Do USA bez wiz jeszcze w tym roku! Ambasador potwierdza - zdjęcie
07.10.19, 14:29Zdj. Twitter/US Embassy Warsaw

Do USA bez wiz jeszcze w tym roku! Ambasador potwierdza

8

Jak zapewnia ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, Georgette Mosbacher, do końca 2019 r. uda się przeprowadzić procedury związane z objęciem Polski Programem Ruchu Bezwizowego.

Według Mosbacher, najpóźniej od 1 stycznia 2020 roku Polacy będą mogli podróżować do USA bez wiz. 

W piątek wieczorem prezydent USA, Donald Trump poinformował, że Stany Zjednoczone nominowały Polskę do programu ruchu bezwizowego. Innymi słowy, nasz kraj spełnił już wszystkie konieczne warunki i ruszyła procedura, która ma doprowadzić do zniesienia wiz. Procedurą tą ma zająć się Departament Bezpieczeństwa Krajowego, który ostatecznie poinformuje amerykański Kongres, że wizy dla Polaków zostały zniesione.

Ambasador USA w rozmowie z dziennikarzami wyraziła przekonanie, że procedurę uda się przeprowadzić już do końca tego roku i jest to ostateczna data. 

"2020 będzie rokiem, w którym Polacy będą mogli podróżować do USA bez wiz"-zapowiedziała. Jak wyjaśniła Georgette Mosbacher, muszą zostać dopełnione jeszcze procedury administracyjne, a wówczas  sekretarz do spraw bezpieczeństwa wewnętrznego prześle notę doradczą do Kongresu Stanów Zjednoczonych mówiącą, że Polska spełniła wszystkie wymogi i może dołączyć do Programu Ruchu Bezwizowego". Jak zapewniła ambasador, po zniesieniu wiz, osoby, które będą chciały podróżować do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych lub biznesowych na okres do 90 dni, wypełnią wyłącznie wniosek on-line. Po jego zatwierdzeniu, będzie on ważny przez dwa lata. Po upływie tego czasu należy ponwnie złożyć wniosek. Jednak w przypadku dłuższych wyjazdów, np. na studia, potrzebne będą wizy. 

Georgette Mosbacher pytana co było najtrudniejsze w doprowadzeniu do nominowania Polski do Programu Ruchu Bezwizowego, wskazała na obniżenie odsetka odmów do poziomu mniejszego niż 3 proc., czego wymaga amerykańskie prawo.

yenn/Polskie Radio, Fronda.pl

Komentarze (8):

Luzifer®2019.10.8 9:28
Zorzeta, bitch, please. Dawne sowieckie republiki jak Litwa czy Estonia, Czechy, Wegry ezc - juz od wielu lat maja wzajd na ESTA. Teraz, za tyle lat robienia laski, za te upokarzania sie dla Polakow, trabicie to, jak by conajmniej cud sie stal?
arbiter elegancji2019.10.8 8:09
Dlaczego kłamiesz? Powiedziała że w 2020. W tym roku nie.
Prawda wyzwala2019.10.7 18:50
Ile to nas będzie kosztować ja się pytam? Bo to że zapłacimy za to pieniążkami w ramach 447 to pewne jak słońce?!
Formularz zawiera madrosc.2019.10.7 20:50
Ty oszuście nic nie zapłacisz, zwiejesz do kraju rad. Ustawa 447 nic nie znaczy, nas obowiązuje prawo rzymskie. Chyba ze zagłosujesz na świra OTUE lub PO-ZSL to wszystko możliwe.
kalinka2019.10.7 15:47
to, że przylecicie do USA nie oznacza, że pozwolą wam opuścić lotnisko
MyślącyInaczej2019.10.7 18:29
Właśnie do tej pory tak było. W ambasadzie dostawało się tylko PROMESĘ wizy, którą otrzymywało się (lub nie) właśnie na lotnisku w USA. Teraz żadnych promes czy wiz nie będzie.
Formularz zawiera madrosc.2019.10.7 20:46
Będzie, będzie. Popytaj kolegów Węgrów.
Polak2019.10.7 15:39
Dalej powtarzają puste obietnice, a ciemny lud to łyka na kolanach.