Cela plus: Potężne uderzenie CBŚP w nielegalny handel bronią. Przejęto niemal 300 sztuk i zatrzymano 7 osób - zdjęcie
17.06.21, 08:30fot. cbsp.policja.pl

Cela plus: Potężne uderzenie CBŚP w nielegalny handel bronią. Przejęto niemal 300 sztuk i zatrzymano 7 osób

7

Rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej, 7 osób zatrzymanych, blisko 30 przeszukań i przejęcie 286 sztuk broni, a także 3 tys. sztuk amunicji, to efekt zmasowanej akcji CBŚP, pod nadzorem PK. W działaniach wzięło udział ponad 100 policjantów, w tym funkcjonariusze z wielu zarządów terenowych biura oraz policyjni kontrterroryści, pirotechnicy i biegli. Zatrzymani są podejrzani o posiadanie, przerabianie i handel bronią palną, w tym 4 osobom zarzuca się udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

Policjanci z Zarządu w Lublinie Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie prowadzą śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie zajmowali się nielegalnym handlem bronią i amunicją.

W minionym tygodniu funkcjonariusze przeprowadzili akcję, w którą zaangażowanych było ponad 100 policjantów Centralnego Biura Śledczego Policji z wielu zarządów terenowych biura, w tym z Wydziału d.z. Aktów Terroru CBŚP oraz biegli z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. W związku z faktem, że osoby mogły posiadać przy sobie broń palną, dynamiczne zatrzymania niektórych podejrzanych zostały przeprowadzone przez policjantów z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Lublinie.

Akcję prowadzono w na terenie 8 województw: lubelskiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, małopolskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, śląskiego i kujawsko-pomorskiego. Działania zorganizowano tak, aby osoby zostały zatrzymane jednocześnie i aby nie mogły się ze sobą porozumiewać. W ramach tych działań funkcjonariusze CBŚP przeszukali blisko 30 obiektów i zatrzymali 7 osób podejrzanych. W wyniku przeprowadzonych przeszukań policjanci odkryli i zabezpieczyli 183 szt. broni palnej krótkiej, 103 szt. broni palnej długiej, 73 szt. istotnych elementów broni palnej (np. lufy, zamki, baskile), a także ok. 3 tys. sztuk amunicji różnego rodzaju, 2 granaty bojowe, pocisk artyleryjski i 200 zapalników do materiałów wybuchowych. Ponadto zabezpieczono 4 sztuki broni białej, w tym dwa ostrza ukryte w laskach. Część zabezpieczonej broni znajdowała się w skrytkach, specjalnie przygotowanych do jej przechowywania.

Zatrzymanych doprowadzono do Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie, gdzie prokurator przedstawił podejrzanym zarzuty dotyczące m.in. handlu bronią palną, przerabiania broni lub posiadania broni palnej czy amunicji bez wymaganego zezwolenia. Ponadto 4 osoby usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Decyzją sądu 5 osób zostało tymczasowo aresztowanych, z czego 2 aresztowano warunkowo z możliwością zamiany na poręczenie majątkowe.

Wszystkie zabezpieczone przedmioty zostaną poddane szczegółowej analizie przez śledczych, którzy będą teraz ustalać między innymi to czy przejęta broń mogła być wykorzystana do popełnienia przestępstw. Śledczy będą także wyjaśniać w jaki sposób osoby, które są podejrzane o handel bronią weszły w jej posiadanie. Sprawa jest rozwojowa i policjanci CBŚP nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

CBSP.Policja.pl

Komentarze (7):

Wielmożny Pan2021.06.17 12:17
Zaopatrzenie dla "zielonych ludzików" z pogranicza?
Franek2021.06.17 12:12
Ogromny sukces! Niech pokażą tę broń długą, pewnie też sportowa w kalibrze .22 . A lufa nie jest istotnym elementem broni (o ile nie ma komory nabojowej). PiS się szykuje do całkowitego rozbrojenia Polaków kłamliwie powołując się na dyrektywy unijne. Wkrótce na łuki i proce trzeba będzie mieć zezwolenia. (w Polsce na 100 mieszkańców jest 1,3 jednostek broni, w Szwajcarii-45,7, w Finlandii-45,3, we Francji -31,2, w Niemczech-30,3)
Jacek i Placek2021.06.17 17:32
Pewnie o to im chodzi, naród rozbrojony to naród bezbronny.
Strzelec sportowy2021.06.17 10:16
Jeśli na zdjęciu jest ten zatrzymany sprzęt, to są to głównie wyłącznie sportowe kbks-y, o b. małym kalibrze, do strzelania do tarczy. Nie ma tu szczególnie groźnych "zabawek". Jeśli handlujący tym, co pokazano na zdjęciu nie mieli nic groźniejszego, to nie jest to grupa zajmująca się np. napadami. Faktem jest jednak, że to nielegalne i że nie wolno tym handlować bez wszelkich wymaganych pozwoleń.
Po 11 ...2021.06.17 10:29
Ja się nie znam, ale tu najwięcej chyba widać Waltherów GSP kaliber .22. To małokalibrowa broń sportowa. Czekam więc na kolejne POTĘŻNE uderzenie w posiadaczy wiatrówek powyżej 17 dżuli ...
Monika2021.06.17 9:58
Poszukujesz kobiety? To dobrze trafiłeś bo ja szukam faceta! Dyskretnego, ale przede wszystkim zadbanego do dyskretnych seks spotkań po pracy. Oferuję, wszystko to co może sprawić nam przyjemność. Jeżeli chcesz wiedzieć czegoś więcej o mnie to dzwoń, pisz, przyjedź. Numer telefonu i więcej fotek wrzuciłam na swój profil tutaj: www.cutt.ly/monika89
Smith2021.06.17 9:19
ceny wzrosną na wolnym rynku