Do USA bez wiz jeszcze w tym roku! Ambasador potwierdza - zdjęcie
07.10.19, 16:29Zdj. Twitter/US Embassy Warsaw

Do USA bez wiz jeszcze w tym roku! Ambasador potwierdza

8

Jak zapewnia ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, Georgette Mosbacher, do końca 2019 r. uda się przeprowadzić procedury związane z objęciem Polski Programem Ruchu Bezwizowego.

Według Mosbacher, najpóźniej od 1 stycznia 2020 roku Polacy będą mogli podróżować do USA bez wiz. 

W piątek wieczorem prezydent USA, Donald Trump poinformował, że Stany Zjednoczone nominowały Polskę do programu ruchu bezwizowego. Innymi słowy, nasz kraj spełnił już wszystkie konieczne warunki i ruszyła procedura, która ma doprowadzić do zniesienia wiz. Procedurą tą ma zająć się Departament Bezpieczeństwa Krajowego, który ostatecznie poinformuje amerykański Kongres, że wizy dla Polaków zostały zniesione.

Ambasador USA w rozmowie z dziennikarzami wyraziła przekonanie, że procedurę uda się przeprowadzić już do końca tego roku i jest to ostateczna data. 

"2020 będzie rokiem, w którym Polacy będą mogli podróżować do USA bez wiz"-zapowiedziała. Jak wyjaśniła Georgette Mosbacher, muszą zostać dopełnione jeszcze procedury administracyjne, a wówczas  sekretarz do spraw bezpieczeństwa wewnętrznego prześle notę doradczą do Kongresu Stanów Zjednoczonych mówiącą, że Polska spełniła wszystkie wymogi i może dołączyć do Programu Ruchu Bezwizowego". Jak zapewniła ambasador, po zniesieniu wiz, osoby, które będą chciały podróżować do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych lub biznesowych na okres do 90 dni, wypełnią wyłącznie wniosek on-line. Po jego zatwierdzeniu, będzie on ważny przez dwa lata. Po upływie tego czasu należy ponwnie złożyć wniosek. Jednak w przypadku dłuższych wyjazdów, np. na studia, potrzebne będą wizy. 

Georgette Mosbacher pytana co było najtrudniejsze w doprowadzeniu do nominowania Polski do Programu Ruchu Bezwizowego, wskazała na obniżenie odsetka odmów do poziomu mniejszego niż 3 proc., czego wymaga amerykańskie prawo.

yenn/Polskie Radio, Fronda.pl

Komentarze (8):

Luzifer®2019.10.8 11:28
Zorzeta, bitch, please. Dawne sowieckie republiki jak Litwa czy Estonia, Czechy, Wegry ezc - juz od wielu lat maja wzajd na ESTA. Teraz, za tyle lat robienia laski, za te upokarzania sie dla Polakow, trabicie to, jak by conajmniej cud sie stal?
arbiter elegancji2019.10.8 10:09
Dlaczego kłamiesz? Powiedziała że w 2020. W tym roku nie.
Prawda wyzwala2019.10.7 20:50
Ile to nas będzie kosztować ja się pytam? Bo to że zapłacimy za to pieniążkami w ramach 447 to pewne jak słońce?!
Formularz zawiera madrosc.2019.10.7 22:50
Ty oszuście nic nie zapłacisz, zwiejesz do kraju rad. Ustawa 447 nic nie znaczy, nas obowiązuje prawo rzymskie. Chyba ze zagłosujesz na świra OTUE lub PO-ZSL to wszystko możliwe.
kalinka2019.10.7 17:47
to, że przylecicie do USA nie oznacza, że pozwolą wam opuścić lotnisko
MyślącyInaczej2019.10.7 20:29
Właśnie do tej pory tak było. W ambasadzie dostawało się tylko PROMESĘ wizy, którą otrzymywało się (lub nie) właśnie na lotnisku w USA. Teraz żadnych promes czy wiz nie będzie.
Formularz zawiera madrosc.2019.10.7 22:46
Będzie, będzie. Popytaj kolegów Węgrów.
Polak2019.10.7 17:39
Dalej powtarzają puste obietnice, a ciemny lud to łyka na kolanach.