22.03.20, 13:15fot. Chris, lic. CC BY-SA 2.0 via Wikipedia, zdj. edyt.

Chiny i koniec marzeń o wysokim wzroście

Na drastyczne pogorszenie sytuacji gospodarczej w Chinach wskazują zarówno oficjalne dane rządowe, jak i statystyki zagraniczne. W lutym indeks nabywczy menadżerów (PMI) w chińskim przemyśle spadł z 50 do 35,7 pkt, czyli do najniższego poziomu od światowego kryzysu finansowego w 2008 r. (38,8 pkt). Wyraźne spadki nastąpiły również w odniesieniu do produkcji przemysłowej (-13,5%), inwestycji (-24,5%) oraz eksportu (-17,5%) . Wskazane trendy, wespół z paraliżem najważniejszych gospodarek rozwiniętych, oznaczać będą dla Chin i KPCh poważne trudności ekonomiczne i polityczne.

 PMI stanowi jeden z najważniejszych wskaźników obrazujących aktywność finansową podmiotów gospodarczych funkcjonujących na rynku. Władze chińskie po raz pierwszy oficjalnie przyznały, że w okresie styczeń-luty doszło do ograniczenia produkcji w przemyśle o 13,5%. Główną przyczyną spadku były blokady komunikacyjne w Chinach wprowadzone w związku z pandemią, przez co dziesiątki milionów ludzi nie były w stanie powrócić do miejsc zatrudnienia. Znaczna część zakładów produkcyjnych należących do czołowych koncernów (Foxconn, Samsung, Nissang, Renault) zanotowała wielotygodniowe przestoje bądź wykorzystywała jedynie niewielką część mocy przerobowych.
Zamykanie osiedli oraz ograniczenia społecznych interakcji przyniosły ponadto wyraźne spadki w konsumpcji. W sprzedaży detalicznej spadki za styczeń i luty wyniosły 20,5% w porównaniu do sytuacji rok wcześniej. W związku z trudnościami doszło do wzrostu cen dla konsumentów, czego dowodzi wzrost CPI (Consumer Purchasing Index), który w lutym wzrósł o 5,2% w stosunku do 2019 r. Główną przyczyną stały się problemy w transporcie żywności związane z wprowadzonymi blokadami i ograniczonej liczbie dostępnych pracowników. Jednym z najbardziej drastycznych przykładów był wzrost cen wieprzowiny, która w lutym wzrosła o 132% względem ubiegłorocznych cen.

W raporcie z końca lutego 2020 r. ONZ ocenił, że pandemia COVID-19 może kosztować światową gospodarkę nawet 2 biliony dolarów. Jeżeli dojdzie do realizacji scenariusza kreślonego przez Organizację lub jeszcze bardziej pesymistycznego wariantu, jednym z głównych przegranych będą Chiny. Dynamika rozwojowa Państwa Środka wciąż w znacznym stopniu pozostaje uzależniona od eksportu, inwestycji zagranicznych oraz koniunktury na światowych rynkach. Kluczowy dla gospodarki ChRL może okazać się nie tyle spadek konsumpcji wewnętrznej ale paraliż gospodarek Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej, będących głównymi rynkami zbytu dla chińskich towarów. W styczniu i lutym export z Chin spadł o 17,2% w stosunku do roku poprzedzającego. Wówczas epidemia dotyczyła przede wszystkim Chin, jednak w chwili obecnej zyskała ona status pandemii i skłoniła rządy państw zachodnich do wprowadzenia drastycznych środków bezpieczeństwa oraz programów stymulujących. Amerykański FED zdecydował się na obniżenie stóp procentowych do poziomu 0,0%, by zapewnić łatwiejszy dostęp do kapitału, a Biały Dom zapowiedział pakiet pomocowy o wartości sięgającej 1 bln dolarów. Podobne działania podjęte zostaną zapewne przez rządy innych państw co narazi krajowe budżety na poważne koszty. Priorytetem stanie się ratowanie krajowych przedsiębiorstw i miejsc pracy co zapewne przełoży się na ograniczenie importu.

