25.11.15, 13:40

Chodorkowski: Putin to grabarz Wielkiej Rosji

Michaił Chodorkowski, znany na całym świecie rosyjski dysydent, mówił w rozmowie z "Deutsche Welle" o fundamentalnych problemach Rosji. W dużej mierze wynikają z postawy, jaką przyjął Kreml rządzony przez Putina. W ocenie Chodorkowskiego obecna rosyjska władza "nie ma racji bytu".

"Główny problem systemu, na którym opiera się rosyjskie państwo, jest pozbawiona racji bytu władza – jest tylko Putin i jego notowania w sondażach. W efekcie cała armia urzędników państwowych orientuje się według dwóch aspektów. Pierwszy to to, co powie Putin. Drugim jest własna kieszeń" - mówi dysydent. Dodaje, że Putin zajmuje się głównie polityką zagraniczną, a do problemów wewnętrznych przykłada znacznie mniejszą wagę.

Jednak nawet gdy chodzi o politykę zagraniczną, to według Chodorkowskiego brak jest u Putina myślenia strategicznego. "Serwuje mu się kilka wariantów, w jaki sposób można osiągnąć konkretny, taktyczny cel. Sprawa jest prosta. Putin zawsze podejmuje decyzję, która przy zrobieniu następnego kroku da mu jeszcze większe pole do działania. Praktycznie nigdy nie zmienia tej metody" - ocenia.

Dysydent uważa też, że zmiana w Rosji może przyjść dopiero za wiele lat. Nie wie jednak, czy będzie tak na pewno, ani czy on sam odegrwa jeszcze wówczas jakąś rolę. "Nie widzę żadnego harmonogramu nadchodzących zmian w politycznym życiu Rosji. Wspomniałem już, że dla mnie 2022" - powiedział, nawiązując do roku wyborów prezydenckich, w których Putin - zgodnie z konstytucją rosyjską - nie będzie już mógł kandydować. Chodorkowski nie wyklucza jednak, że zmiany nastąpią jeszcze później.

Cała obszerna rozmowa na DEUTSCHE WELLE

kad/Deutsche Welle

Komentarze

anonim2015.11.25 14:17
jaki tam dysydent
anonim2015.11.25 14:44
Czy na prawdę do dzis nie widać w Polsce kim jest ten "dysydent"? Moim zdaniem wystarczy pomysleć, jak w Polsce można było po 89 roku dorobić się błyskawicznie milionów? Otóż w Rosji nie było inaczej! Chodorkowski jest Żydem który chciał Rosję przemienić w jeszcze jedną kolonie USA, tak jak to już się stało z wieloma innymi krajami, oczywiście dla pieniędzy i władzy, no cóż Putin pokrzyżował mu szyki ...świat jest pełen takich desydentów
anonim2015.11.25 18:21
Nie może przeboleć, że Putin wydymał go bez mydła.
anonim2015.11.25 18:25
zrobił się dysydentem, jak go wsadzili za niechęć do dzielenia się ukradzionym majątkiem. Wcześniej bez żenady przyjął wielomiliardowy prezent (bo swoją krwawicą raczej się nie dorobił?)
anonim2015.11.25 22:21
O, "dysydent" dalej w grze.
anonim2015.11.25 22:36
Ten Chazar został wtrącony do ciurmy, ponieważ chciał tak jak nasi słynni Chazarowie, wywieźdź kasę z Rosji i to nie parę groszy, tylko rzeczywiście dużą kasę. Putja oczywiście był innego zdania. Chazar miał szczęście, że żyje. Dzięki staraniom innego Chazara, znanego pod ps. Genscher, został po ok. 10 latach zwolniony. Oj tam, taki parę numerów większy bagsik, czy jak mu tam...