Czy już czas na bojkot Lidla? Tak! Dość nachalnego kulturkampfu zachodniego nihilizmu i ateizmu - zdjęcie
19.11.14, 21:08

Czy już czas na bojkot Lidla? Tak! Dość nachalnego kulturkampfu zachodniego nihilizmu i ateizmu

43

Nowy spot reklamowy sieci sklepów Lidl pojawił się już pod koniec października. W pierwotnej reklamie pojawiły się wszystkie elementy charakterystyczne dla przedświątecznego okresu: zaśnieżone ulice, radośni ludzie szykujący się do Świąt, choinki i inne bożonarodzeniowe dekoracje, bohaterowie dający sobie prezent podczas spotkania rodzinnego oraz piosenka „Let it snow”. Lektor mówił o Świętach i Bożym Narodzeniu.

Niestety do stacji telewizyjnych trafiła wersja zupełnie inna. Zamiast Świat i Bożego Narodzenia pojawiło się laickie określenie „te wyjątkowe dni".

A tak zmianę tłumaczy przedstawicielka Lidla: „Zmiana w spocie reklamowym promującym szeroki asortyment delikatesowych produktów marki Deluxe związana jest z tym, że produkty te w tym roku dostępne są w sklepach naszej sieci już od 3 listopada. W mediach pojawiają się reklamy z treścią „ten czas” gdyż jest to pojęcie szersze obejmujące zarówno okres kilkutygodniowych przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia, Mikołajki jak i samą Gwiazdkę – stwierdziła Anna Biskup, PR manager w Lidl Polska.

Polska to kraj chrześcijański. Nasza tradycja bożonarodzeniowa jest ściśle związana z przeżywaniem Narodzenia Pana Jezusa Chrystusa. Nie pozwolimy na to, by zagraniczna firma narzucała nam laicką i ateistyczną ideologię. Nie chcemy w Polsce propagandy nihilistycznej! Domagamy się przywrócenia „Bożego Narodzenia” do spotu przedświątecznego, albo będziemy wzywać do bojkotu produktów sklepu Lidl.

Już teraz wysyłajmy maile do przedstawiciela sieci Lidl na adres: [email protected] z następującą treścią:

Oddajcie nam „Boże Narodzenie”

Z wielkim oburzeniem zauważyłem/am, że promują Państwo niechrześcijańską wizję Świat Bożego Narodzenia w Państwa spocie telewizyjnym. Dlatego proszę o przywrócenie w reklamie akcentów polskiej chrześcijańskiej kultury, Bożego Narodzenia. Jeśli Państwo nie zmienią swojej nihilistycznej i obcej nam ideologii, przestaniemy kupować Państwa produkty i będziemy zachęcać innych do bojkotu Lidla!

Z poważaniem

Imię i nazwisko

 

Bardzo prosimy o przesłanie nam kopi protestu na adres: [email protected]

Fronda.pl

 

Komentarze (43):