 W dobie daleko posuniętej współzależności gospodarek oznacza to ogromne straty dla chińskiego eksportu i możliwość obniżenia wzrostu gospodarczego poniżej 2%. Tak słaby wynik stanowić będzie poważne wyzwanie dla władz KPCh, które stają w obliczu niekorzystnych trendów demograficznych i rosnących aspiracji konsumpcyjnych klasy średniej. Pesymistycznych prognoz nie można oderwać od strategicznej rywalizacji Chin z USA, która według wszystkich sygnałów przetrwa również pandemię. Spowolnienie gospodarcze stanowi poważny cios dla ChRL, dążących do zdobycia statusu światowego supermocarstwa. Załamanie się perspektyw materialnych może przyczynić się do nasilenia tendencji reformistycznych w Chinach i coraz częstszego podważania mandatu komunistycznych władz. Podstawowym źródłem legitymizacji obecnego systemu była bo przede wszystkim zdolność obecnego przywództwa do zapewnienia awansu materialnego społeczeństwu chińskiemu.

Paweł Paszak

Artykuł pierwotnie ukazał się na stronie think tanku Warsaw Institute.
[CZYTAJ TEN ARTYKUŁ]

Komentarze

Torchwood2020.03.23 7:03
W Chinach będzie wzrost "tylko" 2%. A jaki będzie w Polsce, 5% na minusie?
kt2020.03.22 21:08
Rząd chiński już wygrał: - recesja była nieunikniona, a tak to wirus winny - Hongkong uciszony i przykryty medialnie bo wirus Niestety, to wzmacnia Xi, chyba że spadki będą bardzo dokuczliwe dla przeciętnych ludzi. Ale i to pałami potrafią uspokoić. Dla reszty świata to oddech, bo Chiny już zajeżdżały cały świat swoją ekspansją. Ale ucierpimy wszyscy, Europa może nawet bardziej.
Kwak2020.03.22 16:53
Chiny to wielomilionowy kraj , czyż nie mogą się odbić popytem wewnętrznym, i przy okazji zerwać nareszcie z destrukcyjną polityką depopulacji, ludny kraj to potęga!!! Albo- po co im Europa, czy nie znajdą nowych rynków gdzie indziej
moderator2020.03.22 15:31
Internetowe portale – to miejsca gdzie większość głu-pców „komentuje” notki lub artykuły różnych , na ogół mądrych autorów. Jedną grupą tych komentatorskich zaj-obów to skrajni lewaccy debile lub bezrozumne świry, bluzgający jedem, nienawiścią i wulgaryzmami ! Ci są nieuleczalnymi osobnikami. Zaliczam do nich, m.in. Piotr Nowak, Leszek, katolik, Urszula, Marek, Pisbusters, Marcin.., BOGAnieMA, Katolicka Kretynizacja Polski ... Drugą grupę stanowią osoby, którym głównie TVN wyprał mózgi do tego stopnia, że oni zło mylą z dobrem, prawdę z kłamstwem i fakty z propagandą. Ich myślenie jest ograniczone, a uważają, że to właśnie oni mają rację, ba, są nawet dumni ze swoich komentatorskich wymiocin. Członkowie tej grupy są wprawdzie uleczalni, ale jeśli poddają się terapii psychiatrycznej, to będzie ona trwała długo. Natomiast czytam komentarze tych o prawicowych pogłądach i stwierdzam, że są merytoryczne, logiczne, poparte faktami i prawdą. I do tych właśnie ludzi kieruję apel ! Nie czytajcie „komentarzy” osób z wymienionych powyżej grup, a jeśli już przeczytacie – to ignorujcie te wymioty i nie komentujcie, bo naprawdę nie warto zaśmiecać sobie głowy taką „twórczością” !!!
trucker2020.03.22 14:55
Czerwona zaraza wloczy sie po Frondzie , wloczac sie skowyczy.
prosty2020.03.22 14:37
Kluczowe pytania to jak długo potrwa pandemia z takimi ograniczeniami jak dziś,ile komu spadnie PKB w tym i następnym roku, z jakim zadłużeniem państwa wyjdą po pandemii, jak przeorganizuje się gospodarka. Chiny najprawdopodobniej sobie poradzą, pytanie, czy poradzą sobie państwa europejskie, strefa euro, system bankowy. Najbardziej ucierpi część sfery usług, wzrost bezrobocia i zadłużenia może pogrążyć duże i już zadłużone mocno gospodarki UE: Włochy i Francję. Tsunami na instrumentach pochodnych, dziś o zasięgu wielokrotnie większym niż realna gospodarka, może położyć system bankowy, na czele z niemieckim Deutsche Bankiem. Tu EBC nie pomoże, za mały jest. Jak z kryzysu wyjdzie Polska? Trzeba tak działać, aby stracić mniej niż inni i mieć lepszy start. To, czy spadniemy 5% czy 10% nie ma znaczenia.
