Papież Franciszek wskazał, że chrześcijan rzadko można spotkać radosnych. Wierni częściej prezentująsięz pogrzebową miną – zupełnie tak, jakby zapomnieli, że Zmartwychwstały Chrystus jest z nimi.

Franciszek odniósł się do dzisiejszej Ewangelii, w której czytamy o przyjściu Zmartwychwstałego do uczniów. Ci są „zatrwożeni i wylękli” zamiast się radować.

„To jest choroba chrześcijan. Boimy się radości – mówił Franciszek.

"Lepiej pomyśleć: ‘Tak, tak, Bóg istnieje, ale jest gdzieś tam; Jezus zmartwychwstał i jest gdzieś tam’. Trochę dystansu. Obawiamy się bliskości z Jezusem, choć to ona daje nam radość. W ten sposób można wytłumaczyć istnienie chrześcijan z pogrzebową miną. Wybierają smutek zamiast radości. Poruszają się lepiej nie w świetle radości, ale w mroku, tak jak zwierzęta, które wychodzą tylko nocą, ale w świetle dnia już nic nie widzą. Jak nietoperze. Z odrobiną humoru możemy powiedzieć, że istnieją chrześcijanie nietoperze, którzy wolą mrok od światła obecności Pana”.

Według Radia Watykańskiego Ojciec Święty podkreślił, że przez swoje Zmartwychwstanie Jezus daje nam radość bycia chrześcijanami. Radość bliskości i kroczenia z Nim drogami Błogosławieństw. Franciszek wskazał, że kiedy przejmuje nas lęk i Jezus wydaje się daleko w niebie, warto sobie uświadomić, iż tak naprawdę jest On pośród nas i naszych problemów, trudności i dobrych dzieł. Stąd nasze życie powinno być zawsze dialogiem z Jezusem. My chrześcijanie nie jesteśmy radośni, bo przejmuje nas lęk. Jesteśmy chrześcijanami, „którzy ponieśli klęskę” na krzyżu.

„W moim kraju mawia się, że gdy ktoś oparzy się gorącym mlekiem, to potem płacze na widok krowy – stwierdził Papież.

"A ci sparzyli się dramatem krzyża i powiedzieli: 'Nie, tu się zatrzymamy; On jest w niebie; doskonale zmartwychwstał, ale niech nie wraca ponownie tutaj, bo nie damy rady'. Prośmy Pana, aby uczynił z nami to, co zrobił z uczniami obawiającymi się radości: niech otworzy nasze umysły. ‘Wtedy oświecił ich umysły, aby rozumieli Pisma’. Niech otworzy nasze umysły i pozwoli nam zrozumieć, że żyje, ma ciało, że jest z Nami i nam towarzyszy, że On zwyciężył. Prośmy Pana o łaskę, byśmy nie lękali się radości” – zakończył Ojciec Święty.

pac/radio watykańskie