z Maastricht to 3% PKB), a dług publiczny spadnie do 46,5% PKB (na koniec 2023 roku ma wynieść tylko 42,8% PKB).

To właśnie te twarde dane makroekonomiczne dotyczącej polskiej gospodarki i stanu finansów publicznych, pozwoliły w styczniu ministrowi finansów na ulokowanie na rynku polskich obligacji Skarbu Państwa wartości 200 mln euro o ujemnej stopie procentowej wynoszącej -0,31%, a już w lutym obligacji 5-letnich na kwotę aż 1,5 mld euro z oprocentowaniem -0,102 %, a z kolei oprocentowanie 10-letnich obligacji denominowanych w złotych spadło do najniższego poziomu w historii 1,653%.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze (25):

Oglada - Psy 3 w imie zasad (2020) 2020.03.1 12:27
www.ciinema.eu - ---------------------- To Największa wyszukiwarka legalnych filmów i seriali online! Znajdziesz tam filmy takie jak: 365 Dni (2020) Czy Legiony 2019 Setki filmów w jednym miejscu a to wszystko z dożywotnim dostępem. Polecam jak najbardziej!
ciekawy2020.03.1 10:55
Jeżeli mamy budżet zrównoważony to po co pożyczamy kolejne miliardy?
karol2020.03.1 1:22
Pinokio to papier toaletowy jest droższy jak te twoje obligacje.
Fakt2020.02.29 19:07
" Udało się ulokować" oznacza zadłużyć Polskę o kolejne miliardy
Oglada - Psy 3 w imie zasad (2020) 2020.02.29 18:18
Oglądaj Oglądaj - Psy 3  w imię zasad (2020) oraz inne filmy/seriale www.ciinema.eu ========= Jedyny VOD gdzie płacisz raz i masz dożywotni dostęp, Wystarczy założyć konto oraz je aktywować i juz ogladasz.
meanwhile in Poland2020.02.29 17:04
Politycy Prawa i Sprawiedliwości przedstawiają się jako bohaterowie, którzy nigdy nie dali się systemowi komunistycznemu uwikłać w działalność w PZPR. Ale to nieprawda, bo w szeregach partii są byli członkowie PZPR i przybudówek. Tacy jak europoseł Zbigniew Kuźmiuk. Jak polityk tłumaczył się z członkostwa w ZSL? Niezbyt przekonująco. Na początek wytarty slogan: "Od nikogo nie można wymagać bohaterstwa". Ale politycy Prawa i Sprawiedliwości wymagają, bezlitośnie tropiąc jakiekolwiek powiązania swoich politycznych konkurentów z PRL. Ale tylko konkurentów, bo w swoich szeregach mają członków PZPR lub przybudówek. Na przykład Zbigniewa Kuźmiuka, który był członkiem ZSL. Tego samego, w którym była Ewa Kopacz, z czego PiS udało się rozkręcić przed wyborami aferę. O przynależność do satelity PZPR-u spytał Kuźmiuka Konrad Piasecki w "Gościu Radia ZET". – Byłem pracownikiem uczelni. Jeżeli chciało się robić doktorat, i to jeszcze na ówczesnym SGPiS, to bez przynależności trudno się było w ogóle pojawiać. (...) To było takie moje uwikłanie, później przeszedłem do PSL, ale nie byłem sztandarowym działaczem – przekonywał polityk PiS. – Trudno było bronić doktorat, a w ogóle rozpocząć przewód doktorski, bez przynależności. Tak przynajmniej tłumaczył mi mój promotor – mówił. Wyjaśniał też dlaczego zdecydował się akurat na ZSL. – Wybrałem taką organizację, która była blisko mojemu rodowodowi, bo wywodzę się ze środowiska wiejskiego i PZPR była dla mnie nie do przyjęcia. Ale to służyło tylko temu, z głęboką działalnością nie miałem nic wspólnego – mówił poseł do Parlamentu Europejskiego. – W ZSL byłem chyba zaledwie dwa lata i to tylko dlatego, że tak mi promotor podpowiadał – dodał.