Piotr13132020.03.22 15:37
Chiny sobie poradzą. Chiny mają ogromne zasoby pieniądza, obligacji, akcji które są zamrożone w skarbcach. Po tym jak epidemia się skończy to Chiny uruchomią te środki na ratowanie gospodarek europejskich przejmując je. Szykujmy się na powrót komunizmu, czerwony smok opanuje Europę.
prosty2020.03.23 7:57
Nie Chiny. Artykuł obok: Niemcy wpompują 822 mld euro na wsparcie swojej gospodarki. Część pójdzie oczywiście na socjal, reszta wzmocni niemieckie firmy przygotowując je do działań na przeoranym koronawirusem rynku europejskim.
Styki2020.04.13 20:48
1260 dni
Wyższość wieprzowiny nad 5G!2020.03.22 14:24
Jakie to szczęście, że Polska jest producentem żywności, nie tylko na własne potrzeby. Ta wyśmiewana przez wszystkie "wannabe europejskie" mendy z kołchozów i czworaków Polska już teraz z głodu nie padnie. Chiny padną, Niemcy padną, etc.
JanP2020.03.22 14:14
Coś mi się wydaje, że będziemy zazdrościli Chinom na koniec roku ich PKB.
Nie tylko Chin...Kelkeszos2020.03.22 14:12
Wprawdzie jako negacjonista zostałem w pierwszych zdaniach zniechęcony do czytania notki, a także do jej komentowania. Zdecyduję się jednak, bo rzeczywiście problem jest ciekawy, ze względu nadzwyczajność sytuacji, traktowanej przeze mnie jako wielki społeczny eksperyment. Nadal twierdzę i zdania raczej nie zmienię, że choć sam wirus i spowodowana przez niego choroba są problemem medycznym, o tyle wywołane nim skutki społeczne, są w lwiej części kreacją medialną. Ta sytuacja ma oczywiste konsekwencje w postaci sprowadzenia wielu elementów naszego życia do absolutnych pryncypiów. Pewne rzeczy możemy obejrzeć takimi jakimi są, bez konieczności przebijania się przez warstwę medialnego piasku i mgły. Jeszcze wczoraj dyskutowaliśmy o podatku na mięso , bo jego produkcja niszczy klimat, dziś zobaczyliśmy jak to mięso momentalnie zniknęło z półek, w sytuacji zagrożenia. Możemy też w końcu przekonać się, czym jest społeczeństwo. "Społem" - razem, czyli społeczeństwo to wspólnota, forma zbiorowego przeżywania życia. Człowiek musi być dla człowieka wsparciem, teraz jest zagrożeniem. Nie zbliżaj się, bo możesz mnie zarazić. Nie wychodź z domu bo stanowisz zagrożenie dla innych. To jest stan demontażu więzi. Oczywiście uzasadniony epidemią, ale jak długo to może trwać? Niedługo. Ludzie podzielili się na tych, których osobista praca jest niezbędna, nie mogą jej wykonywać zdalnie i ponoszą w związku z tym największe ryzyko, ale tak się dziwnie składało, że to akurat kategoria najgorzej opłacana i w hierarchiach dochodowych stojąca najniżej: lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, ekspedientki, kasjerki, kierowcy, kurierzy etc. Ci stojący na najwyższych szczeblach drabiny dochodowej, opuścili swoje szklane pałace, jeśli pracują to zdalnie, ale braku ich pracy akurat nikt nie dostrzega. Prawdziwy trud ( na szczęście poza rolniczym ) Europa wysłała do Azji, a sama skoncentrowała się na bieganiu z pustymi taczkami, na których napełnienie nie miała czasu. Niestety przekonaliśmy się, że sztuka rządzenia, to wielka umiejętność. Nie przejmowaliśmy się tym zbytnio, głosując na medialne kreacje, na ludzi walczących jak buldogi o gumową kość. Teraz okazało się, że polityka jest rzeczą poważną, bo to ona decyduje o tym, czy możemy być społeczeństwem czy nie. Okazuje się, że polityk to człowiek zobowiązywany do podejmowania decyzji o zatrzymywaniu państwa i atomizacji społeczeństwa,jak i o jego ponownym uruchomieniu i przywróceniu międzyludzkich relacji. I tu musi umieć ważyć racje. I to racje życia, śmierci, możliwości utrzymania, czy edukacji milionów ludzi. Tak w istocie świat się powinien zmienić. Powinien się oprzeć na prawdzie i odpowiedzialności za wspólnotę. Ale się nie zmieni. https://www.salon24.pl/u/beem-deep/1029737,czy-ludzkosc-zarzadzana-jest-racjonalnie#comment-18099965
Sex portal2020.03.22 14:12
Chcesz się umówić na SZYBKI SEKS BEZ ŻADNYCH ZOBOWIĄZAŃ? Legendarny portal otworzył ponownie rejestracje. To najstarszy portal erotyczny do umawiania. Tysiące zweryfikowanych profili i lata doświadczenia na rynku czynią serwis numerem jeden! www.xlove.com.pl
Moja rada Jude, nie kupuj zielonych bananów!2020.03.22 14:12
NIE BADZ OBOJETNY, Żydzie wyklęty ...aaa_ ... ty Klapafuckyousz pisze: - "A teraz … głośno pierdzę, aby zagłuszyć kaszlnięcie." - I kto takich wpuścil do chrześcijańskiej Europy i Polski?! Klapafuckyousz sobie marzy: - "Ja już się zapisałem na naukę mandaryńskiego." - Ty Jasiu, a ile ty masz lat zgedzie? Osiem dych ci stuka!
