Czaputowicz:Oczekujemy, że Izrael wycofa się z antypolskich wypowiedzi Katza - zdjęcie
22.02.19, 14:53Zdj. Rafał Zambrzycki, CC BY SA 2.0, Flickr

Czaputowicz:Oczekujemy, że Izrael wycofa się z antypolskich wypowiedzi Katza

10

Stany Zjednoczone w pełni popierają negatywne stanowisko Polski wobec nieprzyjaznych wypowiedzi ze strony izraelskiej. Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz powiedział, że takie zapewnienie usłyszał od amerykańskiego sekretarza stanu Mike’a Pompeo podczas wczorajszej rozmowy telefonicznej.

Szef MSZ-tu powiedział, że podziękował za wyraźne stanowisko Waszyngtonu wyrażone przez ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. Powiedziała ona, że izraelski minister spraw zagranicznych powinien przeprosić za swoje słowa o Polakach.

- One są niedopuszczalne, niesprawiedliwe i to zostało potwierdzone, że ambasador Mosbacher reprezentuje amerykańską administrację - dodał minister Czaputowicz.

Chodzi o wypowiedzi szefa izraelskiego MSZ-tu pod adresem Polaków wyrażane dwukrotnie w ostatnich dniach. Najpierw Israel Katz zarzucił Polakom, że wyssali antysemityzm z mlekiem matki. Wczoraj powiedział, że nie żałuje tych słów i powtórzył zarzuty, że wielu naszych rodaków współpracowało z nazistami. Polska uznała te wypowiedzi za nie do przyjęcia i oczekuje wycofania się z nich.

Minister Czaputowicz powiedział, że przykre jest to, że słowa te padają z ust ministra spraw zagranicznych. 

- Nie przystoi jemu jako dyplomacie stosowanie takich porównań, one są niewłaściwe, obarczające odpowiedzialnością naród polski za antysemityzm. To, oczywiście, nie jest akceptowalne i powszechna krytyka na świecie tej wypowiedzi dowodzi tego, że my mamy podstawy do oczekiwania zmiany tego postępowania. Takie głosy radykalne mogą się pojawić, ale jeżeli jest to głos osoby, która pełni funkcję ministra spraw zagranicznych, to jest to bardzo niepokojące - powiedział szef MSZ.

Minister Czaputowicz, który był pytany czy w ramach reakcji Polska zdecyduje się na wezwanie na konsultacje swojego ambasadora w Izraelu, odpowiedział, że rząd nie planuje takich kroków.

- Chcemy rozwiązania tej kwestii. Nasze podejście jest pozytywne do współpracy z Izraelem. Dowodzimy tego w naszej polityce zagranicznej. Izrael jest przedmiotem naszego zainteresowania na forach organizacji międzynarodowych, ONZ, UE. Także konferencja warszawska na temat Bliskiego Wschodu miała służyć temu, żeby pewne racje państwa izraelskiego dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa granic i bezpieczeństwa państwa, żeby tego chronić - powiedział szef polskiej dyplomacji. Dodał, że rząd nie chce tego zmieniać i że liczy na refleksję klasy politycznej w Izraelu.

yenn/IAR, Polskie Radio

Komentarze (10):

izydor2019.02.22 19:27
Czaputowicz jesteś za słaby za miękki za ciapaty na to stanowisko .Odejdż
Realistka2019.02.22 17:18
A żydzi są chorzy na antypolonizm
Stachu2019.02.22 17:11
Jeśli choć jeden Polak podczas IIWŚ donosił Niemcom na Polaka ukrywającego Żydów, jeśli choć jeden Polak zabił z własnej nieprzymuszonej woli choć jednego Żyda podczas IIWŚ - wówczas minister Katz nie ma za co przepraszać.
Marian2019.02.23 7:34
wynos sie stad parchu
Realistka2019.02.22 17:07
Bardzo bym chciała wysać antysemityzm z mlekiem matki , ich nie można lubić.
Alfred2019.02.22 16:56
Plują w twarz i co p. Caputowicz - deszcz pada? Czekam jako wasz wyborca na konkretne działania i od tego uzależniam dalsze poparcie dla PISu!
JanP2019.02.22 16:24
No i widzisz pan, panie Czaputowicz, do czego prowadzi polityka historyczna. Polska ma swoją a Izrael swoją a wystarczyłaby tylko zwykła prawda historyczna. Gdyby Polska coś na świecie znaczyła, to mógłbyś pan tego Katza postawić do pionu a tak to pan Katz obraża wszystkich Polaków i śmieje się panu w nos. Najgorsze jest to, że nic pan nie możesz zrobić, bo Wielki Brat bardziej lubi Katza niż pana,
K>2019.02.22 16:15
Przecież to pan 3 dni temu powiedział ze cały Izrael się skompromitował. Nie kilku głupich polityków,Katz czy Natanjahu tylko Izrael jako państwo. Tym samym mówi pan jak ci politycy z Izraela o całej Polsce a nie o kilku kolaborantach.
OddzwońDoDepartamentuNietrzymaniaMoczu2019.02.22 16:03
Ktoś ze Stanów do niego zadzwonił? Pewnie dzieci sąsiada się zabawiały rozmówkami amerykańsko-polskimi, modulując głos przez durszlak, a Czaputowicz stał na baczność w szlafmycy o 4.53 i co 30 sekund powtarzał "jesofkors", co ma zapisane na lustrze w przedpokoju.
Mirek2019.02.22 15:38
Panie ministrze Czaputowicz . Jeżeli Żydzi nie wycofają się z tego co powiedzieli to wie pan co zrobić ........jeżeli pan nie wie to panu podpowiem : Niech pan tych pyskaczy wyrzuci z fejsbuka . A dobrze im tak ....