02.10.14, 12:25Terroryści Putina (fot. Flickr)

Dawid Wildstein dla Fronda.pl: Agentura, głupota czy jakiś typ spaczenia umysłowego

Fronda.pl: „Dziennik Gazeta Prawna” podaje informację, że wśród separatystów oprócz np. Serbów, czy najemników czeczeńskich, ale też Węgrów, mają walczyć i Polacy. Wiadomo przynajmniej o czterech. Nie chodzi o liczby, ale sam fakt, że są Polacy walczący po stronie rosyjskiej. Czemu polscy falangiści, sympatycy przedwojennej skrajnej endecji, mogą chcieć, żeby aż walczyć ramię w ramię z „sowieckimi antyfaszystami”, „antybanderowcami”?

Dawid Wildstein: Falanga to skompromitowana organizacja, o bełkotliwej ideologii. Z różnych wyznawanych przez nich absurdów można wymienić pogląd, zgodnie z którym Putin jest tzw. „katechonem” ( „ten, co teraz powstrzymuje” – przyp.red.). Mamy środowiska polityczne w Polsce, one są na szczęście marginalne, takie jak konserwatyzm.pl, ludzi takich jak Wielomski, czy falangiści, którzy oficjalnie opowiadają, że Putin jest ratunkiem dla tego świata. Nie wiem, czy to agentura, głupota czy jakiś typ spaczenia umysłowego. Faktem jest, że to doprowadza do kuriozalnych sytuacji, gdy ktoś, kto sam siebie określa jako skrajna prawica nie ma żadnych kłopotów ze stalinizmem, maoizmem, komunizmem. A właściwie ich ideologia jest takim eklektycznym, czysto postmodernistycznym zlepkiem, w większości tożsamym z przemyśleniami jednego z głównych ideologów Putina, Dugina. A co o takich ludziach można powiedzieć? Głupcy, cynicy, pożyteczni idioci, agentura? Nie wiem. Wiem za to, że działają sprzecznie z polską racją stanu.

Myślę, że każdy sensowny Polak jest w stanie to zrozumieć. Warto przypomnieć, że Falanga zasłynęła tym, iż uciekła przed zgrają emerytów. Jakiś czas temu dzielni chłopcy z Falangi usiłowali sprowokować jakichś ubeckich dziadków z SLD. Przecenili jednak swoje siły w starciu z emerytami. Jest taki filmik, widać jak uciekają przed 60-latkami i psikają jeszcze z tyłu gazem, żeby przypadkiem jakiś emeryt ich nie dopadł. Jestem więc trochę zszokowany, że oni są w stanie w ogóle wziąć spluwę i wytrzymać pod ostrzałem. Obstawiałbym bardziej, jeżeli mam być szczery, że jeżeli nie jest to jakaś porządna agentura, to chłopaki z Falangi mają odpowiednie kontakty, pojechali, zrobili sobie trzy sweet focie i wyjechali z powrotem, bo to raczej tchórze. Niemniej, faktem jest, że ludzie się zmieniają, może i oni. Falanga działa oficjalnie i mam naprawdę nadzieję, że ABW się tym zajmuje, bo ci ludzie przecież dumnie przedstawiają swoje kontakty z Hezbollahem, opowiadają jak torturowali więźniów Asada w kazamatach syryjskich – przypomnę, że Hezbollah jest organizacją terrorystyczną, a torturowanie więźniów jest niedopuszczalne. Warto zastanowić się nad rolą Bartosza Bekiera. Wydaje mi się, że to musi być człowiek zatrudniony przez polskie państwo, który być może zbiera po prostu takie ekstremum i dzięki temu polskie służby specjalne kontrolują różnych radykałów (w ten sposób działają służby państwa w państwach zachodnich). Nie wyobrażam sobie, żeby mogło być inaczej. Chyba że nasze państwo jest w kompletnej rozsypce.

Niedawno był Pan na Ukrainie. I po drugiej stronie barykady, po stronie ukraińskiej, czy nie widział Pan tych słynnych „polskich najemników”, o których huczy rosyjska propaganda?

Tam rzeczywiście walczą ludzie którzy mogą być uznawani za Polaków, np. urodzili się w Polsce, mieszkali bardzo długo w Polsce i zgłosili się na tę wojnę. To jest prawda, ale oni siebie określają jako Ukraińcy, co najwyżej polscy Ukraińcy, postrzegają siebie jako obywateli właśnie tego państwa.

Dziękuję za rozmowę.

