Czy po klęsce Biedronia lewacy pozabijają się ze smutku? - zdjęcie
10.01.20, 14:20

Czy po klęsce Biedronia lewacy pozabijają się ze smutku?

31

Lektura mediów lewicowych to doświadczenie niczym podróż na obcą planetę i obserwacja niezwykłej tożsamości kosmitów. Trudno uwierzyć, ale z artykułów na lewicowych portalach wynika, że lewicowi aktywiści naprawdę kochają Biedronia, darzą go uwielbieniem przywodzącym na myśl uczucia fanek wobec boysbandów, czy północnokoreańskiej propagandy wobec Kima.

 

Na lewicowym portalu „Krytyka Polityczna” ukazał się artykuł „Biedroń musi być prezydentem” autorstwa Igora Stokfiszewskiego (który to „współpracował m.in. z Teatrem Łaźnia Nowa, Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards, Rimini Protokoll z artystami – Arturem Żmijewskim, Pawłem Althamerem i Jaśminą Wójcik. Był członkiem zespołu 7. Biennale Sztuki Współczesnej w Berlinie”).

Zdaniem lewicowego publicysty „prezydent Robert Biedroń to przewrót kopernikański w polskiej tożsamości i kulturze politycznej. Kandydata na prezydenta o formacie, ciężarze symbolicznym i potencjale Biedronia lewica nie dorobi się co najmniej przez kolejną dekadę”.

Według autora tekstu na lewicowym portalu „Robert Biedroń nie tylko może, ale musi zostać prezydentem – pierwszym polskim prezydentem gejem, wywodzącym się z ruchów społecznych, o jednoznacznie postępowych poglądach odnośnie do sprawiedliwości społecznej, równowagi ekologicznej, praw człowieka i świeckości państwa”.

W opinii lewicowca Biedroń „jest symbolem uosabiającym Polskę postępu, Polskę przyszłości. Każdy, kto jest wrażliwy na wykluczenie społeczne, ubóstwo i niesprawiedliwość, z pewnością przypomina sobie chwile, gdy działania Biedronia wprawiały w podziw i napełniały dumą. Na przykład pierwszą warszawską Paradę Równości w roku 2001, kiedy Biedroń – wówczas członek Sojuszu Lewicy Demokratycznej – był jedynym, obok Piotra Ikonowicza, politykiem, który wziął w niej udział. Lub rok 2010, gdy Biedroń – już wówczas najbardziej rozpoznawalny działacz LGBT, przez blisko dekadę prezes Kampanii Przeciw Homofobii – znalazł się wśród 33 osób zatrzymanych w związku z blokadą Marszu Niepodległości. Ruch społeczny na rzecz równouprawnienia był częścią antyfaszystowskiej Koalicji 11 Listopada, która tego dnia na ulicach Warszawy stanęła naprzeciwko Obozu Narodowo-Radykalnego i Młodzieży Wszechpolskiej, zmuszając nacjonalistów do zmiany trasy przemarszu”.

Lewicowy publicysta uważa, że „determinacja [Biedronia] w niesprzyjających warunkach polskiej zaściankowej kultury politycznej budziła nieskrywany szacunek. [...] Zwycięstwo najbardziej rozpoznawalnego geja polskiej polityki w niewielkim Słupsku było oznaką przemian zachodzących w mniejszych ośrodkach miejskich, które stereotypowo wiązano z konserwatyzmem. Przez kolejne lata Biedroń współkreował nowy rodzaj miejskiej polityki nastawionej na rozwiązania prospołeczne, ekologiczne i prawoczłowiecze, przekraczając podział na Polskę A i Polskę B, na centrum i peryferie poprzez realizowanie jednej z najbardziej postępowych miejskich polityk publicznych nie w dużym ośrodku, lecz ''na prowincji''”.

Zdaniem lewicowca przedstawiony przez Biedronia program Wiosny - „jednoznacznie postępowa wizja Polski, bazująca na sprawiedliwości społecznej, ekologii, prawach człowieka i świeckości państwa, jaką przedstawił, miała niezaprzeczalny wpływ na uruchomienie dynamiki politycznej, która pozwoliła lewicy powrócić do ław parlamentarnych po czteroletniej nieobecności”.

W opinii autora artykułu na lewicowym portalu „Robert Biedroń okazał się osobowością potrafiącą wyrazić to, co myślały miliony Polek i Polaków [...]. Jestem pewien, że każdy i każda z nas jest w stanie wymienić dziesiątki sytuacji, w których ten nietuzinkowy chłopak z Krosna doprowadzał nas do łez wzruszenia i przyprawiał o palpitację politycznego serca”.