anonim2014.11.19 21:23
,, Lidl chce narzucić Polakom laicką ideologię, my mówimy stanowcze NIE!" że co? jedyne co Lidl robi to posługuje się zaraźliwą poprawnością polityczną,obstawiam że sami ateiści i innowiercy są zdziwieni zarówno polityką tej sieci jak i paranoją w tym artykule.
anonim2014.11.19 21:30
Czy ktoś mógłby mi przypomnieć, jaki był ostatni skuteczny bojkot ogłoszony przez Frondę?
anonim2014.11.19 22:03
Panie CP, PAN masz nieaktualne dane..... to już ponad 25 tys.
anonim2014.11.19 22:08
jeszcze nawet Adwent się nie zaczął a oni już Święta mają .....żenada
anonim2014.11.19 22:08
Widać jak w Empiku są to "święta" związane z tradycją obdarowywania prezentami. Znaczy się "święta" komercji i konsumpcji. Ogólnie "święta" sztuczne i bez sensu o czym sami szefowie różnych sieci handlowych doskonale wiedzą i co raz częściej dopuszczają możliwość zwrotu nietrafionych prezentów.
anonim2014.11.19 22:15
O Matko ! Straszna sprawa :) A serio. W zyciu bym nie wiazal zakupow w Lidlu ze swietami Bozego Narodzenia. Mnie bardziej juz razi Boze Narodzenie w Lidlu !
anonim2014.11.19 22:34
Wyślemy im protest ze skrzynki pocztowej, a oni będą nam wrzucać spam. Dziękuję bardzo. Czy Frondy nie stać na takie narzędzie jakie ma CITIZEN? Może zrobimy zbiórkę na informatyka?
anonim2014.11.19 23:00
@Częstochowskipoeta już 25.000 !
anonim2014.11.19 23:06
czy aby Lidl nie należy do jakiejś sekty? empik to biznes żymiański, nie miejcie złudzeń.
anonim2014.11.19 23:19
Droga Frondo.pl, Wszystko fajnie... ale... Czy zabieganie o "przywrócenie w reklamie akcentów polskiej chrześcijańskiej kultury, Bożego Narodzenia" to oby na pewno dobry pomysł? Czy nie powinniście raczej protestować PRZECIWKO jakiemukolwiek wykorzystywaniu Świąt Bożego Narodzenia do celów komercyjno- handlowych?
anonim2014.11.19 23:33
darth pytasz co poczniesz? a umrzyj sobie (x_x)
anonim2014.11.19 23:41
Nie wiem, co tu bojkotować? Przecież oni w tych galeriach zupełnie inne święta obchodzą (święto komerchy, za przedmówcami). Poza tym, "te wyjątkowe dni" - dla jednych wyjątkowe, dla drugich nie. Dla mnie wyjątkowy jest np. 3 kwietnia, bo moja mama ma wtedy urodziny, dla kogoś innego to dzień jak co dzień. Wyjątkowości ustawą nikomu się nie narzuci.
anonim2014.11.19 23:54
darth baju baju będziesz w raju. Przeciez nie masz wiary w moc Św. Judy Tadeusza. ale... możesz też począć np. nowe zycie. co ty na to? Zasłużysz na honorowy wpis do Xięgi jako 75-letnia mamuszka ach, te wywiady! te rozkładówki w kosmapolitanie! Będziesz celebrytą.
anonim2014.11.19 23:56
Hej Tonfa, przecież Ty zyjesz powietrzem (morowym?) i fotosynthezą!
anonim2014.11.20 0:48
darth, no wiesz w tym wieku to wstyd
anonim2014.11.20 1:25
Wy chyba sobie jaja robicie, co? przecież to jest już paranoja! nie jesteście poważni!
anonim2014.11.20 1:28
Jak tak dalej pójdzie, to nasza kochana Redakcja w całości wyląduje w zakładzie psychiatrycznym i skończy się zabawa we Frondę ;) Bojkotować sieć supermarketów za to, że w reklamie padło sformułowanie "wyjątkowy czas", zamiast "Boże Narodzenie" - tego jeszcze nie było. Niedługo będzie bojkot Biedronki za to, że jej prezes nie był na pasterce.
anonim2014.11.20 6:05