NiechŻyjePiS2020.03.22 14:08
Idźmy wszyscy na wybory zróbmy to dla naszego prezesa i dobra PiSu, choć po wyborach prawdopodobnie zginie więcej ludzi na korona wirusa jak w Oświęcimiu ale na to poświęcenie nasz Prezes zasługuje
Urszula2020.03.22 14:07
A jaki będzie wzrost w Polsce? Ujemny? Czemu o tym cicho? Chiny sobie poradzą skoro poradziły sobie z rewolucją kulturalną, gorzej z Polską i to powinno nas martwić, a nie wzrost w Chinach.
Topek2020.03.22 15:30
Urzula, a jak wyjdzie na tym "raś" ? Autonumia abo pierdziel ?!
Ben2020.03.22 14:00
I tak durny Tencent będzie zyskiwał. Najpierw kupi Disney, potem ActiVision-Blizzard i będzie kolejna fala gniotów. Tym razem zmodyfikowanych na potrzeby Chin.
cogito ergo dubito2020.03.22 13:59
a katopedofile polskie beda rosly i matrzyly o gwalceniu polskich dzieci? A Polska bedzie rosla w sile a katopedofile beda zyly dostatnio?
pistoleto2020.03.22 13:58
gdzie podziali się dewianci dymacze biedronia i śmiszka i lewackie przepoczwarzone świnie neomarśiści ekolodzy cicho jakoś
kornik2020.03.24 2:02
Kudłaty wrócił do lasu i do drzewa się przywiązał.
Newsroom2020.03.22 13:40
A co z Rosją hihihihahahahah
robert2020.03.22 15:37
Rosja to żyjący trup.nie wiem dlaczego tylu rodaków się jej tak boji
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.03.22 13:35
Chiny się pierwsze podniosą. Europa i USA dopiero zaczyna gospodarczo upadać. Na finiszu, za kilka miesięcy, Chiny zyskają. Ja już się zapisałem na naukę mandaryńskiego.
Tadeusz2020.03.22 22:50
Ja na razie jem mandarynki
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.03.23 1:22
Mam nadzieję, że nie klementynki. Bo to hybryda. A KK nie lubi mieszania gatunków. Co ciekawe i śmieszne to księdzu, na początku XX w udało się pomyślnie skrzyżować (oj ci katolicy, ciągle to krzyżowanie) pomarańczę chyba z pamelo. Ten ksiądz nazywał się Klemens Rodier. Te klementynki to właśnie od jego imienia. Fuuuuuj hybrydy, fuujjj.
Tomasz Kopertnik Powiatowy2020.03.22 13:31
Lewactwo jest najgorszą ideoologią która zdarzyła się światu-IRA,ETA Bader Mainhoff,Adolf Hitler,Józef Stalin,PZPR,SB,UB i Milicja Obywatelska,czy Platforma Obywatelska już nie pamiętam.
abandon all hope2020.03.22 13:30
Jak rozumiem wasz bóg najpierw zsyła zarazę, a później ma was od zarazy uratować bo włączyliście na najwyższe obroty wasze młynki modlitewne?
