Cenzura na Facebooku. Minister Cieszyński zapowiada kolejne działania - zdjęcie
14.01.22, 14:59Fot. screenshot - YouTube (Janusz Jaskółka)

Cenzura na Facebooku. Minister Cieszyński zapowiada kolejne działania

17

W Sejmie odbyło się dziś spotkanie ekspertów, przedstawicieli klubów poselskich i KPRM na temat cenzury w mediach społecznościowych. Na konferencji prasowej wystąpił pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński, który opowiedział o działaniach podejmowanych przez rząd w związku z agresywną cenzurą gigantów internetowych.

5 grudnia Facebook zablokował profil Konfederacji obserwowany przez 671 tys. użytkowników. Powodem miało być naruszenie „standardów społeczności” i złamanie regulaminu w związku z publikacjami na temat pandemii koronawirusa. Politycy Konfederacji nie zgadzają się z tymi zarzutami i wskazują, że internetowy gigant łamie prawo oraz ingeruje w wolność debaty politycznej w Polsce

Działania w tej sprawie natychmiast podjęła Kancelaria Premiera. Dziś o szczegółach tych działań opowiedział minister Janusz Cieszyński.

- „Dostaliśmy w ubiegłym tygodniu informacje, że profil Konfederacji zostanie zdjęty przez Facebooka. Ten profil został zdjęty po kilku godzinach, polski rząd przekazał już do firmy Meta informacje na temat tego, że nie zgadzamy się z takim podejściem”

- powiedział.

Zaznaczył, że nawet gdyby rzeczywiście na profilu pojawiły się jakieś „dezinformujące” treści, to Facebook mógłby te treści oznaczyć lub je usunąć.

- „Platforma nie przedstawiła ani konkretnych postów, które były przyczyną usunięcia konta ani w transparentny sposób nie przekazała opinii publicznej, dlaczego taka decyzja została podjęta. My się temu stanowczo sprzeciwiamy, uważamy, że tak być nie powinno”

- wskazał minister.

Zapowiedział, że rząd będzie kontynuował prace nad ustawą gwarantująca wolność słowa w Internecie, którą zaproponowała Solidarna Polska. Na arenie europejskiej natomiast Polska włącza się w prace nad aktem o usługach cyfrowych DSA.

- „To się spotkało z dobrym przyjęciem wśród wszystkich członków klubów parlamentarnych, którzy zabrali głoś podczas dzisiejszego spotkania w tej kwestii. Cieszę się, że jest zrozumienie, dlatego mam nadzieję, że to pozwoli wypracować jakieś wspólne stanowisko, które będzie jeszcze bardziej wzmacniało stanowisko Polski w pracach nad DSA”

- podkreślił.

kak/300polityka.pl, DoRzeczy.pl

Komentarze (17):

