Co zrobi Papież? Mocny głos dwóch kardynałów i biskupa - zdjęcie
09.04.18, 12:15

Co zrobi Papież? Mocny głos dwóch kardynałów i biskupa

Czy papież Franciszek odpowie wreszcie na pytania stawiane mu w sprawie nierozerwalności małżeństwa? W sobotę w Rzymie odbyła się konferencja z udziałem między innymi kardynała Raymonda Leo Burke'a, kardynała Waltera Brandmüllera i bp. Athanasiusa Schneidera. Rozważano na niej granice papieskiej władzy i proklamowano deklarację, w której potwierdza się niezmienne nauczanie Kościoła.


Spotkanie pod tytułem: ,,Dokąd zmierzasz, Kościele katolicki?'' zorganizowało stowarzyszenie przyjaiół kardynała Carlo Caffarry, zmarłego w ubiegłym roku purpurata, który był sygnatariuszem słynnych dubiów. Na konferencji mówiono na przykład, że dziś często wyrażanie przez katolików powszechnych obiegowych opinii, myli się z pojęciem sensus fidei, co może prowadzić do fatalnych błędów.

Sensus fidei tymczasem musi zawsze odzwierciedlać wierność Tradycji nauczania Kościoła katolickiego (kard. Walter Brandmüller). Mówiono też o charakterze władzy absolutnej papieża, którą ten posiada w darze od Jezusa Chrystusa, ale którą musi sprawować tylko w wierności Jemu. Stąd akty papieskie będące herezją lub grzechem są po prostu nieważne (kard. Raymond Leo Burke). Wreszcie wskazywano, jak bardzo szatan atakował Kościół katolicki na przestrzeni dziejów, skłaniając nawet niektórych papieży do wygłaszania niejednoznacznych oświadczeń doktrynalnych, później korygowanych (bp Athanasius Schneider).


W ogłoszonym wspólnym oświadczeniu potwierdza się z kolei niezmienne nauczanie Kościoła katolickiego na temat małżeństwa.
Autorzy wskazują, że:


- ważne małżeństwo może rozwiązać tylko śmierć;
- ponowny związek osoby, która zawarła ważne małżeństwo, to grzech ciężki i cudzołóstwo;
- nie ma od tego żadnych wyjątków;
- osąd sumienia czynu złego nigdy nie może uczynić dobrym;
- możliwość uzyskania rozgrzeszenia zależy od woli penitenta porzucenia grzesznego sposobu życia;
- osoby w ponownych związkach, które nie chcą żyć w czystości, nie mogą przyjmować Eucharystii.

Sygnatariusze deklaracji stwierdzają na koniec, że ,,wyznają wiarę przed najwyższym pasterzem i nauczycielem Kościoła wraz z biskupami'' oraz ,,proszą ich o utwierdzenie w wierze''.

mod/pch24.pl, lifesitenews.com