anonim2020.02.29 18:22
Praw­dzi­wego mężczyznę poz­na­je się po tym jak kończy, a nie jak zaczyna Leszek Miller, klasyk
Atheisten sind dumm - A. Einstein2020.02.29 15:19
@hey "moderator" ... my ass! "Verrückt ist der, der immer die gleichen Dinge tut, aber andere Ergebnisse erwartet". A. Einstein
moderator2020.02.29 15:13
Internetowe portale – to miejsca gdzie większość głu-pców „komentuje” notki lub artykuły różnych , na ogół mądrych autorów. Jedną grupą tych komentatorskich zaj-obów to skrajni lewaccy debile lub bezrozumne świry, bluzgający jedem, nienawiścią i wulgaryzmami ! Ci są nieuleczalnymi osobnikami. Zaliczam do nich, m.in. Piotr Nowak, Leszek, katolik, Urszula, Marek, Pisbusters ... Drugą grupę stanowią osoby, którym głównie TVN wyprał mózgi do tego stopnia, że oni zło mylą z dobrem, prawdę z kłamstwem i fakty z propagandą. Ich myślenie jest ograniczone, a uważają, że to właśnie oni mają rację, ba, są nawet dumni ze swoich komentatorskich wymiocin. Członkowie tej grupy są wprawdzie uleczalni, ale jeśli poddają się terapii psychiatrycznej, to będzie ona trwała długo. Natomiast czytam komentarze tych o prawicowych pogłądach i stwierdzam, że są merytoryczne, logiczne, poparte faktami i prawdą. I do tych właśnie ludzi kieruję apel ! Nie czytajcie „komentarzy” osób z wymienionych powyżej grup, a jeśli już przeczytacie – to ignorujcie te wymioty, bo naprawdę nie warto zaśmiecać sobie głowy taką „twórczością” !!!
Piotr Nowak2020.02.29 15:12
Witam komentujących przygłupów z antyPISowskiego psychiatryka ! Zerkam od czasu do czasu na różne portale internetowe i wszędzie spotykam grupkę komentujących lewackich przygłupów z totalnie zdeformowanymi mózgami. I na prawie wszystkich portalach zagnieździli się jak tasiemce uzbrojone. Myślę sobie, po co oni to robią ? Jaką z tego mają korzyść ? Czyżby PO im płaciło ? Nie wierzę ! Przecież PO z Tczewa nagrywa PO z Warszawy, jedni gryzą się z drugimi, no to i tak pozagryzają się nawzajem i wylądują na śmietniku historii. Te Lewackie szczochy i frustraci gardzący Polakami nie czują tego, że są Polsce niepotrzebni, niechciani, i że dla tego balastu nie ma miejsca w naszej Ojczyźnie, szczególnie dla tych, dla których Polskość to nienormalność. Oni wyparli się Polskości ! Oni są przeciwko wszystkiemu co jest dobrem, wszystkiemu co robi polski rząd i prezydent , a ich nienawiść , podłość i obrzydliwość udziela się nawet do kota Kaczyćskiego.
"Leszek" Keller-Krawczyk ty Żydzie i prowokatorze2020.02.29 14:44
ZNISZCZĄ CI KOMPUTER !!! Nie znasz strony internetowej - NIE OTWIERAJ!!! Mendy blogowe podsyłają 𝐬𝐭𝐫𝐨𝐧𝐲 𝐩𝐨𝐫𝐧𝐨𝐠𝐫𝐚𝐟𝐢𝐜𝐳𝐧𝐞 𝐳𝐚𝐢𝐧𝐟𝐞𝐤𝐭𝐨𝐰𝐚𝐧𝐞 𝐰𝐢𝐫𝐮𝐬𝐚𝐦𝐢. Zniszczą ci komputer moga się dostać do twoich kont bankowych, email, itp.
anonim2020.03.1 9:17
zniszcą ci mózg! nie otwieraj TVP!
