Cela Plus: Gang tytoniowy rozbity. Skarb Państwa stracił prawie 121 mln złotych - zdjęcie
22.01.20, 07:55Fot. via Pixabay

Cela Plus: Gang tytoniowy rozbity. Skarb Państwa stracił prawie 121 mln złotych

3

Wielkopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu skierował do Sądu Okręgowego w Poznaniu akt oskarżenia przeciwko pięciu osobom. Prokurator zarzucił im działanie w zorganizowanej grupie przestępczej w celu wytwarzania podrabianych wyrobów tytoniowych. Oskarżeni to czterech Polaków i Ormianin.

Zakres zarzutów

Prokurator Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu zarzucił oskarżonym udział w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowany z art. 258 par. 1 kodeksu karnego, wytwarzanie podrabianych wyrobów tytoniowych, opatrzonych znakami towarowymi znanych marek kwalifikowany z art. 305 ust. 1 i 3 ustawy prawo przemysłowe oraz z art. 12a ust. 1 i 2 ustawy o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych, a nadto dokonywanie przestępstw skarbowych.

Przestępstwa zarzucane oskarżonym zagrożone są karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Skarb Państwa stracił 121 milionów złotych

W toku śledztwa prokurator ustalił, że zorganizowana grupa przestępcza działała na terenie Polski w latach 2017-2018. W wyniku jej działalności Skarb Państwa stracił prawie 121 mln złotych z tytułu uszczuplonych podatków VAT i akcyzy.

Jak ustalił prokurator oskarżeni w ramach zorganizowanej grupy przestępczej uczestniczyli w procederze nielegalnej produkcji papierosów, w szczególności zajmowali się produkcją opakowań do papierosów, ich dostarczaniem oraz transportem.

Wcześniej oskarżono cztery osoby

Sprawa, w której skierowano akt oskarżenia, była kontynuacją śledztwa prowadzonego od kwietnia 2018 roku wspólnie z Nadodrzańskim Oddziałem Straży Granicznej. W toku postępowania ujawniono dwie pełne linie produkcyjne papierosów na terenie miejscowości Brody i Chromiec (woj. wielkopolskie) oraz nielegalną drukarnię podrabianych opakowań do papierosów znajdującą się na terenie Łodzi. Wcześniej w kwietniu 2019 roku, w związku z działaniem opisanej grupy przestępczej, skierowano akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Poznaniu wobec czterech obywateli Serbii, których zatrzymano podczas procesu produkcyjnego.

pk.gov.pl

Komentarze (3):

gumowa kaczka2020.01.22 17:43
!!! Palenie tytoniu powinno być zakazane,chodzą z tymi petami i smrodzą syfiarze ,nawet jak akurat nie palą to też śmierdzą. Palacz powinien płacić znacznie wyższą składkę na opiekę zdrowotną (kilkakrotnie wyższą od normalnego człowieka),jak ktoś jest idiotą ma ponosić tego konsekwencje. Za leczenie tego śmierdzącego marginesu płacimy wszyscy.
Ateistyczna Kretynizacja Polski2020.01.22 9:26
Już myślałem, że Ministerstwo Finansów rozbili. Dopóki jest popyt, dopóty jest podaż. Podnieście akcyzę jeszcze parę razy, to na pewno popyt na tanie papierosy zniknie. Aaaa, i oczywiście nikt nie będzie pędził bimru, jak podrożeje alkohol. Chyba nic nie jest tak przestępczogenne jak „bardzo mądre” decyzje speców od słupków i przegłosowujących to głupków.
MAVERICK JONASIK2020.01.22 8:42
Prawdziwym gangiem tytoniowym jest Państwo. Tak naprawdę gangiem narkotykowym. Nikotyna została uznana przez Światową Organizację Zdrowia za narkotyk. Jej wpływ na organizm przypomina działanie heroiny i kokainy – nikotyna zwiększa produkcję dopaminy, dając czucie przyjemności oraz przyczyniając się do rozwoju uzależnienia. W połączeniu z dymem tytoniowym, substancja ta zwiększa ryzyko nowotworów i chorób układu krążenia. Jak w katolickim państwie coś takiego jest tolerowane. Państwo czerpie zyski ze sprzedaży narkotyków, które zabijają ludzi. Walczycie o nienarodzonych? A może powalczycie o żyjących? Co roku z powodu palenia umierają dziesiątki tysięcy Polaków.