Co rok w Polsce 9 tys. osób zapada na ten nowotwór. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Walki z nim - zdjęcie
29.05.17, 05:30Fot. Destroyer of furries via Wikipedia, CC SA 4.0

Co rok w Polsce 9 tys. osób zapada na ten nowotwór. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Walki z nim

Co roku w Polsce około 9 tysięcy osób zapada na nowotwory krwi. Stanowią one ponad 5 procent wszystkich nowotworów. Najczęściej występują białaczki, chłoniaki i szpiczaki. Jednym ze sposobów leczenia, który ratuje życie jest przeszczep szpiku - przypominają eksperci w Światowym Dniu Walki z Nowotworami Krwi.

Coraz więcej pacjentów ma szansę na znalezienie zgodnego, niespokrewnionego dawcy - uważa Monika Grzegorek z Instytutu Hematologii i Transfuzjologii Warszawie.

Justyna Naklicka zarejestrowała się do bazy dawców szpiku, bo namówiła ją koleżanka, po pół roku dostała wiadomość, że jej szpik może uratować życie. Jak mówi, nie wahała się ani chwili.

W Polsce około 1,5 tys. osób rocznie wymaga transplantacji komórek krwiotwórczych. Wykonywanych jest około 700 przeszczepień. W krajowych bazach zarejestrowanych jest ponad milion 200 tysięcy dawców krwiotwórczych komórek macierzystych, jeszcze 10 lat temu było to zaledwie 20 tysięcy. Na całym świecie zarejestrowanych jest ponad 30 milionów potencjalnych dawców.

dam/IAR