Kardynał Wiednia Chrisopher Schonborn 19 czerwca odwiedził wiedeńską świątynie sikhów. Po co katolicki kardynał tam przybył? Spotkanie zostało zorganizowane w związku z rocznicą męczeństwa „guru” Arjana Dev Sahiba. Jak donosiły austriackie media, była to pierwsza oficjalna wizyta katolickiego hierarchy w tym ośrodku religijnym.

Podczas swego pobytu w tej pogańskiej świątyni, kardynał nosił na głowie pomarańczowe nakrycie głowy, co jest wyrazem szacunku dla „Granth Sahib” – świętej księgi sikhów. Nosił także szarfę. W trakcie „uroczystości” serwowany był także chabeel, tradycyjny różowy napój przygotowywany na cześć „guru” Ardżana, zgładzonego w Lahore w 1606 roku.

Obecnie w Austrii żyje około 10 tysięcy sikhów, połowa z nich zamieszkuje stolicę. We Wiedniu istnieją trzy ich świątynie (gurudwary): w dzielnicy Meidling i Donaustadt, a także nieuznawana przez innych sikhów świątynia Ravidas w Rudolfsheim-Fünfhaus (związana z „guru” Ramą Nand, zabitym w roku 2009). Sikhizm jest religią pochodzącą z Indii. Jej wyznawcy uważają, że Boga można czcić pod jakimkolwiek imieniem, dlatego nie dzielą ludzi ze względu na wyznawaną religię. Sikhizm łączy w sobie elementy islamu oraz hinduistyczne praktyki medytacyjne.

y.heute.at