Jak wynika z badania CBOS, w przeciwieństwie do Platformy Obywatelskiej Prawo i Sprawiedliwość ma bardzo pozytywny elektorat. Wyborcy głosują na ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego po prostu dlatego, że odpowiada im program tej partii. Tymczasem na partię Schetyny oddaje się głosy dlatego, że... to anty-PiS. Tę całkowicie absurdalną sytuację unaocznia badanie przeprowadzone przez CBOS.


Jak wynika z sondażu, chęć odsunięcia Kaczyńskiego i PiS od władzy to aż dla 22 proc. badanych główny motyw głosowania na Platformę Obywatelską. Mniej, bo 17 proc. ankietowanych, chce głosować na partię Schetyny ze względu na pozytywną ocenę ich rządów w przeszłości. Z kolei 14 procent uważa, że partia ta jest ,,spokojna i stabilna'' i nie dzieli Polaków tak, jak PiS. Również 14 proc. postrzega to ugrupowanie jako ,,mniejsze zło'', co znowu da się sprowadzić do ,,antypisu''.


Inaczej rzecz ma się z pozostałymi partiami. Ugrupowanie Pawła Kukiza przekonuje swoich wyborców przede wszystkim reprezentowanymi poglądami oraz dotychczasowym niezaangażowaniem we władzę. Wyborcy uważają, że Kukiz'15 to partia młoda, spoza układów, a ponadto prawicowa i patriotyczna. Do pewnego stopnia analogiczna jest sytuacja Nowoczesnej, popierana przez 29 proc. swoich wyborców zewzględu na młodość i nowość, a w dalszej mierze - przez program i - zdaniem wyborców - kompetencję jej polityków.


Gdy idzie o SLD, tu 32 proc. ankietowanych wskazuje na liberalny światopogląd partii. Ważne są też ,,prawa'' kobiet oraz fakt rozczarowania innymi partiami. Co ciekawe aż 14 proc. wyborców SLD sądzi, że minione rządy tej partii były dobre i dlatego chce na nią głosować.


Wreszcie PSL - to ugrupowani zdaniem 24 proc. swoich wyborców właściwie reprezentuje interesy wsi i rolników. Ten sam odsetek czuje, że styl i wizerunek partii im odpowiada - chodzi o rozsądek, brak kłótliwości.


A PiS? Aż 36 procent wyborców uważa, że partia sprawdziła się i rządzi dobrze. Dla 15 proc. najważniejze jest to, że ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego da o zwykłych obywateli oraz wyprowadza Polskę z nędzy. Wreszcie w ocenie 13 proc. badanych wyborców PiS partia ta ma po prostui dobry i wiarygodny program.

mod/pap, fronda.pl