Czy Tusk powinien przeprosić za 'bolszewików'? - zdjęcie
17.11.18, 08:33Zdj. European People's Party CC BY SA 2.0, via Flickr

Czy Tusk powinien przeprosić za 'bolszewików'?

"Gdy Polacy liczyli na siebie, to zawsze wygrywali. Skoro Piłsudski pokonał bolszewików, to wy dacie rade pokonać współczesnych bolszewików. Brońcie praw i wolności"-powiedział w Łodzi przewodniczący Rady Europejskiej, Donald Tusk, w przeddzień Stulecia Niepodległości. 

Czy polityk powinien przeprosić za te słowa? Serwis internetowy "Rzeczpospolitej" zapytał o to Polaków za pośrednictwem sondażowni SW Research.  Większość respondentów- 41,3 proc.- uważa, że były pemier powinien przeprosić. Co trzeci ankietowany (32, 9 proc.) jest przeciwnego zdania. Opinii w tej sprawie nie ma co czwarty respondent (26 proc.).

Po swojej wypowiedzi Donald Tusk tłumaczył na Twitterze, że mówiąc o bolszewikach, mówił ni mniej, ni więcej, ale o bolszewikach właśnie.

"Kiedy powiedziałem, że Polacy dziś też mogą pokonać współczesnych bolszewików, wszyscy uznali, że to było o PiS. Nawet PiS tak pomyślał. A to było o bolszewikach, o nikim innym"-stwierdził szef Rady Europejskiej.

Wielu Polakom tłumaczenia nie wydały się jednak przekonujące. Publicyści czy komentatorzy odbierają tego rodzaju wypowiedzi jako początek kampanii wyborczej Tuska.

yenn/Rp.pl, Fronda.pl