Piotr Nowak2020.03.22 15:29
Zarazę spowodowały komuchy w Chinach, p prostu wymknął im się z wojskowych laboratoriów. Natomiast polskie komuchy bardzo oczekiwały tego wirzsa z myślą, że załatwi on PIS. Stało się jednak odwrotnie ! Kidawa ma już tylko 15% poparcia i nawet Jachira ją krytykuje, a PO pomału szykuje sztandar do wyprowadzenia !
abandon all hope2020.03.22 16:03
Komuchy ci się wys*ały na twój głupi łeb. The analysis of public genome sequence data from SARS-CoV-2 and related viruses found no evidence that the virus was made in a laboratory or otherwise engineered. https://www.sciencedaily.com/releases/2020/03/200317175442.htm
robert2020.03.22 15:35
Zarazę spowodowała szatańska ideologia:GLOBALIZM!! Bez globalizmu nie byłoby pandemii.
Marek212020.03.22 13:20
Ale za to Polsce będą wg Frondy kłaniać się wszystkie narody.. Nam jakieś lewackie PKB nie jest do tego potrzebne!
jojo2020.03.22 15:09
Za to mamy bolszewickie PKB.
anonim2020.03.22 13:19
Jest szansa że pozbędziemy się lewactwa z Fronda.pl !!! Blogowe mendy pierwsze pójda w piach !!! Oto lista kolejność dowolna do wora i do piachu z nimi !!! 1. Po 11 nie pierrdol 2. Albercik obciągacz homosiów 3. Stachu i inne jego wcielenia 4. Nowak posuwacz Agnieszki Dz. 5. Błaszczakowa- pomywaczka z Holandii 6. Orszulka stara krempa z Katowic 7. Agnieszka Dz(iwka) Nowaka 8.Debilny gej pederasta 9. Katolicka kretynizacja-skretyniały dureń 10. Iza- pewnie posiadająca wacusia 11,......dopisujcie
plus2020.03.22 13:24
12 Dumny lewak i gej
Maria Blaszczyk2020.03.22 13:44
My też - jak ktoś z wymienionych się nie zgadza, proszę zgłosić votum separatum - życzymy Ci wszystkiego najlepszego. Dużo zdrowia, zwłaszcza psychicznego, daru odróżniania prawdy od konfabulacji i pogody ducha. Jeszcze - to już moje osobiste życzenia - zrozumienia tego, co rozumieją kilkulatki - że chamski nawyk przekręcania nazwisk to coś, co świadczy tylko przekręcającym. Miłej niedzieli.
Urszula2020.03.22 13:59
Nie zrozumie, szkoda zachodu. Przecież to pismatoł.
Albert2020.03.22 14:09
Popełniasz jeden podstawowy błąd - zapominasz, z kim rozmawiasz. Z prostymi ludźmi trzeba prostym językiem. Góra 3-4 wyrazy na zdanie, nie używać słownictwa spoza zakresu podstawówki (najlepiej klas 1-6, bo wyżej mało któremu udało się wyjść. Ci, którzy dali radę ukończyć szkołę podstawową, od razu tytułowani są "ks. prof."). Jeśli chcesz coś bardziej dobitnie przekazać, to trzeba uciec się do słownictwa nieparlamentarnego, którym tak obficie katolicy uzupełniają braki językowe od poniedziałku do soboty włącznie i w niedzielę do 12:00 i od 13:00. Dostosuj przekaz do odbiorców - inaczej nie zrozumieją. Chociaż podejrzewam, że racji stanowienia specyficznej grupy docelowej, po dostosowaniu tego przekazu - także go nie zrozumieją.
Tadeusz2020.03.22 22:48
Choćbyś się zesrał na rzadko,ciemność widzę Albercik.
Albert2020.03.23 10:33
Stuprocentowe potwierdzenie tego, co napisałem.
Piotrek2020.03.22 15:04
Dolaczam sie do zyczen Pani Marii. I zgadzam sie z nia w 100%. Przekrecanie nazwisk, pomowienia, zwykle chamskie ublizanie, przekonanie o anonimowosci swiadcza o twojej kulturze osobistej - a dokladnie o jej braku.
Albert2020.03.22 14:04
Ach te katoćwoki, jakie to mocne w pysku w Internecie... a tymczasem w świecie realnym chłopaczki z Młodzieży Wszechpolskiej chodza trójkami naskakując na cherlawych okularników (trójkami, bo w pojedynkę oklep od niego zbiorą), a na marszach równości zaczepiają tylko emerytów i dzieci.
trucker2020.03.22 15:01
Biedaczku umyslowy Twoje gdakanie niczego nie zmieni ,lewactwo obumiera jak chwasty po potraktowaniu azotoxem .