Nie widzę aby w stwierdzeniu "te wyjątkowe dni" było coś złego. Czas przedświąteczny i świąteczny jest wyjątkowy i każdy o tym wie. Ta reklama jest akurat taka a za chwilę będzie inna, nikogo nie obraża a zachęca do zakupów co jest akurat w tym czasie ŻAŁOSNE. Żeby od 3 listopada były takie reklamy to jest pomieszanie z poplątaniem. Nie ten czas. A jeszcze te ceny w Lidlu 6. 66 to ohyda.
anonim2014.11.20 9:07
Ja w Lidlu i tak nie kupuje bo to zwyczajnie słaby sklep jest.
anonim2014.11.20 10:14
Już was całkiem pogrzało?????
anonim2014.11.20 10:18
Całkiem was już pogrzało? A tak na marginesie-w polsce żyją NIE TYLKO katolicy. Uświadomcie to sobie. Czcić święta wszelakie możecie w zaciszu własnego ogródka i w kościele. Reszta kraju ma prawo być neutralna. To WY chcecie narzucać SWOJĄ ideologię-nie na odwrót :-P
anonim2014.11.20 10:37
"obstawiam że sami ateiści i innowiercy są zdziwieni zarówno polityką tej sieci jak i paranoją w tym artykule." Obstawiam, że większości polityka tej sieci zwisa, a paranoja jest po prostu zabawna. Śmieszy mnie to przeżywanie jakichś głupich reklam.
anonim2014.11.20 10:53
Niech managerowie lidla się zastanowią czy taka polityka firmy w Polsce ( i nie tylko) im się opłaci. Jestem pewien że nie. Lepiej zawczasu wycofać się z błędu niż bezmyślnie w nim tkwić. Mówimy NIE bezmyślnej poprawności politycznej.
anonim2014.11.20 13:05
Długo czytałem artykuły na frondzie tylko dla śmiechu, ale tym artykułem już przegięliście i to skłoniło mnie do zarejestrowania konta na tym portalu. Jak śmiecie zarzucać komukolwiek narzucanie własnych ideologii, skoro ciągle sami to robicie? Chrześcijaństwo nie jest jedyna słuszna religia, a chyba tak wam się właśnie wydaje. To, co robicie na tym portalu to zwykła indoktrynacja, a więc również narzucanie innym swojego światopoglądu. Zrozumcie wreszcie, że skończyły się czasy ciemnogrodu, ludzie zaczęli myśleć sami i nie dają sobą manipulować żadnymi zabobonami. Z reszta śmieszne jest wytykanie błędów komuś, skoro katolickie obrzędy podczas świąt, wiele tradycji wywodzi się z tradycji pogańskich i to wam nie przeszkadza. I najważniejsze – nie wprowadzajcie ludzi w błąd mówiąc, że Polska jest krajem chrześcijańskim! Otóż nie jest, a to, co mówicie jest zwykłym bezczelnym kłamstwem. Polska jest krajem świeckim, konstytucja gwarantuje nam wolność religijną!
anonim2014.11.20 13:19
Chcecie decydować co wolno mówić i myśleć. Zupełnie jak za PRL. Jedynie słuszna linia partyjna.
anonim2014.11.20 15:13
Wstyd. Hańba. Obudzcie sie Polacy. Nie bedzie niemiec pluł nam w twarz. Już nigdy nie zrobie tam zakupòw. Gdyby jedyny słuszny prezydent Rzeczypospolitej jescze żył do takich rzeczy by nie dopuścił.
anonim2014.11.20 15:46
Niestety drodzy państwo, ale mimo szlachetności intencji skuteczność takiej akcji będzie taka jak rzucanie kamieniami w nacierające czołgi. Gdyby ktoś rzucił hasło wybijania szyb, podpalenia LIDLI itp., to byłbym za i chętnie się przyłączył.
anonim2014.11.20 17:06
Jeśli to jest portal katolicki ....(sądząc po wypowiedziach)...to ja nazywam się Donald Tusk :D @akurat Poza tym, "te wyjątkowe dni" - dla jednych wyjątkowe, dla drugich nie. Dla mnie wyjątkowy jest np. 3 kwietnia, bo moja mama ma wtedy urodziny, dla kogoś innego to dzień jak co dzień. Nie mam nic przeciwko wolności słowa ale tu się akurat mylisz. Dość dziwny tok rozumowania. Oczywiście nie będę składać życzeń twojej mamie gdyż moją mamą nie jest ALE: tak się składa że mówimy o dniu urodzin Syna Bożego naszego wspólnego Ojca - co ja mówię naszego? - nawet Ojca tych z Lidla (o