Rozm. Adam Kacprzak

Komentarze

anonim2014.10.2 13:23
A kogo może popierać Danny the zionist Wildstein. Przez wzorce dla swojego "dziennikarstwa" wprost czerpie z początków konfliktu syryjskiego.
anonim2014.10.2 13:50
Nie nie chodzi o pochodzenie tylko sposób relacjonowania. Danny tak naprawdę był syryjczykiem (raczej synem emigrantów syryjskich w Anglii) i po rozpoczeciu "rewolucji" pojechał do Syrii i zaczął być tzw. dziennikarzem-aktywistą, łżał jak pies we wszystkich telewizjach aż go nagrali jak kłamie na żywo i wtedy zniknął z CNN BBC itd. Wildstein to mniej więcej to samo zero faktów, ciągłe konfabulacje (jak tutaj - nawet CNN nigdy nie pokazała żadnych tortur syryjskiego rządu tylko rysunki i relacje różnych Dannych) a ten coś bredzi, że ktoś by dopuszczał jakichś kolesi z Polski do tortur po co. Polacy na Ukrainie popierają entuzjastycznie juntę - żadnych wypowiedzi członków mniejszości itd. Zebraną pomoc przekazano Polakom na Ukrainie - żadnych dowodów a udzieone wyjaśnienia wskazują że była to pomoc dla pacyfikatorów na wchodzie Ukrainy. Wszyscy którzy się nie zgadzają to ruscy agenci żadnych dowodów ani nawet logicznych wyjaśnień dlaczego tak jest. Cały czas chamska promocja junty i zaprzeczanie że są tam ekstremiści i neobanderowcy itd. itd https://www.youtube.com/watch?v=htQ2FE1rlks
anonim2014.10.2 13:57
Każdy ruski pomiot otrzyma stosowne podziękowanie. Prędzej czy później.
anonim2014.10.2 14:11
Apropo tych tortur co ich pradopodobieństwa. Sam Danny jak się zdyskredytował wyleciał z Syrii samolotem normalnie z lotniska przeszedł kontrole itd. nikt go nie zatrzymał a później opowiadał jak się wymknął i oszukał brutalnych funkcjonariuszy reżimu chociaż był doskonale znany z wyglądu w telewizji a rozmawiający z nim łykali to jak młode pelikany. Ja to żałuje że już go nie ma bo ubaw był jak diabli jak on zaczynał zmyślać bo potrafił przeczyć sobie nawet w tym samym wywiadzie.
anonim2014.10.2 14:45
Prędzej spodziewałbym się poparcia dla Putina od środowisk lewicowych, niż od konserwatywnych. Jak można popierać ludzi, którzy wywołują wojny z powodów ambicjonalnych. To jest chore.
anonim2014.10.2 14:50
Sprawa jest prosta jak drut:Brat Wlad robi Eurazje a Sam i inne bilderbergi nową Atlantyde. Zdecydowana większość autochtonów razem z Lolkiem z Wadowic wybrała 10-1000 lat temu kierunek okcydentu i stała sie jego niewolnikiem. To oczywiście lepsze niż służenie tajgom i stepom ale jak wiadomo "lepsze jest wrogiem DOBRGO" więc Katolom doradzam jedyny rozsądny wybór w życiu. I niech nikt nie kieruje sie w tym wyborze uczuciami bo to dobre dla..., a prawniczy wytrych"uczuć i wolności religijnych" przyczynił sie najbardziej do wyeliminowania Jedynej Prawdy z przestrzeni publicznej państw Cywilizacji Łacińskiej...
anonim2014.10.3 5:36
nemo123 napisał: " ten coś bredzi, że ktoś by dopuszczał jakichś kolesi z Polski do tortur po co. " Potrafisz czytać ze zrozumieniem, baranku? Dawid mówi: " bo ci ludzie przecież dumnie przedstawiają swoje kontakty z Hezbollahem, opowiadają jak torturowali więźniów Asada w kazamatach syryjskich" - czyli, powtarza tylko co słyszał od "chłopców z ferajny". Sam uważa, że to tchórze i do wojaczki się nie nadają. Od siebie powiem, iż takie typy to są mocne, gdy w grupie rzucają się na dużo słabszego przeciwnika. *** " Polacy na Ukrainie popierają entuzjastycznie juntę " Przebywający tam Polacy - poza moskiewską agenturą - przede wszystkim chcieli by żyć spokojnie, w państwie w miarę cywilizowanym, nie spieszy im się dostać pod władze Rosji; z dwojga złego, wolą już rząd w Kijowie ukierunkowany na Zachód.
anonim2014.10.3 9:05
cóż jedni zawieszają się na Putinie, inni na Merkel, jeszcze inni na Izraelu
anonim2014.10.3 19:27
Paszporty jakich państw nosi w kieszeni Pan Wildstein ?
anonim2014.10.4 21:59
Pytanie jest inne czy Wilsztajn czasami nie ma spaczonego oglądu sytuacji. Należy poza tym do tej samej narodowości co Poroszenko.
anonim2014.10.6 8:58
Moim zdaniem: i agentura, i głupota, i "jakiś typ spaczenia umysłowego", u autora tego tekstu. Ale i coś jeszcze: zupełna niezdolność do rozumienia polskiego interesu - raczej oczywista.