Czy Tusk popełnił zdradę dyplomatyczną? Prokuratura przesłucha dziś jego tłumaczkę - zdjęcie
03.01.19, 07:25Fot. European People's Party via Flickr, CC BY 2.0

Czy Tusk popełnił zdradę dyplomatyczną? Prokuratura przesłucha dziś jego tłumaczkę

Na godzinę 10.00 w Prokuraturze Krajowej zaplanowano przesłuchanie Magdaleny Fitas-Dukaczewskiej. Tłumaczka między innymi byłego premiera Donalda Tuska została wezwana do złożenia zeznań w charakterze świadka w śledztwie dotyczącym katastrofy smoleńskiej.

Chodzi o możliwe popełnienie zdrady dyplomatycznej przez Donalda Tuska. Wniosek do prokuratury w sprawie podejrzenia popełnienia tego przestępstwa złożyło Ministerstwo Obrony Narodowej. Magdalena Fitas-Dukaczewska towarzyszyła polskiej delegacji w kwietniu 2010 roku w podróżach do Smoleńska. 7 i 10 kwietnia Donald Tusk rozmawiał z ówczesnym premierem Rosji Władimirem Putinem, tłumaczem była wówczas Magdalena Fitas-Dukaczewska.

Przeciwni wezwaniu tłumaczki są między innymi byli prezydenci: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski. W obronie Magdaleny Fitas-Dukaczewskiej stanął też Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, do którego wystąpiła z prośbą o wsparcie.

W ocenie posła Andrzeja Melaka, który stracił w katastrofie smoleńskiej brata, tłumaczka powinna ujawnić śledczym treść rozmowy byłych premierów.

dam/IAR - Polskie Radio