Cela plus: Wielka akcja CBŚP i ABW w 8 województwach. Przejęto materiały wybuchowe, broń i narkotyki - zdjęcie
21.04.21, 06:20Fot. cbsp.policja.pl

Cela plus: Wielka akcja CBŚP i ABW w 8 województwach. Przejęto materiały wybuchowe, broń i narkotyki

8

Przejęcie materiałów wybuchowych i ich prekursorów, substancji chemicznych oraz mieszanin pirotechnicznych, jak również 10 samodziałowych urządzeń wybuchowych, 2 jednostek broni oraz marihuany, to efekt ostatnich działań CBŚP. W akcji przeprowadzonej na terenie 8 województw wzięli udział policjanci CBŚP, funkcjonariusze ABW, minerzy-pirotechnicy z SPKP, eksperci z CLKP i laboratoriów kryminalistycznych KWP, a także policjanci z miejscowych jednostek Policji.

Policjanci z Wydziału do Zwalczania Aktów Terroru Centralnego Biura Śledczego Policji, wspólnie z funkcjonariuszami z zarządów terenowych CBŚP, przeprowadzili kolejną akcję i sprawdzili wytypowane osoby, które mogły nielegalnie wytwarzać mieszaniny pirotechniczne i posiadać prekursory materiałów wybuchowych.

Ponad 90 funkcjonariuszy przeszukało 25 posesji i mieszkań, na terenie województw: pomorskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, wielkopolskiego, śląskiego oraz mazowieckiego.

Akcja została przeprowadzona przez CBŚP i funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, wspólnie z ekspertami z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji i Komend Wojewódzkich Policji, jak również policyjnymi pirotechnikami z Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji, przy wsparciu miejscowych jednostek Policji. W działaniach został wykorzystany specjalistyczny sprzęt używany przez pirotechników CBŚP, m.in. analizatory materiałów wybuchowych.

Podczas akcji funkcjonariusze przejęli kilogram materiałów wybuchowych, 4 kg mieszanin pirotechnicznych, ponad 20 kg sypkich i blisko 35 l płynnych prekursorów materiałów wybuchowych. Zabezpieczono także 75 kg substancji chemicznych mogących posłużyć do wytwarzania materiałów wybuchowych, jak również 10 sztuk samodziałowych urządzeń wybuchowych. Policjanci przejęli również 2 jednostki broni palnej, 3 paralizatory i marihuanę.

Zabezpieczone w trakcie działań substancje chemiczne zostaną poddane szczegółowym badaniom przez biegłych. Na podstawie ich ekspertyz zostanie podjęta decyzja o przedstawieniu zarzutów osobom, u których je zabezpieczono.

Warto podkreślić, że gotowe mieszaniny pirotechniczne oraz ich prekursory ze względu na swoje właściwości są bardzo niebezpieczne, a ich wytwarzanie, użycie lub nawet samo przechowywanie może stwarzać ogromne zagrożenie dla życia i zdrowia wielu osób oraz mienia w wielkich rozmiarach.

Zgodnie z kodeksem karnym wytwarzanie lub obrót substancjami, materiałami i urządzeniami niebezpiecznymi bez wymaganych zezwoleń jest zabroniony. Osoba posiadająca takie substancje może odpowiadać za sprowadzenie niebezpieczeństwa katastrofy lub zdarzenia określonego w art. 163 kk. Przestępstwo to jest zagrożone karą do 8 lat pozbawienia wolności.

CBSP.policja.pl

Komentarze (8):

JM2021.04.21 8:35
Po raz kolejny zadaje pytanie: dokąd internauci muszą udowadniać, że nie są robotami. Czy nie lepiej zadać pytanie: czy nie jesteś wielbłądem? Te zabawy już stały się nudne i denerwujące. Może niedługo trzeba będzie podawać imię, nazwisko i adres, a może jeszcze numer konta? Wstręt człowieka ogarnia. Ten dureń co to wymyślił może z tego zrezygnuje.
JM2021.04.21 8:30
Od razu na gilotynę, bo ta szarańcza gotowa chyba do działań na wzór islamskich zamachowców. Nad takimi litości nie powinno być
Anonim2021.04.21 7:23
kacap to morderca i bandyta
Po 11 ...2021.04.21 7:17
"2 jednostek broni oraz marihuany" --- ale ile jednostek marihuany?
Grizzly2021.04.21 7:07
SoNd pewnie wypuści!
wacek2021.04.21 6:54
szkoda można było je wykorzystać do walki z psami milicyjnymi czerwonych z pisu i jego herszta czerwonego pokraki z żoliborza
Anonim2021.04.21 6:31
Czyzby kacapscy agenci sie aktywizowali ?
Pisowiec2021.04.21 7:06
To możliwe. konfederaci podnoszą łby. Polacy murem za rządem!!! Musimy być czujni, wróg nie śpi!!!