Filip2022.01.14 19:11
Rezygnacje lekarzy. Z Rady Medycznej odchodzi większość ekspertów. Trzynastu z siedemnastu członków Rady Medycznej złożyło na ręce premiera rezygnację z doradzania rządowi w sprawie epidemii - podała Polska Agencja Prasowa. Wcześniej o takiej ewentualności pisał "Dziennik Gazeta Prawna". Z Rady odchodzą m.in. prof. Robert Flisiak, prof. Krzysztof Simon, prof. Krzysztof Pyrć czy dr Konstanty Szułdrzyński. Z Rady Medycznej odchodzi większość jej członków. Lekarze wydali oświadczenie, pod którym podpisali się prof. Robert Flisiak, prof. Magdalena Marczyńska, prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, prof. Radosław Owczuk, prof. Iwona Paradowska, prof. Miłosz Parczewski, prof. Małgorzata Pawłowska, prof. Anna Piekarska, prof. Krzysztof Pyrć, prof. Krzysztof Simon, dr Konstanty Szułdrzyński, prof. Krzysztof Tomasiewicz i prof. Jacek Wysocki. "Tolerancja zachowań środowisk negujących zagrożenie COVID-19" W piśmie wskazano, że decyzja zapadła z uwagi na "brak wpływu rekomendacji na realne działania" i "wyczerpanie się dotychczasowej współpracy". "Jako Rada Medyczna byliśmy niejednokrotnie oskarżani o niedostateczny wpływ na poczynania Rządu. Jednocześnie obserwowaliśmy narastającą tolerancję zachowań środowisk negujących zagrożenie COVID-19 i znaczenie szczepień w walce z pandemią, czego wyrazem były również wypowiedzi członków Rządu lub urzędników państwowych" - napisało 13 członków rady.
Tego we Frondzie nie ma.2022.01.14 18:44
Afera e-mailowa. "Co mamy na Broniarza? Możliwe kierunki ataku". Pokazanie politycznego zaangażowania szefa ZNP i jego politycznego powiązania z Koalicją Europejską — taki cel wskazał szef biura prasowego PiS Krzysztof Wilamowski, proponując emisję materiału w mediach, który skupiony byłby na Sławomirze Broniarzu. Z kolejnych ujawnionych wiadomościach ze skrzynki e-mailowej Michała Dworczyka dowiadujemy się, że obóz rządzący planował "atak" na szefa ZNP, gdy w 2019 r. w Polsce mieliśmy do czynienia ze strajkiem nauczycieli.
Anonim2022.01.14 17:05
A cenzura w TV PiS mu nie przeszkadza. Hipokryzja do kwadratu.
#info2022.01.14 16:39
PiS w CBOS poniżej 30 procent to już zapowiedź katastrofy. ——————————————————————————————————————————————————————————— Jak wam nie odpowiada amerykański #fb, to korzystajcie z rosyjskiego #vk.
matis892022.01.14 16:18
Za mamlasów POPIS sieć BIEDRONKA też dyskryminuje i segreguje Polaków. Jesteś lepszym Polakiem gdy posiadasz Kartę Biedronka. Wtedy dostaniesz taniej te same produkty, niż gorsi Polacy. Kiedy te mamlasy wezmą się za BIEDRONKĘ dyskryminującą i segregującą Polaków ??????????????????????????????
matis892022.01.14 16:09
Okazuje się to Fejsbuk posiada w Polsce więcej władzy niż partia POPIS nie decydująca o niczym istotnym z lewackimi przybudówkami. Kto jeszcze posiada decyzyjną władzę nad Polską. Na pewno koncerny farmaceutyczne. Kto jeszcze. Na pewno Bruksela, Niemcy i Rosja. Ostatnio okazało się też że nawet takie Czechy pozwalają sobie pluć na Polskę, gdy zobaczyli że w Polsce sejm, parlament nie posiada żadnej władzy.
jle_ffm2022.01.14 15:56
Jak widzę Cieszyńskiego to jakbym te respiratory niedostarczone też widział . A już nie wspomnę od tych mln nie zwróconych od handlarza bronią. Taka Wolska.
Anonim2022.01.14 16:25
Oj tam, oj tam, grunt, że w sondażach dobrze.😁😁😁
Po 11 ...2022.01.14 15:41
No właśnie, FB powoła się na klauzulę sumienia, wolność gospodarczą i obrazę uczuć. I co? Zatkało kakao? Tak, karma wraca, wy zidiociali na prawicy katozboczki.
Po 11 ...2022.01.14 15:38
Macie własnego FB: https://albicla.com/. Po co się pchacie na amerykański serwis społecznościowy? Walczycie z amerykańskimi mediami, a potem się dziwicie, że was banują?
Buhahahahahhaaa 😁😂🤣😂😁2022.01.14 15:31
Już widzę te panikę na Kremlu po oświadczeniu tego Biedronia bęcwała, że miał intymne spotkania z Putinem. Zrobią Putinowi głęboka lewatywę w Instytucie im. Rectum Lenina i Złamanego Ch uja Stalina. Po lewatywie oczywiście wrzucą plemniki Biedronia do kibla i spuszczą wodę.😁😁😁
Anonim2022.01.14 15:39
Naśladownictwo najszczerszym komplementem 😁😁😁
Anonim2022.01.14 16:52
Fajna macie fantazje w tych Tworkach
robaczek2022.01.14 15:24
FB powołuje sie na KLAUZULE SUMIENIA ;] .................................... tutaj nie dziala miśki ???? FB to przeciez prywatna firma ;] ................................ zakłamane powiatowe cwaniaczki pisowskie ;]
MaxFiend2022.01.14 15:23
Meta na pewno już trzęsie portkami bo zrugał ją polski zarząd nieuków i nieudaczników :-D
A co słychać myster cmok_wawelski2022.01.14 15:26
U Obamacare?
Anonim2022.01.14 15:18
Buhahahahahhaaaaa 😁😂🤣😂😁 Już widzę te panikę w siedzibie Facebooka po oświadczeniu tego PiSdzielskiego bęcwała.... Zrobią z jego oświadczeniem to co z poprzednimi - wrzucą do kibla i spuszczą wodę.😁😁😁