Wczoraj sejm przegłosował uchwalenie dwóch nowelizacji – dot. ustroju sądów powszechnych oraz prawa o KRS. Wieczorem do Sejmu wpłynął projekt ustawy o Sądzie Najwyższym, który zaproponowała grupa posłów PiS.

Jak poinformowali o projekcie posłowie PiS:

Celem projektu jest w szczególności usprawnienie funkcjonowania Sądu Najwyższego i zdemokratyzowanie procesu powoływania do niego sędziów. Nowe regulacje mają gwarantować pełnienie funkcji sędziego przez osoby o najwyższych kwalifikacjach zawodowych i etycznych”.

Zmiany, jakie wprowadzać ma projekt to przede wszystkim powoływanie trzech nowych izb w Sądzie Najwyższym – Prawa Prywatnego, Prawa Publicznego oraz Dyscyplinarnej. Dziś funkcjonują: Cywilna, Karna, Wojskowa, a także Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych.

Izba Dyscyplinarna ma zapewnić maksymalną bezstronność i skuteczność w rozpoznawaniu spraw o tym charakterze, a które mają olbrzymie znaczenie tak dla autorytetu sądów, jak i morale środowiska prawniczego.

Według art. 87 projektu stanowi z kolei:

z dniem następującym po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy sędziowie Sądu Najwyższego powołani na podstawie przepisów dotychczasowych przechodzą w stan spoczynku, z wyjątkiem sędziów wskazanych przez Ministra Sprawiedliwości”.

dam/PAP,Fronda.pl