Cela plus: Fikcyjny obrót paliwami udaremniony. Wielomilionowe straty dla Skarbu Państwa - zdjęcie
10.12.19, 11:10(fot. screen)

Cela plus: Fikcyjny obrót paliwami udaremniony. Wielomilionowe straty dla Skarbu Państwa

2

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) we współpracy z Komendą Stołeczną Policji w Warszawie ujawnili i przerwali nielegalny obrót paliwami. Jak się okazuje tylko na tej "karuzeli VAT"  Skarb Państwa mógł stracić ponad 9 mln złotych.


W efekcie śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie, funkcjonariusze KAS z Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego oraz Policji zatrzymali 5 osób na terenie województw łódzkiego i śląskiego.

Proceder polegał na wystawianiu i posługiwaniu się fakturami VAT, które dokumentowały fikcyjną, wewnątrzwspólnotową dostawę paliw na rzecz podmiotu z Czech. Faktury te, ujęte w deklaracjach VAT, opiewały na ponad 39 mln złotych. W rzeczywistości jednak dotyczyły sprzedaży krajowej ze stawką 23%. W konsekwencji, Skarb Państwa mógł stracić ponad 9 mln złotych. 

Wobec jednej z zatrzymanych osób, obywatelki Rosji, Sąd zadecydował o zastosowaniu środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztu na okres 3 m-cy. W stosunku do pozostałych osób zastosowano dozór Policji, zakaz opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowe.

W sprawie zabezpieczono dokumenty rachunkowe oraz zapisy na elektronicznych nośnikach informacji, związane z dokonywaniem transakcji handlowych, które dotyczą pośredniego lub bezpośredniego udziału podmiotów objętych śledztwem. Sprawa ma charakter rozwojowy.

 

bz/gov.pl


Komentarze (2):

anonim2019.12.10 11:34
Banaś zaczyna powoli wyrastać na Narodowego Bohatera, który pogoni wreszcie ten mityczny "układ" i tego żoliborskiego-uzurpatora "bez trybu" co to od 4 lat tego "układu" poszukuje i jakoś znaleźć nie może...
Marek2019.12.10 18:32
wiesz nie powinienem, a jednak cię lubię