Co z majątkiem Palestyńczyków przymusowo przejętym przez Izrael? - zdjęcie
12.06.19, 08:00(fot. wikipedia/Domena publiczna/shx hu)

Co z majątkiem Palestyńczyków przymusowo przejętym przez Izrael?

14

Od ponad roku w Strefie Gazy trwają protesty nazywane "Marszem Powrotu". Chodzi w nich głównie o zwrócrenie uwagi świata na los setek tysięcy Palestyńczyków, których rodziny uciekły lub zostały wysiedlone ze swoich domów na terenach zajętych w 1948 roku przez Izrael.

Zgodnie z rezolucją ONZ z 1947 roku tereny te miały przypaść państwu arabskiemu w Palestynie. Spadkobiercy arabskich uchodźców domagają się od Izraela przyznania prawa do powrotu do własnych majątków.

Sytuacja wbrew pozorom jest zupełnie inna od sytuacji żydowskich roszczeń wobec Polski. Różnica polega na tym, że prawowici właściciele tzw. nieruchomości pożydowskich w Polsce, jak i ich spadkobiercy mogą swobodnie wystąpić do polskiego sądu o zwrot zajętego po 1945 roku mienia. Z kolei w przypadku palestyńskich roszczeń wobec Izraela, procesy sądowe są niemożliwe.
Ponadto na roszczenia palestyńskie, Izrael odpowiada kontrroszczeniami. Po 1948 roku, gdy powstało państwo żydowskie, z krajów arabskich wypędzonych zostało 850 tysięcy tamtejszych Żydów. Teraz o to mienie upomina się Izrael.

- Bliskowschodni Żydzi nie zrezygnowali ze swojej własności. Marzą, że gdy na Bliskim Wschodzie podpisany zostanie pokój, będą mogli je odzyskać. Szczerze mówiąc, trudno jednak wyobrazić sobie, żeby rządy Iraku, Jemenu, Maroka czy Syrii oddały cokolwiek obywatelom Izraela – twierdzi dr Esther Meir-Glitzenstein, historyk specjalizująca się w dziejach bliskowschodnich Żydów z izraelskiego Uniwersytetu Negew.

Roszczenia Palestyńskich uchodźców lub ich spadkobierców nie mają szans realizacji. Od kwietnia ubiegłego roku trwają więc protesty nazywane "Marszem Powrotu". Izraelscy snajperzy zastrzelili ponad 100 osób, a kilka tysięcy zdążyli ranić.

tag/rp.pl/

Komentarze (14):

polak2019.06.12 11:54
żyd każdemu odda jak go już zabije tacy to radykalny klan,
michu2019.06.12 10:05
No jak to co? Przecież w artykule jest napisane, że nie mają szans.... Chociaż mogą sobie pospacerować w marszu (jak i u nas też na razie, tyle że tam jest póki co bardziej niebezpiecznie) ;)
Beno2019.06.12 13:31
Szansa jest zawsze. Byle Arabowie przyszli po rozum do głowy i w końcu się zjednoczyli, a nie patrzyli na szmal z USA, która robi wszystko, aby się nie zjednoczyli. Jak kiedyś hegemonia USA ustanie, a kiedyś ustanie, z Izraelem może byś różnie, tym bardziej, że Zydki z USA patrzą swoich interesów, i chcą nabić własne kieszenie, a interes ich państwa Izrael jest na dalszym planie. Pod tym względem Unia Europejska zachowuje się bardziej uczciwie niż USA i USA nie mają już wielu przyjaciół w świecie, jak to było jeszcze przed kilkoma laty - skłóceni ze wszystkimi, podobnie jak Izrael.
asd2019.06.12 9:07
Izrael nie może sobie pozwolić na przyjęcie setek tysięcy arabów bo to by oznaczało że będą mniejszością we własnym państwie. Już teraz jest wiele ataków na cywilów na ulicy a pomyślcie co by było jakby arabów było więcej. Poza tym to nie tylko żydzi wypędzili arabów ale arabowie wypędzili żydów ze swoich domów i państw. Jeżeli jest jakiś kawałek ziemi gdzie Żydzi mogliby założyć państwo i czuć się bezpiecznie, to właśnie na bliskim wschodzie. Tam mieli swój kraj tysiące lat temu, tam są kości ich praojców, najważniejsze miejsca dla nich, tam była stała obecność Żydowska mimo wygnania w I wieku. Nikt nie ma prawa ich z tamtąd wyrzucić co chcieli zrobić arabowie i teraz płacą za swoją nienawiść a Żydzi nad mini panują. Gdyby żyli pokojowo a nie chceli ich zepchnąć do morza sytuacja wyglądałaby inaczej. Arabowie są sami sobie winni. Uczą swoje dzieci nienawiści do żydów i to praktykują na codzień.
anonim2019.06.12 12:35
a czego ucza zydzi swoje dzieci ?
anonim2019.06.12 18:29
NO KUUURWA... MIŁOŚCI PRZECIEŻ.
An, on i my2019.06.12 19:26
i rzucania kamieniami w polskie wycieczki
bezlitosny internauta2019.06.12 8:32
Uznaliście już Jerozolimę jako stolicę Izraela? Lepiej się pośpieszyć, bo fortu i zniesienia wiz nie będzie.
Michał Kalinowski2019.06.12 10:21
Po pierwsze to większość Polaków ma w d..pie amerykańskie wizy i stołeczność dla Izraela Jerozolimy. Po drugie to obecność okupanta z za oceanu nie służy Polsce, tylko jest środkiem nacisku na rząd RP w sprawie ust. Just Acta 447. Dość robactwa nam nasłał Stalin i nie potrzeba więcej. Najlepiej by jednak było, gdybyśmy w końcu w naszym kraju mogli się rządzić sami (bez protegi).
Mirek2019.06.12 8:28
Nie byłoby zagłady Żydów gdyby Żydzi chcieli stawić opór Niemcom podczas II wojny . Sęk w tym że oni nie chcieli walczyć . A przecież mogli za posiadane pieniądze , złoto kupić broń i przyłączyć się do Armii Krajowej . Nie , oni woleli dać się zamknąć w gettach bo uważali że w ten sposób przeżyją wojnę . I to był ich największy błąd . Po prostu Żydzi nie mają głowy do polityki .
bezlitosny internauta2019.06.12 8:41
Chrzanisz jak potłuczony Mirku. Wracaj do domu, bo fish and chips ci szkodzi. https://en.wikipedia.org/wiki/Jewish_resistance_in_German-occupied_Europe
Maciek Arczyński2019.06.12 9:07
Przecież zagłada Żydów była zaplanowana przez Żydów, tylko tych bogatych. Co tam Chaim Weizmann mówił na Kongresie Syjonistycznym w Bazylei w 1937 r. o żydowskim "chłamie moralnym i ekonomicznym" tu w Europie Wschodniej? Że nie wszyscy osiągną przyszły Erec Israel czy cóś takiego, czyż nie? Kto finansował p. Hitlera i np. dał mu patent na produkcję benzyny syntetycznej bo by Niemcy bez tego zrobiły kaput nieco szybciej?
Przemyslaw 2019.06.13 2:53
Maciek ! Masz rację, wystarczy tylko o tym poczytać ! Interesuję się też historią!
Maciek Arczyński2019.06.12 8:04
Jak to co będzie? Erec Israel... i zwroty, odszkodowania, zadośćuczynienia się NIE NALEŻĄ. A kto myśli inaczej to antysemita i wróg całej postępowej ludzkości.