23.11.18, 11:40

Chińczycy wystrzelą w kosmos sztuczny księżyc

Chińczycy planują wystrzelenie w kosmos... sztucznego księżyca. Brzmi to zagadkowo, ale satelita, który ma być ośmiokrotnie jaśniejszy od prawdziwego, będzie oświetlać miasto Chengdu na południowym zachodzie Chin. Miasto jest zamieszkiwane przez około 10 mln osób. Według Chińczyków satelita ów pozwoli zaoszczędzić w ciągu 5 lat równowartość 11 mld złotych.

Chiński sztuczny księżyć będzie w stanie oświetlić teren o stosunkowo niewielkiej średnicy - według różnych szacunków mowa o okręgu o średnicy od 10 do 80 kilometrów.

Nie wiadomo z czego zostanie skonstruowany ów księżycowy satelita; badania nad wystrzeleniem takiego obiektu prowadzone są jednak już od lat, a projekt ma zostać zrealizowany w ciągu najbliższych kilkudziesięciu miesięcy, być może już w roku 2020.

Podobne inicjatywy podejmowano już w przeszłości. Rosyjanie wystrzelili ponad 20 lat temu w kosmos satelitę, który odbijał światło słoneczne, kierując je w stronę ziemi. Z kolei Norwegowie w 2013 umieścili nad swoim miastem Rjukan sterowane komputerowo lustra, które doświetlają rynek miejski.

mod/buisness insider