Lewicowy aktywista nie ukrywa, że „Biedroń jest uosobieniem postępowej Rzeczpospolitej – działaczem ruchów i organizacji społecznych na rzecz równouprawnienia, który za swoją walkę był bity i zatrzymywany przez policję, politykiem będącym zawsze w centrum najgorętszych sporów o polską tożsamość i kulturę polityczną, zdeterminowanym społecznikiem, gotowym pełnić misję i w Brukseli, i w Warszawie, i w Słupsku, byle mieć sprawczość i móc oddziaływać na kształtowanie świata wedle wyznawanych przez siebie wartości. Wreszcie – Biedroń jest uosobieniem historii nowej lewicy minionych dwudziestu lat, naznaczonej wystąpieniami ulicznymi, żmudną pracą w organizacjach społeczeństwa obywatelskiego na rzecz emancypacji grup wykluczonych i sprawiedliwości społecznej, przekształceniem się społeczeństwa obywatelskiego w społeczeństwo polityczne, gdzie inicjatywy oddolne starają się wejść do instytucji na poziomie miejskim, ogólnopolskim i europejskim, by uprawiać politykę ukierunkowaną na partycypację i oddanie władzy w ręce obywateli. Prezydent Robert Biedroń ma szansę stać się impulsem do transformacji społecznej, która zmieni Polskę na kolejne dekady”.

Komentując entuzjazm lewicy wobec Biedronia, trzeba stwierdzić, że jego przegrana będzie ogromną tragedią dla lewicowych działaczy – przy takim zaangażowaniu emocjonalnym trzeba nawet się liczyć ze spektakularnymi samobójstwami z rozpaczy wśród miłośników Biedronia.

 

Jan Bodakowski

Komentarze (31):

