,,Die Zeit’’: Niemcy starają się złagodzić spór o Nord Stream 2 - zdjęcie
16.09.20, 21:26fot. Piotr Mahonin, lic. CC BY-SA 4.0 via Wikipedia

,,Die Zeit’’: Niemcy starają się złagodzić spór o Nord Stream 2

0

Jak informuje „Die Zeit”, rząd Niemiec chce złagodzić spór ze Stanami Zjednoczonymi dot. budowy rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream 2. W tym celu Niemcy mają zainwestować miliard euro w dwa terminale gazowe.

Według dziennika niemiecki minister finansów Olaf Scholz zaproponował amerykańskiemu sekretarzowi skarbu Stevenowi Mnuchinowi miliardową inwestycję już na początku sierpnia. Niemcy są gotowe wyłożyć miliard euro na budowę dwóch specjalistycznych terminali gazowych w portach w Brunsbuettek i Wilhelmshven, przystosowanych do obsługi gazowców dostarczających do Niemiec amerykański skroplony gaz ziemny z łupków.

W zamian za to oczekują zaniechanie amerykańskich działań wymierzanych przeciwko budowie Nord Stream 2 i rezygnację z sankcji dla firm zaangażowanych w tę inwestycję. Takie sankcje Stany Zjednoczone zapowiedziały w lipcu.

Temat gazociągu ma zostać poruszony na najbliższym szczycie UE. Cześć krajów członkowskich, w tym Polska, domaga się natychmiastowego przerwania niemiecko-rosyjskiej inwestycji w związku z próbą otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

kak/Die Zeit, dw.cpm