Cela Plus. CBŚP zlikwidowało kanał przerzutowy 'pigułek gwałtu' - zdjęcie
05.08.19, 08:24Zdj. Policja.pl

Cela Plus. CBŚP zlikwidowało kanał przerzutowy 'pigułek gwałtu'

4

Funkcjonariusze CBŚP, wspólnie z Krajową Administracją Skarbową oraz łódzką Prokuraturą Okręgową doprowadzili do likwidacji kanału przewozowego GBL - tzw. pigułek gwałtu - oraz przejęcia 1,2 tony tego narkotyku.

Rzeczniczka CPŚP, komisarz Iwona Jurkiewicz poinformowała, że na trop szlaku tranzytowego przerzutu niebezpiecznej substancji wpadli policjanci z rzeszowskiego Biura.  Podczas wspólnych działań z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej, pełniącymi służbę w Mobilnych Referatach Realizacji Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu zabezpieczono 1,2 tony GBL, czyli prawie 2,5 miliona działek handlowych narkotyku. Substancja znajdowała się w przesyłkach kurierskich. W jej wykryciu pomógł wyszkolony pies. 

"Pod szyldem legalnie prowadzonej działalności podejrzani mogli przesłać ponad 335 ton narkotyku o czarnorynkowej wartości ponad 21 mln euro. Przesyłki poprzez firmy kurierskie trafiały do państw europejskich, a stamtąd także do Polski, a nawet do krajów Ameryki Północnej i Azji"-podkreśliła Jurkiewicz. CBŚP zatrzymało dwie osoby. Dwie kolejne stawiły się w łódzkiej Prokuraturze Okręgowej i tam usłyszały łącznie 20 zarzutów z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

To zresztą nie jedyny sukces polskich organów ścigania w ostatnim czasie. Rzeczniczka CBŚP podała, że na bazie prowadzonej sprawy zorganizowano spotkanie w Europolu z funkcjonariuszami policji litewskiej oraz konferencję Europolu w Krakowie z przedstawicielami policji krajów Unii Europejskiej, która poświęcona była zagrożeniom związanym z GBL. Spotkania miały wpływ na delegalizację niebezpiecznego narkotyku na Litwie, a także wciągnięcie GBL na listę narkotyków ściganych na podstawie przepisów karnych. Ponadto podjęto działania w kierunku monitorowania obrotu tym środkiem w krajach Unii Europejskiej. W Polsce GBL jest na liście zakazanych substancji psychoaktywnych od 2015 r.

yenn/PAP, Fronda.pl

Komentarze (4):

Prawy i Sprawiedliwy2019.08.5 10:06
Myślę, że 15 tys. wpłaty na Caritas powinno załatwić sprawę.
klaus2019.08.5 9:05
Musieli to zrobić bo szyscy doskonale wiedzą jak ogromny przemyt idzie przez Korczowę, Medykę, jak w to wszystko są zamiszane nie tylko firmy kurierskie te same osoby które obstawiały granicę od 30 lat robią to nadal, i nikt ich nie rusza, wymiany i to natychmiastowej wymaga 80 procent celników , policji .
PIS TO POLSKA PO TO NIEMCY ROSJA I IZRAEL2019.08.5 8:53
TYCH OSZUSTOW NARKOTYKOWYCH TRZEBA WYSLAC DO KIMA ALBO CHIN ONI ZROBIA Z NIMI PORZADEK A W POLSCE CACKAMY SIE Z TY7MI JUDASZAMI
CO JUZ ZYDOWSKA CENZURA DZIALA2019.08.5 8:49
KTO W POLSCE OPANOWAL CZARNY RYNEK HANDLOWY CZY NIE CZASEM KOSZERNI SYMPATYCY PARTI OSZUSTOW