Co za sukces! Bezrobocie najniższe od 1991 roku - zdjęcie
05.10.17, 11:10

Co za sukces! Bezrobocie najniższe od 1991 roku

Bezrobocie we wrześniu wyniosło 6,9 procent. To najlepszy wynik od roku 1991. Rząd PiS może mieć powody do zadowolenia. Polacy mający pracę nie mają powodów, by narzekać na władzę.

,,Tak niskiego wskaźnika bezrobocia nie odnotowano od 1991 roku. W porównaniu z wrześniem ubiegłego roku znacząco spadła liczba bezrobotnych. Wyraźnie wzrosła też liczba wolnych miejsc pracy'' - poinformował resort Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej kierowany przez Elżbietę Rafalską.

Eksperci wskazują, że w dużej mierze dobra koniunktura gospodarcza w Polsce jest wynikiem sytuacji w Unii Europejskiej, a zwłaszcza w Niemczech. Gdy tam ,,rośnie'', to i u nas dzieje się dobrze. Teraz właśnie mamy do czynienia z takim okresem.

Aż w 14 województwach odnotowano spadek stopy bezrobocia od 0,1 do 0,2 pkt procentowych. W odniesieniu do poprzedniego miesiąca natężenie bezrobocia nie zmieniło się tylko w województwach pomorskim i wielkopolskim. Mówiąc w liczbach bezwzględnych, bezrobotnych na koniec września było 1,12 mln - to o 18,8 tysięcy osób mniej, niż na koniec sierpnia.

W skali rok do roku liczba bezrobotnych spadła o 206,7 tysięcy osób, czyli o 15,6 procent.

Najniższa stopa bezrobocia cały czas utrzymuje się w województwie wielkopolskim (4,1 proc.), a najwyższa w warmińsko-mazurskim (11,9 proc.).

mod/money.pl