Sex portal2020.02.29 14:43
Cześć kotku, szukasz seksu, przelotnej znajomości lub związku? Nie czekaj tylko dołącz do nas na www.xlove.com.pl Tysiące samotnych kobiet czeka aż wreszcie ktoś zrobi krok w ich kierunku! Specjalny lokalizator pomoże Ci znaleźć Twoją kobietę w zasięgu co do 10km Nie daj im czekać tylko dołącz już dziś!
Drugą "zaletą" Konfederacji, lubią petro-kopiejki.2020.02.29 14:35
𝐆𝐥𝐨𝐬𝐮𝐣 𝐧𝐚 𝐭𝐲𝐜𝐡, 𝐧𝐢𝐞 𝐛𝐞𝐝𝐳𝐢𝐞 𝐢𝐧𝐟𝐥𝐚𝐜𝐣𝐢 𝐢 𝐛𝐞𝐝𝐳𝐢𝐞 𝐑𝐮𝐬𝐤𝐚 𝐅𝐞𝐝𝐞𝐫𝐚𝐜𝐣𝐚 . Jaka partia polityczna w Polsce ma w programie wyjscie Polski z NATO? 𝐊𝐎𝐍𝐅𝐄𝐃𝐄𝐑𝐀𝐂𝐉𝐀 Jaka partia polityczna w Polsce ma w programie wyjscie Polski z EU? 𝐊𝐎𝐍𝐅𝐄𝐃𝐄𝐑𝐀𝐂𝐉𝐀 Jaka partia polityczna w Polsce ma w programie panstwowy antysemityzm? 𝐊𝐎𝐍𝐅𝐄𝐃𝐄𝐑𝐀𝐂𝐉𝐀 Co oznaczaloby wyjscie Polski z NATO i EU? 𝐊𝐨𝐦𝐩𝐥𝐞𝐭𝐧𝐚 𝐤𝐚𝐭𝐚𝐬𝐭𝐫𝐨𝐟𝐚 𝐠𝐨𝐬𝐩𝐨𝐝𝐚𝐫𝐜𝐳𝐚 𝐢 𝐢𝐳𝐨𝐥𝐚𝐜𝐣𝐚 𝐩𝐨𝐥𝐢𝐭𝐲𝐜𝐳𝐧𝐚. Co oznacza dla Polski oficjalny antysemityzm? 𝐒𝐭𝐚𝐭𝐮𝐬 𝐈𝐫𝐚𝐧𝐮. Czyim, albo kogo celem jest taki "scenariusz"? 𝐌𝐨𝐬𝐤𝐰𝐲 𝐢 𝐏𝐮𝐭𝐢𝐧𝐚 𝐨𝐬𝐨𝐛𝐢𝐬𝐜𝐢𝐞. Jaki z tego wyplywa wniosek? 𝐊𝐨𝐧𝐟𝐞𝐝𝐞𝐫𝐚𝐜𝐣𝐚 𝐧𝐢𝐞 𝐦𝐚 𝐧𝐢𝐜 𝐰𝐬𝐩𝐨𝐥𝐧𝐞𝐠𝐨 𝐳 𝐢𝐧𝐭𝐞𝐫𝐞𝐬𝐚𝐦𝐢 𝐏𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢.
Urszula2020.02.29 14:21
Kuźmiuk, ty łgarzu!. Ale mnie już nic nie zdziwi. Prawdziwym powodem obniżenia oprocentowania polskich obligacji jest koronawirus: "Koronawirus tak wystraszył międzynarodowy kapitał, że kupuje na gwałt obligacje rządowe. Nie stroni przy tym od polskich papierów dłużnych. Ich rentowność zeszła do rekordowo niskich poziomów. To świetna wiadomość, bo obsługa długu kosztuje nas bardzo dużo, a teraz może kosztować mniej. Padł rekord. W piątek rentowność polskich obligacji 10-letnich spadła na rynkach finansowych do nawet 1,653 proc. Nigdy dotąd nie była tak nisko. Poprzedni rekord ustanowiono w sierpniu 2019, gdy rentowność na chwilę zeszła do 1,693 proc., by po miesiącu wrócić do 2 proc." "Na obsługę długu publicznego z budżetu w ubiegłym roku poszło aż 27,3 mld zł. To prawie połowa wpływów z podatku dochodowego od osób fizycznych (65,4 mld zł). Pandemia doprowadzi do globalnej recesji: https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/pandemia-koronawirusa-nowa-prognoza-moodys/v5l4fwf
Topek2020.02.29 15:15
Urzula, a jak tam "raś" w Kotowicołf, działos tam cojsik cy tylko gupoty na Frondzie wypisujes ?!
