W dniu rodzicielstwa zastępczego stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce rozpoczyna w mediach społecznościowych kampanię #czekaNIE, która jest okazją do okazania solidarności z dziećmi potrzebującymi opieki i dotarcia do potencjalnych kandydatów na rodziców SOS.

Anna Bielecka z Wiosek Dziecięcych mówi, że w Polsce brakuje 772 rodzin zastępczych dla małych dzieci, które nie powinny przebywać w placówkach opiekuńczych. Niestety z powodu braku rodzinnych form opieki do domów dziecka trafiają również maluchy do siódmego roku życia. Jak podkreśla, ustawa o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej działa od 2012 roku, ale system jeszcze nie funkcjonuje dobrze. Choć samorządy się starają, brakuje wsparcia pedagogów, psychologów i lekarzy specjalistów

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce opiekuje się w różnych formach rodzicielstwa zastępczego dziećmi i młodzieżą w czterech wioskach dziecięcych. Potrzebuje dla dzieci opiekunów i rodziców SOS, stąd druga edycja poszukiwania kandydatów na rodziców SOS.

W pierwszej edycji kampanii "Szukamy Mamy" troje nowych rodziców zastępczych zostało przygotowanych do pracy z dziećmi. Od kwietnia tworzą rodziny dla dziesięciorga dzieci w wiosce dziecięcej SOS w Biłgoraju.

W nowej roli od dwóch miesięcy są Katarzyna i Tomasz Wojciszynowie. Oboje podkreślają, że jest to wielka odpowiedzialność, ale w trudniejszych chwilach z dziećmi mogą liczyć na wsparcie, ponieważ Stowarzyszenie oferuje pomoc psychologiczną , pedagogiczną, są też inni doświadczeni rodzice SOS, pomagający w razie trudności. Katarzyna i Tomasz podkreślają, że ta rola daje im dużo radości, których jest znacznie więcej niż chwil z problemami.

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce prowadzi także pracę z rodzinami z trudnościami, tak, aby ich dzieci nie trafiły pod opiekę zastępczą. Jest gotowe również wspierać rodziny zastępcze, także tworzone poza Wioskami Dziecięcymi.

W Polsce ponad 76 tysięcy dzieci jest pod opieką zastępczą. W rodzinach zastępczych przebywa ich 56 tysięcy, a w placówkach instytucjonalnych jest blisko 20 tysięcy podopiecznych.

Więcej informacji o kampanii można znaleźć na stronie www.rodzicesos.org.

dam/IAR