ile są ochrzczeni ale z pewnością nie zdają sobie z tego sprawy). Twoi rodzice ziemscy zapewnili Tobie geny, taki czy inny wygląd lecz Ojciec niebieski dał nam w prezencie duszę i to nieśmiertelną. On jest Ojcem nad Ojcami ! a ludzie tak żyją jakby Bóg był jakąś odległą legendą i nie było go wśród nas....co za krótkowzroczność ;) Ktoś może powiedzieć: "to sobie świętuj Boże Narodzenie ale dlaczego ingerujesz w moje życie? niech każdy obchodzi to w co wierzy". Kwestia ewangelizacyjna nie na tym polega i nad tym co prawda w dość niekonwencjonalny i kontrowersyjny sposób pracuje Papież Franciszek (choć czasem nie nadążam i nie zawsze rozumiem strategię Papieża). Przedkładając to na życie przeciętnej rodziny: Gdyby załóżmy mój brat zapomniał o urodzinach któregoś z rodziców mogłabym postąpić tak jak Ty mówiąc "a co mnie to obchodzi" będę pierwsza, będę przez to pochwalona, doceniona, dobrze wypadnę, tym bardziej wspaniale na tle mojego brata który po prostu zapomniał. Nic z tych rzeczy. Wysyłam mu SMS-a z przypomnieniem (nie robię tego dla niego ale dla rodziców). Tu nawet nie chodzi tak o ratowanie opinii brata lecz sprawienie większej radości ojcu czy matce i oszczędzenie im przykrości i rozczarowań w tak uroczystym dniu. Tak jest i w tej sytuacji. Państwo polskie zawsze było państwem chrześcijańskim i w należyty sposób szczególnie po 1989 roku kiedy ZOMO mogło nam tylko podskoczyć, akcentowało doniosłość świąt Bożego Narodzenia. Skoro Lidlowi zachciało się pomnażać majątek na polskiej ziemi to niech łaskawie przyjmie do wiadomości komu w tym kraju oddajemy cześć a jak nie to........do domu !!!!! :) :) :) lub robimy frondobojkot ;).
anonim2014.11.20 17:49
Co do Lidla: firmy zagraniczne wchodząc na nowy rynek zawsze opierały swoją strategię marketingową (celem oczywiście zdobycia klientów) po wcześniejszym zapoznaniu się z warunkami kulturowymi danego kraju - jeśli oczywiście nie mają skłonności samobójczych. Przykładem takim może być katolog IKEA na rynek arabski - wzięto wzór katalogu zachodniego zrobiono fotomontaż i wycięto z niego wszystkie kobiety - bo nie miały burki :D. Jeśli firma zacznie olewać klientów to sama sobie strzela w stopę. Umrze śmiercią naturalną a trochę nas Katoli tutaj pozostało :)
anonim2014.11.20 19:01
A czy naprawdę święta Bożego Narodzenia obchodzimy w sklepach?
anonim2014.11.20 20:24
Ale jaki tu jest problem. Przecież wyraźnie jest napisane co na ten temat mówi Biskup, że "ten czas" obejmuje też przygotowania i mikołajki. O co znowu chodzi? ;)
anonim2014.11.20 23:03
to już robi się śmieszne, najpierw empik, teraz lidl.. co następne? powoli to już staje się robić nudne, naprawdę nie ma innych tematów niż ciągle w kółko bojkot? czepianie się na siłę każdego spotu, który jest tylko trochę bardziej oryginalny niż inne, a jednocześnie które przecież nic złego nikomu nie robią, naprawdę niektórzy to chyba nie maja co robić..
anonim2014.11.21 3:35
Nie będę kupować w Empiku i Lidlu. Także przekażę w rodzinie i znajomym, że nie warto nabywać czegokolwiek w tych antychrześcijańskich sklepach. Lidl poza Polską straci tą laicką reklamą klientów w Niemczech i innych państwach Europy, gdzie Polacy na emigracji zaopatrywali się w różne produkty. I dobrze. Czas na konkretne działania ze strony KATOLIKÓW, nie tych "z nazwy", ale tych "z czynów". A skargi najlepiej pisać do samego kierownictwa w Niemczech: Dr. Heiko Hegwein, Carsten Schmitz, Christian Welz Lidl E-Commerce International GmbH & Co. KG Stiftsbergstraße 1 74172 Neckarsulm Deutschland Język pisma nie jest zbyt ważny, bo angielski wszyscy znają, a polski sobie dadzą przetłumaczyć.
