Co dalej z krakowskim pomnikiem AK? - zdjęcie
25.05.19, 12:15Fot. Lukas Plewnia via Flickr, CC BY-SA 2.0

Co dalej z krakowskim pomnikiem AK?

11

Co dalej z krakowskim pomnikiem AK?

Prezes Małopolskiego Okręgu, członek Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, członek Zarządu Głównego i przewodniczący Małopolskiej Wojewódzkiej Rady Kombatantów mecenas major Ryszard Łada-Brodowski oraz przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika AK, Honorowy Obywatel Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa profesor Stanisław Juchnowicz opowiedzieli się w liście do prezydenta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego za utrzymaniem lokalizacji „Wstęgi Pamięci” na bulwarze Czerwieńskim między Wawelem a Skałką.

„Naszym zdaniem istnieje jeszcze możliwość wprowadzenia zmian w obecnym projekcie pomnika, które mogą uczynić go bardziej zrozumiałym i akceptowanym przez oponentów. (…) Wyrażamy nadzieję, że jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa Pomnika Armii Krajowej, a jego odsłonięcie nastąpi 27 września 2019 roku - w dniu Święta Polskiego Państwa Podziemnego” - czytamy w piśmie.

Według nich pomnik zaprojektowany przez zespół Alexandra Smagi mógłby być wzbogacony o figury przedstawiające żołnierzy AK, co byłoby dostosowane do warunków krajobrazowych bulwaru Czerwieńskiego.

W tym samym dniu, w którym do włodarza podwawelskiego grodu wpłynął ten list, Urząd Miasta Krakowa - w konsekwencji uchwały radnych - ogłosił przystąpienie do konsultacji w sprawie formy upamiętnienia żołnierzy armii Polskiego Państwa Podziemnego. Mają się one rozpocząć 1 czerwca i potrwają miesiąc. Propozycje można nadsyłać pocztą elektroniczną, tradycyjną lub składać osobiście w formie papierowej podczas dyżurów ekspertów oraz w Miejskim Centrum Dialogu przy ulicy Brackiej 10.

W lipcu i sierpniu zgłoszone propozycje zostaną przeanalizowane przez UMK i instytucje zewnętrzne pod kątem możliwości ich realizacji. W pierwszej połowie września odbędzie się otwarte spotkanie mieszkańców, na którym zostanie przedstawione podsumowanie zebranych opinii i wypracowanie rekomendacji.

Przypominam, że prezydent Majchrowski zaproponował ostatnio w rozmowie z prof. Juchnowiczem dwie nowe lokalizacje dla pomnika AK: miejsce po pomniku sowieckiego marszałka Iwana Koniewa przy alei Armii Krajowej i plac Wielkiej Armii Napoleona u podnóża Wawelu. Zapowiedział, że jeśli uda się dojść do kompromisu, rozpisze nowy, zamknięty konkurs na projekt monumentu. Kombatanci nie wyobrażają sobie jednak, by miał ona stanąć w innym miejscu niż bulwar Czerwieński i gotowi są do modyfikacji projektu Smagi, który również wyraża na to zgodę..

Jerzy Bukowski

 

Komentarze (11):

Leon Napoleon2019.05.25 20:33
Do znudzenia powtarzam: Nie pomnik ku czci Żołnierzy AK jest problemem. LOKALIZACJA jest problemem. Po tych dziwnych sytuacjach przy zbieraniu podpisów trudno się dziwić, że społeczeństwo tak a nie inaczej reaguje! Pomnik stałby już dawno gdyby nie fakt, że Ktoś ( piszę celowo z wielkiej litery, żeby nikogo nie obrazić) wymyślił skwer pod Wawelem! Przecież to miejsce rekreacji Krakowian, turystów. To jest największy skwer u stóp zamku. Cykliczne wydarzenia też mają tam miejsce. Przykro mi, ale nikt z okolicznych mieszkańców nie popiera tego pomysłu! Czy Kraków ma dwa place i cztery ulice, żeby nie można było znaleźć innego odpowiedniego miejsca?? Ta atrapa pomnika, która została postawiona w tym miejscu rok temu, służyła jako toaleta publiczna! Czy tego naprawdę chcemy?? Ludzie, proszę o trochę refleksji! To jest trochę wg zasady: sąd sądem, ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie! pozdrawiam,
Ojej!2019.05.25 16:38
Ten pomnik się srakowcom należy za to, że nie zdążyli zrobić takiej demolki jak w Warszawie.
Leon Napoleon2019.05.25 20:35
Jak nie wiesz o czym piszesz to przestań pisać! Nie musisz obrażać innych!
man woman albo gender2019.05.25 16:34
W artykule brakuje wyjaśnienia istoty problemu. Czy w projekcie pomnika zawarta jest postać jakiegoś księdza pedofila?
syn Lwiowiaka2019.05.25 15:36
Co można "dobrego" powiedzieć o dzisiejszym Krakowie? Jedynie to że jest. Stalin wraz Krakusami wybudował im Nową Hutę. Nie tylko tym zniszczyli powietrze wokół, ale i kulturę Krakowa. Dzisiaj Kraków to śmieszny UJ gdzieś na końcu listy uniwersytetów świata, to różne Hartmany, Szostkiewicze i inne po-sowieckie "talenty", a także blogowa hołota. Miasto to odmówiło Radwańskiej honorowego obywatelstwa, ale za to miało "honorowych" bandytów: Koniewa, Żymierskiego, Cyrankiewicza a nawet zbira z Czechosłowacji Ludvika Svobode.
ja2019.05.25 15:43
A ty skąd dojeżdżasz?
syn Lwiowiaka2019.05.25 15:48
"Ty" to jest twój sąsiad z bloku na Osiedlu XX-lecia w gminie Cyców.
ja2019.05.25 16:29
W duupie mam twoją manię wielkości. Pytam cie skąd dojeżdżasz? Wsioku
Lebowsky2019.05.26 15:12
No ty popatrz piotrusiu ... nie odpowiedział ci, ale cham! :-)))
Froozen2019.05.26 11:34
Kraków to bardzo nowoczesne miasto dążące do ideału ... władze miasta od lat bardzo skutecznie realizują plan eliminacji szkodliwego dla infrastruktury, ekologii, komunikacji itp tak zwanego "czynnika ludzkiego" ... Brawo kraków!!! :-)
ja2019.05.25 15:23
Ja naprawdę nie mam nic do pomnika AK. Więcej- jestem bardzo za. Ale ta cała "Wstęga Pamięci" wygląda jak ścianka do publicznego grupowego oddawania moczu po wyjściu z knajpy... Bukowski idź pan w ...