Polska winna zostać dopuszczona do międzynarodowych negocjacji dotyczących Ukrainy, bowiem nasz interes narodowy, jak i państw sąsiednich z Europy Środkowej, ściśle wiążą się z rozwojem sytuacji u wschodnich sąsiadów. Również przede wszystkim dlatego, że bez ważnego głosu z Europy Środkowej i Wschodniej trudno mówić o stabilności i rozwoju gospodarczym całego regionu. Takie główne przesłanie płynęło z naszych dotychczasowych konferencji prasowych dotyczących przeciwdziałaniu imperialnej polityce Putina (patrz Ref. 1 do 3).

Ukraina mimo olbrzymiej różnicy in minus w potencjale militarnym nie jest bezbronna wobec Rosji… Po pierwsze, może uznać Rosję Putina za agresora (Ref. 4), co spowoduje znaczącą zmianę jakościową wg prawa międzynarodowego i może przyłożyć się na kolejną falę sankcji wobec Rosji, jak i podwyższenie ceny za agresywną i zaborczą politykę faktów dokonanych. Po drugie, siłą i atutem Ukrainy są zobowiązania Rosji wobec krajów UE. Chodzi o stabilne dostawy ropy i gazu do krajów Europy Zachodniej. Dopóki gro gazu i ropy do Europy płynie przez terytorium Ukrainy, dopóty Putin byłby szaleńcem ważąc się na otwartą agresję. Zdaje się dobrze tą gospodarczo-geopolityczą grę rozumieją stratedzy w USA (Ref. 5). Niestety, UE ciągle jeszcze zachowuje się w sposób dwuznaczny kontemplując rozbudowę Nord Stream o dwie dodatkowe nitki. Rosjanie i ich sprzymierzeńcy prowadzą właśnie szeroko zakrojony lobbing w tej sprawie w Komisji i Parlamencie Europejskim, ale też w stolicach Niemiec, Holandii i Austrii.

Świadomi tego przed dwoma tygodniami postawiliśmy dramatyczne pytanie:

Obejście gazociągami (Nord Stream, Turkish Stream) Ukrainy, Białorusi, ale również Europy Środkowo-Wschodniej przybliży pole potencjalnego konfliktu militarnego z wschodniej Ukrainy pod – teoretycznie – bramy Berlina i Wiednia. Czy Niemcy i Austria rzeczywiście chcą zmierzyć się z takim zagrożeniemwschodniej flanki NATO (Ref. 1)?”

Po trzecie, Ukraina nie zostanie pozostawiona sama sobie ze względu na jedność interesów z krajami regionu Środkowej i Wschodniej Europy. I takie oto główne wyzwanie leży przed polityką zagraniczną rządu i prezydenta RP.

Oczywiście, spójna polityka UE musi mieć i ma swoje przełożenie na finanse. Sytuacji Gazpromu przedstawiliśmy przed dwoma tygodniami (Ref. 1). Dziś kolejny raz koncentrujemy uwagę na rosyjskich bankach, których kłopoty trudno przecenić, a które miałyby sfinansować takie projekty jak Nord i Turkish Streams. Ten właśnie sektor gospodarki poza spółkami wydobywczymi, zadłużył się bowiem najbardziej w twardych walutach. I z refinansowaniem właśnie tych długów Rosja ma największy kłopot z powodu międzynarodowych sankcji. O skali problemu niech świadczy fakt, że tylko w przyszłym roku rosyjski system finansowy szuka w chińskich bankach gotówki na refinansowanie długów na bajońską kwotę 117 miliardów dolarów (Ref. 6). I to w czasie kiedy na przestrzeni dwu lat ponad 150 rosyjskich banków utraciło licencje bądź zbankrutowało (Ref. 7), a Bank Rosji wypłacać musi gwarantowane depozyty. Złe kredyty w systemie bankowym rosną przy tym lawinowo wraz potęgującą się recesją ‒ minus 2,2 proc. PKB w I kwartale i minus 4,6 proc. PKB w II kwartale (Ref. 8)Można nie bez ironii powiedzieć, że Putin w swej pokerowej rozgrywce podwaja stawkę z kwartału na kwartał.

Polityka zagraniczna Polski powinna zostać tak ukierunkowana, by korzystać ze słabości gospodarczej Rosji Putina, odbudować wpływy naszego kraju w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, na forum UE i wśród sprzymierzeńców z paktu NATO. Tak stanie się, jeśli UE będzie prowadziła spójną politykę sankcji gospodarczo-finansowych wobec Rosji.

Ryszard Czarnecki,

Jerzy Bielewicz

 

Referencje:

  1. Niespójna polityka UE i Rosja. Gazprom utracił płynność finansową na skutek najniższego w historii poziomu wydobycia i sprzedaży gazu: 
    http://wpolityce.pl/gospodarka/261219-niespojna-polityka-ue-i-rosja-gazprom-utracil-plynnosc-finansowa-na-skutek-najnizszego-w-historii-poziomu-wydobycia-i-sprzedazy-gazu
  2. Dwie nitki Nord Streamu. Czy finansowanie nowych nitek gazociągów nie idzie wbrew sankcjom ekonomicznym?: 
    http://wpolityce.pl/gospodarka/257113-dwie-nitki-nord-streamu-czy-finansowanie-nowych-nitek-gazociagow-nie-idzie-wbrew-sankcjom-ekonomicznym
  3. Zmienić Rosję Putina. Jak to zrobić?: 
    http://wpolityce.pl/swiat/225847-zmienic-rosje-putina-jak-to-zrobic
  4. If Minsk fails, let Moscow pay: 
    http://www.politico.eu/article/minsk-fails-moscow-pay-ukraine-crisis-putin-ceasefire/
  5. Expanded sanctions could threaten Shell, Gazprom partnership: 
    http://petroglobalnews.com/2015/08/expanded-sanctions-could-threaten-shell-gazprom-partnership/
  6. Russian Banks Turn to Hongkong for Cash: 
    http://www.bloomberg.com/news/articles/2015-07-28/russian-banks-turn-to-hong-kong-as-117-billion-global-debt-due
  7. Russia Cracks Down on Banks as Top-100 Lender Loses License: 
    http://www.bloomberg.com/news/articles/2015-08-12/russia-pushes-crackdown-on-banks-as-top-100-lender-loses-license
  8. Stratfor: Russia Economy Hits Perfect Storm: 
    http://www.breitbart.com/national-security/2015/08/12/stratfor-russia-economy-hits-perfect-storm/