W Sejmie odbyło się dziś spotkanie ekspertów, przedstawicieli klubów poselskich i KPRM na temat cenzury w mediach społecznościowych. Na konferencji prasowej wystąpił pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński, który opowiedział o działaniach podejmowanych przez rząd w związku z agresywną cenzurą gigantów internetowych.

5 grudnia Facebook zablokował profil Konfederacji obserwowany przez 671 tys. użytkowników. Powodem miało być naruszenie „standardów społeczności” i złamanie regulaminu w związku z publikacjami na temat pandemii koronawirusa. Politycy Konfederacji nie zgadzają się z tymi zarzutami i wskazują, że internetowy gigant łamie prawo oraz ingeruje w wolność debaty politycznej w Polsce

Działania w tej sprawie natychmiast podjęła Kancelaria Premiera. Dziś o szczegółach tych działań opowiedział minister Janusz Cieszyński.

- „Dostaliśmy w ubiegłym tygodniu informacje, że profil Konfederacji zostanie zdjęty przez Facebooka. Ten profil został zdjęty po kilku godzinach, polski rząd przekazał już do firmy Meta informacje na temat tego, że nie zgadzamy się z takim podejściem”

- powiedział.

Zaznaczył, że nawet gdyby rzeczywiście na profilu pojawiły się jakieś „dezinformujące” treści, to Facebook mógłby te treści oznaczyć lub je usunąć.

- „Platforma nie przedstawiła ani konkretnych postów, które były przyczyną usunięcia konta ani w transparentny sposób nie przekazała opinii publicznej, dlaczego taka decyzja została podjęta. My się temu stanowczo sprzeciwiamy, uważamy, że tak być nie powinno”

- wskazał minister.

Zapowiedział, że rząd będzie kontynuował prace nad ustawą gwarantująca wolność słowa w Internecie, którą zaproponowała Solidarna Polska. Na arenie europejskiej natomiast Polska włącza się w prace nad aktem o usługach cyfrowych DSA.

- „To się spotkało z dobrym przyjęciem wśród wszystkich członków klubów parlamentarnych, którzy zabrali głoś podczas dzisiejszego spotkania w tej kwestii. Cieszę się, że jest zrozumienie, dlatego mam nadzieję, że to pozwoli wypracować jakieś wspólne stanowisko, które będzie jeszcze bardziej wzmacniało stanowisko Polski w pracach nad DSA”

- podkreślił.

kak/300polityka.pl, DoRzeczy.pl