Papież Franciszek spotkał się w piątek ze wszystkimi polskimi biskupami w Sali Klementyńskiej w ramach zakończenia wizyty ad limina. Wezwał do troski o rodziny i ubogich oraz wyraził uznanie dla polskiego Kościoła. Zaapelował także o jedność między biskupami i o nawrócenie duszpasterskie.
„Jedność pasterzy w wierze, w miłości, w nauczaniu i trosce o dobro wspólne wiernych jest punktem odniesienia dla całej wspólnoty kościelnej i dla każdego, kto szuka pewnej orientacji w codziennym podążaniu drogami Pana” – powiedział papież. „Nikt i nic niech nie wprowadza podziałów między wami, drodzy bracia” – dodał.
Papież odniósł się też do trudnej sytuacji wielu rodzin w Polsce. Zalecił szczególną uwagę podczas przygotowań par do małżeństwa. „Trzeba postawić sobie pytanie, w jaki sposób pomóc rodzinom żyć i docenić zarówno chwile radości, jak i chwile bólu i słabości. Niech rodziny zawsze znajdą w duszpasterzach wsparcie autentycznych ojców i przewodników duchowych, którzy będą je chronili przed zagrożeniami negatywnych ideologii i pomagali stawać się silnymi Bogiem i Jego miłością” – mówił.
Następca Piotra wezwał też biskupów do ubogiego stylu życia. „W posłudze kapłańskiej światło świadectwa mogłoby być przyćmione lub „ukryte pod korcem", jeśli zabrakłoby ducha misyjnego, chęci „wyjścia" w nieustannie ponawianym nawróceniu misyjnym, żeby szukać – także na peryferiach – i iść do tych, którzy oczekują na Dobrą Nowinę Chrystusa” – dodał.
Papież wezwał też do pomocy najuboższym w kraju i na emigracji. „Bądźcie blisko nich! Wiem jak dużo czyni w tej dziedzinie Kościół w Polsce, okazując wielką hojność nie tylko w ojczyźnie, ale także w innych krajach świata. Dziękuję wam i waszym wspólnotom za to dzieło” – stwierdził i dodał, że także ci, którzy wyjechali z kraju w poszukiwaniu pracy mogą wymagać więcej uwagi ze strony polskiego episkopatu.
Na spotkaniu z dziennikarzami przewodniczący episkopatu, abp Józef Michalik mówił: „Ojciec Święty przekazał nam wiele ważnych i wskazujących drogę duszpasterstwa w Polsce słów”.
Stwierdził też, że papież z humorem podszedł do prób przeciwstawiania sobie jego osoby i polskich biskupów. „Mówił, że to nie tylko w Polsce próbuje się przeciwstawiać papieża i biskupów, ale jest to strategia szersza. W Europie również próbuje się dzielić mówiąc: „papież – tak, biskupi – nie", "papież – tak, Kościół – nie” – opowiedział abp Michalik.

Pac/rzeczpospolita.pl