anonim2014.11.21 12:02
bo obowiązkiem katolika jest niszczyć działalność innym ludziom
anonim2014.11.21 12:26
Się uczepiliście tego Bożego Narodzenia i jego świętości, a ten mit jest przecież skopiowany z innych religii - pogańskich na dodatek. Po co te emocje?
anonim2014.11.21 21:37
Dlaczego więc Fronda reklamuje ten sklep, czy ktoś mi wytłumaczy?
anonim2014.11.22 12:03
Tak jakoś wychodzi, że zakupu w Lidlu dokonałem może raz, może dwa i nie czuję potrzeby tam wracać. Jeżeli ktoś namawia mnie do zakupu, bo coś tam.... ma jakieś święta, to niech sobie ma - jego problem. Ja świętuję w domu, z rodziną, z najbliższymi i zgodnie z sumieniem, ciesząc się z daru życia, w duchu Ewangelii, śpiewając kolędy i witając narodzonego Pana mszą św. o północy, zwaną wg tradycji "pasterką". Wojna światów, która od dłuższego czasu angażuje ludzi w bezsensowne bicie piany na poboczne i drugorzędne tematy. Świąteczne zakupy, to taki dodatek, z którego absurdalna i kompletnie nieświąteczna chęć zysku zrobiła sobie najważniejszą religię. Ta religia niespostrzeżenie zawładnęła duszami całej populacji, mającej dostęp do jakiejkolwiek kasy. Nikt w buszu afrykańskim, dżungli amazońskiej, czy w indyjskich slumsach nie biega do Lidla za świątecznymi zakupami. Nie wyobrażam sobie dyskusji na tym samym poziomie o Bożym Narodzeniu i papce medialnej wokół świecidełek spod jakiegokolwiek tzw. "brandu".
anonim2014.11.22 17:08
Bo co jest "brand" sieciowy? Kolejny regał, z tym samym pomysłem, zapchany czymś wyciśniętym za grosze na najbiedniejszych tego świata i dającym krociowe zyski komuś z "możnych" tego świata, a wszystko "no name", bez zasad i skrupułów wobec sprzedających i kupujących. Już wolę panią Zosię z targowiska, czy Marka z jego żoną z warzywniaka. Jakoś tak i pogadać można i przywitać się i nawet pochwalą się swoimi pociechami.
anonim2014.11.23 13:18
Czyli chcemy mieć Boże Narodzenie wykorzystane komercyjnie już w listopadzie?
anonim2014.11.23 15:28
Przepraszam ale czy sklepy mają obowiązek "obchodzenia" świąt Bożego Narodzenia? przecież sklep to sklep a nie kościół i nikt nie wymaga od jakiejkolwiek firmy by była firmą katolicką... bez przesady ludzie! za niedługo będziemy bojkotować wszystko co nie będzie katolickie...Ludzie już całkiem upadli na głowę!!!
anonim2014.11.24 11:12
Obrażanie ludzi za ich wyznania czy uznawane wartości świadczy o prymitywizmie obrażającego. Miarą człowieczeństwa jest szacunek do drugiego człowieka. Nikt nie obraża sieciówki za to, że poruszają go próby wykorzystania świątecznych okoliczności, ważnych dla chrześcijanina, dla zwielokrotnienia swojego zysku. Jeżeli ktoś tego nie rozumie, to jego człowieczeństwo staje też pod znakiem zapytania. Każdy ma prawo to przeżywać indywidualnie i obrażanie tych przeżyć świadczy o braku empatii i kryzysie człowieczeństwa.
anonim2014.11.26 15:00
Być może Lidl to masoni. Zobaczcie jakie dziwne i niepasujące do reszty liter jest to "i" w ich nazwie.
anonim2014.12.19 6:43
Wybaczcie ze odgrzewam stary temat ale proponuje obejrzeć na YouTube film "walka o karpia" i zobaczyć jak się skończyło bojkotowanie Lidla :-P