Radosław 2020.01.12 8:18
Serio ? Ktoś jakiegoś tam Biedronia traktuje poważnie ? To finansowana i sterowana z zewnątrz marionetka , powtarzająca jak automat wyuczone frazesy , nie mająca pojęcia o Tym co się wokół niej dzieje. On chyba uwierzył że nadaje się do wyższych celów .Tylko osoby bardzo naiwne nie orientują się że to byłaby największa w historii katastrofa i koniec kraju nad Wisłą!
anonim2020.01.11 22:53
Ogarnięte lewaki raczej większych nadziei w Biedroniu nie pokładają. Nie ma szans na wygranie, nie ma co się łudzić. Ma duże problemy wizerunkowe, plus Polska nie jest gotowa na homoseksualnego prezydenta.
Grizzly2020.01.11 8:39
... eeetam, spedalą się do końca!
Tylko prawda sie liczy2020.01.11 6:00
Wlasciwie to nic nowego, ze lewica zawsze przewodzila w glupocie i oszukiwaniu swoich wielbicieli.Obecnie daje sygnal, ze jednak lewica sie rozwija i tworzy sztuki glupoty, ktorych nikt nie pobije.Oni osiagneli pozim debilizmu neznanego dla specjalistow. Wymyslili Biedronia, ktory w dziecinstwie spadl z konia i zamienil sie na seksualnego rumaka, ktory od tylu skacze nawat na zrebaka..Ciekawe co oni jeszcze wymysla?
max2020.01.10 23:35
Już się cieszę na tą ogromną tragedię, a jeśli będą samobójstwa to radość tym większa! Dziękuję autorze za ten końcowy akapit, bo już mi się zbierało.
anonim2020.01.10 21:55
W pośredniaku byłeś, ekspercie od boysbandów?
obiektywna prawda2020.01.10 19:47
WSZYSCY POLACY TO ŚCIERWO KTÓRE TRZEBA WYTĘPIĆ DO OSTATNIEGO
m42020.01.10 20:12
zacznij od siebie
Albert extra VERGIN oil do smarowania odbytnic 2020.01.10 16:40
"Sie" - Das hast du nicht verdient. Du bist ein Stück Scheiße! Schreibt nur in Deutsch, zeig, was du kannst!
Albert2020.01.10 17:39
Nie zrozumiesz ani słowa, bo nie znasz niemieckiego.
Mirek2020.01.10 16:03
Najlepiej jakby oni wszyscy utopili się w gó...nie . Byłby wtedy spokój bo im [zboczeńcom] nie chodzi o tolerancję tylko o afirmację .
Maria Blaszczyk2020.01.10 17:06
A życzenie, by "oni wszyscy utopili się w gó...nie" to tolerancja czy afirmacja?
Albert2020.01.10 18:15
Katolicyzm.
Albert extra VERGIN oil do smarowania odbytnic2020.01.10 15:49
"Sie" - Das hast du nicht verdient. Du bist ein Stück Scheiße!
Albert2020.01.10 16:01
Sprechen du Deutsch katoćwoku? Sprechen du Deutsch?
matis892020.01.10 15:47
A ja myślę że za debila Czarzasty ma Biedronia. Myślę że on go nie lubi, wręcz uważa go za ciotę, a trzyma z nim tylko dla korzyści politycznych, czyli wykorzystać geja. Tak samo jak Kiszczak miał za idiotę i prostaka Bolka.
Albert extra VERGIN oil do smarowania odbytnic2020.01.10 15:34
- "O ͏k͏u͏r͏w͏a, już myślałem..." - nic tylko go cytować @Albert "marynarzyk" z Jeziorka Zemborzyckiego pisze, m.in: - "Mogę też napisać do ciebie po hiszpańsku, włosku lub duńsku." - Byle nie w takim "angielskim": -"Pytanie "have you read" zadajesz wtedy, kiedy spodziewasz się odpowiedzi pozytywnej"- !!!SPODZIEWASZ SIĘ ODPOWIEDZI POZYTYWNEJ!!! 𝐍𝐨, 𝐈 𝐡𝐚𝐯𝐞 𝐍𝐎𝐓 𝐫𝐞𝐚𝐝 𝐢𝐭! - 𝐲𝐨𝐮 𝐟𝐮𝐜𝐤𝐢𝐧𝐠 𝐢𝐝𝐢𝐨𝐭! - "Pytanie "did you read" zadajesz wtedy, kiedy spodziewasz się negatywnej odpowiedzi."- !!! SPODZIEWASZ SIĘ NEGATYWNEJ ODPOWIEDZI !!!! 𝐘𝐄𝐒, 𝐈 𝐝𝐢𝐝 𝐫𝐞𝐚𝐝 𝐢𝐭! - 𝐲𝐨𝐮 𝐟𝐮𝐜𝐤𝐢𝐧𝐠 𝐢𝐝𝐢𝐨𝐭! What's it gonna be Albert extra VERGIN oil do smarowania odbytnic?
Albert2020.01.10 15:47
Sprechen du Deutsch?
franek2020.01.10 15:23
Bardzo czeka Polska cała na prezydenta pedała. Tfu!
Maria Blaszczyk2020.01.10 15:11
Otóż pan Biedroń nie jest lewicowy. Tylko że żaden lewicowy kandydat nie miał ochoty kandydować. Pan Biedroń zresztą też nie, ale w końcu się złamał. Bo ktoś musiał. Tylko nie wiem, czemu z powodu przegrania centrowego kandydata, jakikolwiek lewicowiec miałby się zabijać. Albo być szczególnie entuzjastyczny w związku z jego kandydaturą - ot, znośny kandydat, widzieliśmy już gorszych. Póki co Polska nie miała nigdy lewicy u władzy - z wyjatkiem małego epizodu z panem Markiem Borowskim, gdzie lewicowe ugrupowanie współrządziło, a centrowi, nie wspominając już lewicowych, kandydaci przegrywali co i raz. I jakoś nigdy się nie zabijaliśmy z tego powodu, więc proszę na to nie liczyć w tym wypadku...
ja2020.01.11 18:53
Wypadek to moze mieć Biedroń jak będzie przchodził przez jezdnię, w tym PRZYPADKU Pani Mario!
wicek2020.01.10 15:10
Ja proponuję na prezydenta zamiast Biedronia , Grodzką. Przynajmniej na stanowisku prezydenta osiągnie się parytet.
matis892020.01.10 15:50
Może wywiąże się nowa gejowska ''miłość''. Biedroń + Grodzka.
Albert2020.01.10 15:07
O ͏k͏u͏r͏w͏a, już myślałem, że Bodakowski na wieść naborze na stanowisko dziennikarza Frondy się wystraszył, że straci zasiłek i nauczył się w związku z tym pisać po polsku na poziomie lepszym, niż pięciolatek w przedszkolu. Normalnie byłem przez moment w szoku. A tu się okazuje, że 3/4 artykułu to po prostu cytaty jakiegoś anonimowego lewicowego publicysty.
2020.01.10 14:51
Bodzio-Smrodzio :-P
Polak2020.01.10 14:42
Czemu właściwie pisowcy mieliby się zabijać w związku z wynikiem Biedronia?
Klejnot Nilu2020.01.10 14:39
Jesteś "człowiekiem", który nazwał siedmiolatka "małym pedałem". Ty masz w ogóle czelność otwierać mordę?
JS2020.01.10 14:31
Biedroń podczas kampanii prezydenckiej naopowiada ludziom takich rzeczy, że obawiam się iż wzrośnie w naszym w większości letnim katolickim społeczeństwie zaufanie, tolerancja, zgoda na dopuszczenie takich ludzi do decydowania o wychowaniu ich dzieci , wnuków jak mają myśleć i zachowywać się wobec innych płci, że sami mogą sobie wybrać płeć, współżyć z kim chcą i jak chcą. Króluj nam Chryste Pozdrawiam
Iza2020.01.10 14:31
Bodakowski dlaczego zakładasz przegraną Biedronia? Jędraszewski i cała reszta zgrai biskupów swoim szczuciem na LBGT, ekologów, ruchy kobiece, dzieci z in vitro, wegan, zapewnią Biedroniowi prezydenturę.
***2020.01.11 16:19
Ooo....takiego wała........jak Polska cała!!!
Sonia2020.01.13 14:26
Taaak ,będzie prezydentem ale na księżycu.