Nowa minister klimatu Anna Moskwa na zaproszenie Andreja Babisza uda się do Pragi, aby negocjować porozumienie w sprawie sporu wokół kopalni w Turowie.

Negocjacje polsko-czeskie w sprawie kopalni nie doprowadziły dotychczas do kompromisu. Sprawę utrudniały zbliżające się wybory parlementarne w Czechach, które przegrała partia Ano premiera Andreja Babisza.

W ostatnim zaś czasie Czesi zaczęli zabiegać o wznowienie negocjacji. - Poprosiliśmy Polaków o wznowienie rozmów - stwierdził Vladislav Smrž, czeski wiceminister środowiska w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

Powiedział on także, że spór trzeba jak najszybciej zakończyć, a w Czechach odnośnie tej kwestii panuje ponadpartyjny konsensus. Za wznowieniem rozmów z Polską opowiadają się partie cieszące się największym poparciem w Czechach.

Jak poinformował Babisz, do Pragi uda się nowa minister klimatu Anna Moskwa. Nie będą jej jednak towarzyszyć przedstawiciele polskiego resortu spraw zagranicznych oraz województwa dolnośląskiego, co dotychczas było normą.

jkg/pap