"filmy online" - NIELEGALNE!!!2020.02.29 13:49
Legalne, normalne obojętnie jakie firmy jak chcą zareklamować swój produkt wykupują czas w mediach. Tak robią ludzie uczciwi prezentujący swój produkt LEGALNIE mający LEGALNY PRODUKT. A kim jest ten pajac proponujący filmy "dożywotnio"? Ruscy, Ukraińcy gdzieś na Ukrainie, w Rosji jakieś mendy polsko-języczne mają NIELEGALNE kopie z Chin - ale tu nie chodzi o filmy tylko o WASZE KARTY KREDYTOWE! O DOSTĘP DO WASZYCH KONT!
Film2020.02.29 10:34
Oglądaj-FUTRO Z MISIA 2019 oraz inne filmy/seriale www.ciinema.eu =========================== Jedyne VOD ze stałym abonamentem 20zl, na które warto zwrócić uwagę. Wystarczy założyć konto oraz je aktywować i juz ogladasz.
anonim2020.02.29 10:19
Komisje i komisarze: Żydobolszewia knebluje Włochy ram.neon24.pl/post/153386,komisje-i-komisarze-zydobolszewia-knebluje-wlochy COVID-19 i inny zachodni cymes drnowopolskiblog.neon24.pl/post/153382,covid-19-i-inny-zachodni-cymes Nie znana biografia o A. Walentynowicz wrzodakz.neon24.pl/post/153388,nie-znana-biografia-o-a-walentynowicz
anonim2020.02.29 10:13
, M.K TV ( SPADEK CEN SPOLEK O 70MLD! + ROCZNICA SCIEMY SMOLENSKIEJ ) youtube.com/watch?v=bKzRivLA91I 13 pistoletów o kalibrze 9 mm z magazynkami full …. u obywatela Izraela, i grzywna 4200 zł? M.K TV ( WIADOMOSCI Z KRAJU + MIEDZ COOPER ) youtube.com/watch?v=CziEmDU9eLE Jolanta Rosiek M.K TV ( CZYZBY SKANDAL OBYCZAJOWY Z UDZIALEM PANA PREZYDENTA?? ) youtube.com/watch?v=t1mfzF1Q6LU youtube.com/watch?v=OiTXFLHJ5aI .
anonim2020.02.29 10:06
I ludziom lepiej... I gospodarka się rozwija... Po co zastępować u sterów tego, co dobrze sobie radzi? Dla utrzymania kasty, czy powrotu do niepisanego statusu "polskiej kolonii" Polacy wolą suwerenne państwo od guberni albo landu.
satyr2020.03.1 11:33
Jakim ludziom lepiej? Rodzinkom tych przy korycie?Bo reszta plebsu ma gorzej. Niskie zarobki i galopująca inflacja, a wy, durnie, wciągacie jak dobrą kokę te idiotyzmy z tvpis mówiące o wszechobecnym dobrobycie. Coś na kształt Korei Płn .
anonim2020.03.1 13:37
...powiedział dureń nie zdając sobie z tego sprawy.
Katolicka Kretynizacja Polski2020.02.29 9:50
Jak PiSi reżim upadnie to tymi obligacjami będzie sobie można podetrzeć doopę!
ciekawy2020.02.29 9:45
To rzeczywiście świetna wiadomość ze nasze państwo już tak nisko upadło ze nikt tej makulatury noe chce za doplata