Czy Polska również jest narażona na falę migracji? Szef MSZ wyjaśnia - zdjęcie
24.10.17, 14:00zdj. screen Youtube

Czy Polska również jest narażona na falę migracji? Szef MSZ wyjaśnia

Minister spraw zagranicznych, Witold Waszczykowski bierze udział w Konferencji Śródziemnomorskiej OBWE w Palermo. Tematem konferencji są migracje. Szef polskiej dyplomacji powiedział na spotkaniu z dziennikarzami z naszeg kraju, że Polska także narażona jest na wielką falę migracyjną.

"Jednym z dominujących tematów był problem legalnej i nielegalnej imigracji. I tutaj jesteśmy podzieleni, bo dla niektórych migracja jest darem Bożym, a dla niektórych jest, niestety, problemem”- pokdreślił Waszczykowski. Jak dodał, ten podział stanowi problem.

W ocenie ministra, Polska również- choć nie leży nad Morzem Śródziemnym- jest narażona na falę migracji, ponieważ jest krajem granicznym Unii Europejskiej. 

"Mówiłem o tym, że zgodnie z danymi Eurostatu wydaliśmy w zeszłym roku ponad pół miliona wiz z pozwoleniem na pracę. To jest ok. 60 proc. wiz, jakie wydała cała Unia Europejska. A Unia wydała takich wiz ok. 800 tys. Ten obrazek powinien być również częścią wielkiego obrazu migracyjnego"- zwrócił uwagę szef polskiej dyplomacji. 

Witold Waszczykowski powiedział również, że w tej chwili Polska przeznacza ok. 58 euro na różne fundusze europejskie, mające monitorować, zarządzać lub powstrzymywać procesy migracyjne. 

Odnotował też wcześniejszy wkład finansowy w programy migracyjne, np. na rzecz Turcji. – Sąsiedzi, którzy koło mnie siedzieli, na przykład delegacja holenderska, gratulowali mi mówiąc, że było to wystąpienie bardzo konkretne, rzeczowe i na temat – zauważył szef polskiej dyplomacji.

yenn/PAP, Fronda.pl