Cela Plus: Kolejne uderzenie w mafię VAT - zatrzymano mężczyznę. Skarb Państwa stracił 153 miliony zł - zdjęcie
24.06.20, 11:45Screenshot Youtube - TVP Info

Cela Plus: Kolejne uderzenie w mafię VAT - zatrzymano mężczyznę. Skarb Państwa stracił 153 miliony zł

3

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali mężczyznę podejrzanego o udział w zorganizowanej grupie przestępczej dokonującej m.in. oszustw podatkowych związanych z obrotem paliwami. Działalność grupy doprowadziła do uszczuplenia podatku VAT w kwocie ponad 153 mln zł.

Grupa sprowadzała olej napędowy i benzynę od dostawców z Unii Europejskiej z pominięciem płatności należnych podatków. Następnie wprowadzała paliwa do obrotu za pośrednictwem szeregu fikcyjnych firm.

Mężczyzna, zatrzymany przez ABW 18 czerwca 2020 r. w Warszawie, był jednym z organizatorów przestępczego procederu. Sprawował merytoryczny nadzór nad osobami, które figurowały jako „słupy” w fikcyjnych podmiotach. Firmy w procederze pełniły rolę znikających podatników. Podmioty te nabywały paliwa, a następnie pozorowały dalszą ich sprzedaż. Firmy nie prowadziły własnej działalności gospodarczej. Unikały płacenia podatku należnego z faktur wystawianych na rzecz dalszych kontrahentów, wystawiając jedynie faktury VAT i wprowadzając je do obrotu. Składały też nierzetelne deklaracje podatku od towarów i usług bądź uchylały się od ich składania. Łańcuch transakcji obejmował również szereg podmiotów, których zadaniem było skomplikowanie obiegu pieniędzy pochodzących z wyłudzenia VAT.

Mężczyźnie przedstawiono zarzuty udziału w grupie przestępczej, prania „brudnych” pieniędzy, przestępstw karno-skarbowych oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentach. Wobec zatrzymanego został zastosowany środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Śledztwo prowadzi Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu Delegatury ABW w Poznaniu pod nadzorem Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu.

Rzecznik Prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych

Komentarze (3):

Urszula2020.06.24 12:16
Ta strata 153 milionów zł idzie na konto PiS bo raczej tej sumy skarb państwa nie odzyska. Liczcie więc, pisiory, ile miliardów skradliście do tej pory. Wszak w ten sam sposób kasę stracono za czasów PO, ale to rząd PO okrzyknięto złodziejami. Mamy powtórkę z rozrywki.
as2020.06.24 13:31
tylko, że PIS łapie cwaniaków, a PO? Cwaniaki zawsze były i będą.
XYZ2020.06.24 11:56
Jak to pięć lat po przejęciu władzy nadal mamy mafię vatowską?