Piotrek2020.03.22 15:08
Moze najpierw sie dowiedz do czego ten srodek sluzyl, inaczej twoje nieuctwo jedynie cie osmieszy.
Albert2020.03.22 15:16
U was na kółku różańcowym wszyscy tacy rozgarnięci, czy to ty stanowisz prawdziwą oazę debilizmu wśród niepełnosprawnych intelektualnie?
Agnieszka Dz. 2020.03.22 15:18
Życzę zdrowia Tobie i Twoim bliskim. I wszystkim prawdziwym, pobożnym katolikom, którzy ochoczo dali Ci tu łapkę w górę. Trzymajcie się ciepło, trudny czas przed nami.
Brutus2020.03.22 15:23
Jako ze lekcje religii też są odwołane to zalecam moim dzieciom by uczyły sie katolickiej miłości z Frondy,, a nich czytają komentarze by wiedzieć jak byc dobrym katolikiem
robert2020.03.22 15:40
Nr.8 jakoś ostatnio zniknął.Czyżby wirus dokonał ostatniej sprawiedliwości?
Army of the 12 Monkeys2020.03.22 13:18
Piąty dzień z rzędu wzrasta liczba nowych zachorowań w Chinach, tydzień temu było 10 dzisiaj 46. ####################################### "To, że epidemia nie zatrzyma się we wschodniej Azji i rozleje się po Europie, wiadomo było od połowy lutego, gdy pojawiły się pierwsze zachorowania w północnych Włoszech. Był czas, by zgromadzić choćby podstawowy sprzęt ochronny – maski, rękawice, kombinezony, a także przygotować szpitale na epidemię. Wiadomo, że w kryzysowych sytuacjach czas ma kluczowe znaczenie. Zaniechanie obciąża ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, który teraz zyskuje popularność, gdyż smutnym głosem obwieszcza, że zaraza będzie się rozszerzała. Na te smutne oczy ministra Szumowskiego dają się nabrać nawet rozsądni ludzie, co stwierdzam po komentarzach w mediach i na Facebooku. W lutym rząd zajęty był kwestią dofinansowania swojej tuby propagandowej kwotą 2 mld zł. W ferie zimowe tysiące Polaków odwiedziło włoskie Alpy, a wielu zahaczyło o objęte epidemią Mediolan i Turyn. Dlaczego rząd, którzy przed tygodniem zamknął granice, paraliżując transport i handel zagraniczny, miesiąc wcześniej nie zakazał lotów do północnych Włoch? Dlaczego nie wydał przynajmniej komunikatu, że podróże do krajów, w których wystąpiły przypadki choroby, są niebezpieczne? Nie wykorzystał swojej tuby propagandowej, by ostrzec zawczasu Polaków." Witold Gadomski
Bianka2020.03.22 13:56
To, że wzrasta liczba zachorowań to wina przyjezdnych z Europy, którzy uciekają przed epidemią bo obecnie w Chinach jest bezpieczniej pod każdym względem. Z tym Chiny też sobie poradzą. Tam, jeśli jest kwarantanna to 100- procentowa, wszyscy stosują się do zakazów. Co innego w Polsce. Choć większość społeczeństwa zachowuje się rozsądnie to jednak jest około 20% takich, którzy całkowicie lekceważą tę groźną sytuację z jaką mamy teraz do czynienia. Na naszą zgubę, niestety. Wystarczy popatrzeć co się dzieje we Włoszech czy Hiszpanii gdzie też lekceważono zagrożenie i wyciągnąć wnioski.
trucker2020.03.22 15:03
Baboon na drzewo.
Cogito ergo sum2020.03.22 13:18
"Modlitwy" Balcerowicza zostały wysłuchane ale w Chinach. Teraz "demokraci" proszą aby wirus wybił PiS.
Piotrek2020.03.22 15:20
O Chiny raczej bym sie nie martwil, kiedy u nas wielkimi krokami nadciaga ogromny kryzys. Przez te pare lat PiS rozdawal pieniadze na prawo i lewo - byle w kolejnych wyborach zdobyc glosy. Pannie glupiej skonczyla sie oliwa - a nadszedl pan mlody.
moderator2020.03.22 15:23
Opppps ! Uwaga debil na Portalu ! Proszę nie komentować ! Tego „komentarza” nie likwiduję celowo, ku przestrodze, co ludzie bez rozumu mogą tworzyć mając do dyspozycji internet i umiejętność ograniczonego pisania.