Czy Bronisław Komorowski nie dopuści do ustawowego stworzenia „podludzi” w prawie polskim? - zdjęcie
10.07.15, 19:44

Czy Bronisław Komorowski nie dopuści do ustawowego stworzenia „podludzi” w prawie polskim?

10

Senatorowie PO uniemożliwili podczas wczorajszych obrad Komisji Zdrowia, głosowania przez Senat nad blisko 70 poprawkami zgłoszonymi przez senatorów. Jednocześnie, Prezydent RP uzależnił podpisanie ustawy od wprowadzenia do niej poprawek, wskazując na ewidentną jej niezgodność z konstytucją, którą od kwietnia sygnalizuje Instytut Ordo Iuris. Trudno przewidzieć, co w tej sytuacji uczyni głowa państwa.

Tuż przed głosowaniem, senatorowie PO odrzucili wniosek o odczytanie na forum Senatu listu prezydenta Bronisława Komorowskiego do Marszałka Senatu Bogdana Borusewicza, w którym zawarto wątpliwości co do konstytucyjności ustawy.

Przyjęty przez parlament dokument był również przedmiotem poważnej krytyki ze strony Sądu Najwyższego, którą w pełni podzielił były prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Zoll oraz prawnik Biura Analiz Sejmowych. Parlament całkowicie zlekceważył te uwagi. Posłowie i senatorowie zlekceważyli też głos obywateli. Internauci skierowali do parlamentarzystów blisko 80 000 petycji wzywających do odrzucenie zawartych w ustawie rozwiązań prawnych.

W samym głosowaniu, aż 17 senatorów PO nie poparło wniosku o przyjęcie ustawy bez poprawek, z czego aż 9 zagłosowało przeciwko. Przyjęta ustawa będzie służyła promowaniu interesów podmiotów gospodarczych świadczących usługi wspomaganego rozrodu.

Prezes Instytutu Ordo Iuris, prof. Aleksander Stępkowski nie ukrywa głębokiej konsternacji wynikami głosowania:

Senacka akceptacja dla ustawy tak rażąco naruszającej godność człowieka budzi niedowierzanie. Jeśli tak łatwo politykom przychodzi przedkładać partyjne interesy nad godność człowieka, to obywatele mają prawo obawiać się o podstawy swej egzystencji. Nie pierwszy raz, ekonomiczne interesy grup biznesowych okazały się istotniejsze, niż konstytucyjne gwarancje praw podstawowych. Ta ustawa kreuje w gruncie rzeczy kategorię „podludzi” w nieuzasadniony sposób różnicując status prawny osób powołanych do życia in vitro w porównaniu z osobami poczętymi naturalnie.

Mamy do czynienia z jaskrawą dyskryminacją ze względu na sposób poczęcia, której skutkiem jest drastyczne ograniczenie praw ludzi powołanych do życia w wyniku laboratoryjnej procedury. Dlaczego milczą organizacje walczące o równouprawnienie? Przecież dzieci poczęte in vitro będą przedmiotem dyskryminacyjnej selekcji ze względu na cechy wywołujące niepełnoprawność. Będą miały często bardzo ograniczone prawo do poznania swej tożsamości. Będą niezwykle słabo chronione przed staniem się przedmiotem obrotu surogacyjnego. Dzisiejsze głosowanie to porażka praw człowieka i zasady równouprawnienia w naszym kraju.

http://www.ordoiuris.pl/czy-bronislaw-komorowski-nie-dopusci-do-ustawowego-stworzenia-podludzi-w-prawie-polskim-,3643,i.html

Ordo Iuris

Komentarze (10):

anonim2015.07.10 19:54
głowa państwa teoretycznego którym jest Komorowski nawet regulacje niezgodne z konstytucją zatwierdzi aby zwolenników in vitro względy sobie zaskarbić
anonim2015.07.10 20:12
@Majestic To niemozliwe, glowa panstwa jesli juz chce sobie kogokolwiek wzgledy zaskarbic to powinna sluchac glosu katolikow kotrych w polsce jest ponad 90%. Wiec raczej bez sensu jest sobie zaskarbiac wzgledy garstki zwolennikow in-vitro.
anonim2015.07.10 20:50
jan-nowak każdy głos ma znaczenie, w desperacji kopacz i komorowski dla małych grupek chcą się przypodobać. Może 90 % ochrzczonych w tym naiwnie aprobujący niegodziwe in vitro. Katolików rzeczywistych jest w Polsce mniej, nie każdy może być Katolikiem to wymaga wiary w Boga i umacniania naszego przenajświętszego Katolickiego Kościoła.
anonim2015.07.10 20:51
obserVvator co miał twym nędznym zdaniem Bóg uczynić w tej sprawie, macie wolną wolę i z niej korzystacie w głupi sposób bo wdrażacie szkodliwe in vitro zabiegi.
anonim2015.07.10 20:52
Lewicki twe wnioski są błędne, jesteś umysłowo upośledzony tak jak większość dzieci z in vitro.
anonim2015.07.10 21:11
http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/626099,prof-cebrat-in-vitro-to-wielki-biznes-a-nie-nauka,1,id,t,sa.html
anonim2015.07.10 23:25
Widocznie bóg tak chciał
anonim2015.07.11 6:12
A czy ktoś z komentatorów art. może mnie uświadomić jakie wymiary ma mordowany /zamrażany/ zarodek powstały w wyniku procedury in vitro -może pan, panie Majestic? Proszę moją prośbę potraktować poważnie, bo to ponoć mordowanie poczętego dziecka.
anonim2015.07.11 7:23
Przyjęcie przez Senat tej ustawy w takiej formie daje prezydentowi pretekst do niepodpisania jej, a Trybunałowi Konstytucyjnemu do odrzucenia jej jako sprzecznej z Konstytucją. Myślę, że dobrze się stało
anonim2015.07.11 8:05
oby honor zwyciężył pani Prezydencie a nie służalstwo partyjne +++